TFF’den tarihi sevk 116 kulüp, 46 menajer PFDK’ya sevkedildi

TFF 116 kulübü talimatlara aykırı hareketleri nedeniyle Futbol Menajerleri ile Çalışma Talimatı’nın 18 b/ç ve 23. maddesi uyarınca PFDK’ya sevk etti

TFF devrim gibi bir harekete imza attı… 46 menajer ve profesyonel liglerinde yer alan 126 takımın 116’sını Futbol Menajerleri ile Çalışma Talimatı’na aykırı hareketten dolayı PFDK’ya sevk etti. Bir çok yıldız futbolcunun menajerliğini yapan Ceylan Çalışkan, Ahmet Bulut, Batur Altıparmak da sevk edilen isimler arasında… FIFA’ya göre kulüpler, menajerlere ödediği ücretleri federasyona bildirmek zorunda. TFF’nin de kulüplerin ödemeleri bildirmemesi ve yapılan bildirimlerde gerçekçi rakamların yer almaması üzerine düğmeye bastığı belirtildi. Söz konusu maddelere göre kulüpleri ve menajerleri bekleyen cezalar şöyle?
Talimatın 18. maddesinin b bendi; sadece lisanslı menajerlerin hizmetlerinden yararlanmak, bu talimatta öngörülen istisnalar haricinde doğrudan veya dolaylı olarak lisanssız hiçbir kişinin, kulüpler veya futbolcular ile sözleşme müzakere etmesine veya menajerlik faaliyeti kapsamında değerlendirilebilecek işlemler yürütmesine izin vermemek, ç bendi; bir menajer ile sözleşmesel ilişkiye girmeden önce hâlihazırda bu faaliyeti yürütebilecek şekilde lisanslı olduğunu, lisansının iptal edilmediğini ve askıda olmadığını kontrol etmek.
Talimatın 23. maddesi ceza hükümlerini içeriyor. Kulüplere a)- ihtar, b) Süper Lig için 75.000 TL’den, TFF 1 Lig için 35.000 TL.’den az olmamak üzere para cezası, c) Transfer yasağı cezası, ç) Puan tenzili cezası, d) Bir alt lige düşürme cezası verilebilir.
ÖZGÜLER’DEN TARİHİ SORU
TFF’nin bu kararına ilk yorum usta gazeteci Fehmi Özgüler’den geldi. Özgüler attığı tweet’le şu soruyu yöneltti:

“40’ın üzerinde menajer ceza heyetine sevk edilmiş… Peki bende bir soru sormak istiyorum. Peki bu menajerlerle ortak çalışan hiç basın mansubu arkadaşımız varmı acaba doğrusu merak ediyorum?”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here