Daçka, kupada rahat turladı

Darüşşafaka Doğuş 83 – Trabzonspor Medical Park 52 (12-14; 20-15; 22-10; 29-13)

FIAT Türkiye Kupası çeyrek final maçında Darüşşafaka Doğuş, ilk çeyrekte zorlandığı maçta Trabzonspor Medical Park’ı 31 sayı farkla mağlup ederek yarı finale kaldı. Maç boyunca yüzde 61’le 3 sayılık, yüzde 59’la 2 sayılık atış kullandı. Daçka’dan Mehmet Yağmur maçın en değerli oyuncusu seçildi.

Maça Darüşşafaka Doğuş Mehmet, Gordon, Redding, Bjelica, Semih; Trabzonspor Medical Park ise Hardy, Kitchen, Erdi, Kulig, Sertaç ilk 5’leriyle başladılar. Daçka’nın boyalı alandan bulduğu sayılara Trabzonspor dış şutlarla karşılık verince ilk 5 dakika 8-8’lik eşitlikle geçildi. Çeyreğin kalan bölümünde iki takım da hücumda üst üste top kayıpları yaparak sayı bulmakta zorlanınca skor Trabzonspor Medical Park lehine oldu: 12-14
Darüşşafaka Doğuş ikinci çeyreğe hücumda daha iyi çevirerek başladı ve Wilbekin ile Markoishvili’nin sayılarıyla 3 dakikada öne fırladı: 22-17 Trabzonspor Hardy’yle buna yanıt verip skora tutunurken Daçka da sayı yükünü paylaştırdı ve son hücumda da Redding’in turnikesiyle ilk yarıyı 32-29 üstün kapadı.

3. ÇEYREKTE FARK AÇILDI

İkinci yarıya Darüşşafaka Doğuş daha sert savunmayla başladı: Mehmet Yağmur’un Hardy’ye uyguladığı baskıyla beraber Trabzonspor skor üretmekte zorlandı. Daçka ise Bjelica ve Gordon’a boş şut pozisyonları hazırlayıp farkı 25. dakikada 11 sayıya çıkardı: 44-33
Trabzonspor geriye koşmakta zorlanınca Darüşşafaka Doğuş hızlı hücumlarla farkı 18 sayıya kadar çıkardı ve çeyreği de 15 sayı farkla 54-39 önde bitirdi.
Son çeyrekte de Darüşşafaka Doğuş savunma disiplinini kaybetmedi ve 32. dakikada Markoishvili’nin üçlüğüyle farkı 21 sayıya çıkardı: 60-39 Kalan bölümde forma giyen tüm oyuncuların katkısıyla skor bulmaya devam eden Darüşşafaka Doğuş maçı da tam 31 sayı farkla 83-52 kazandı.

Dacka_Trabzon1

MAÇ SONU AÇIKLAMALARI

Darüşşafaka baş antrenörü Oktay Mahmuti: “Her şeyden önce tüm maç boyunca iyi savunma yaptığımızı düşünüyorum. Maçın başında üzerimizde belki biraz gerginlik vardı. Özellikle üçüncü çeyreğın ortalarına kadar iyi savunmadan sonra kolay sayılarla kendimizi ödüllendiremedik. Daha sonra uzun oyuncuların çok çabuk ileri koşmasıyla kolay atışlar bulduk. Dolayısıyla bu ritmi bulduktan sonra farkı giderek açtık. Son çeyreğe farklı bir şekilde önde girdik ve bu sonucu elde ettik. Muhakkak ki skora baktığınızda 31 sayılık bir fark görüyoruz. Bu da bütün oyuncularımın sahaya hırslı çıkmalarının ödülü oldu. Son maçlarda açıkçası daha çok koşmaya çalışııyoruz, topu daha iyi paylaşıyoruz, daha hızlı oynamaya ve kolay sayı bulmaya çalışıyoruz. Bu açıdan hücumda daha rahat gözüküyoruz. Ama ben tam tersine buradaki başarımızın savunma kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Semih’e gelince, bugün oyunda az kaldı. Her oyuncunun artıları ve eksileri var. Semih’in artıları da size’ından dolayı daha çok alçak postta ortaya çıkıyor. Semih de bunu yapmak için gayret gösteriyor. Oyundan çıktığı zaman da kısa bir gerginlik yaşadı. Bunlar maçın içine olağan şeyler.Herkesin bu gergin ve odaklanmış hali maçın temposunu ve ritmini kontrol etmemizi sağladı. Semih’in yerine giren iki uzunumuz tempoyu çok yükseltti ve başa baş giden maçta farkı açmamıza yardımcı oldu.”

Darüşşafaka oyuncusu Metin Türen: “Beklediğimizden daha kolay bir maç oldu. Trabzonzspor’a ligde mağlup olmuştuk. O maçtan iyi dersler çıkarttığımızı düşünüyorum. Onların güçlü yönlerine önlem alarak farklı bir galibiyet aldık. İki aydır daha daha çok oynama imkanı buluyorum. Geçen sezon da böyleydi. Sahada kaldığım her dakike elimdden gelenin en iyisini vermek istiyorum. Daha iyi olmak için de çok çalışıyorum.”

Dacka_Trabzon2

İSTATİSTİK
DARÜŞŞAFAKA DOĞUŞ
OYUNCU S R A
Gordon 0 2 4
Mehmet 9 2 1
Redding 10 4 0
Bjelica 12 2 1
Semih 6 2 0
Slaughter 2 0 0
Preldzic 4 1 6
Markoishvili 10 0 0
Wilbekin 11 2 5
Furkan 10 9 0
Metin 9 1 0

TRABZONSPOR MEDICAL PARK
OYUNCU S R A
Hardy 14 0 1
Kitchen 3 4 4
Erdi 0 2 1
Kulig 4 2 1
Sertaç 6 2 1
Thompson 5 1 2
Velickovic 4 2 0
Hakan 0 0 1
Stipanovic 4 1 3
İbrahim 10 1 0
Berkay 2 1 0

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here