9 sezonda 5 başkan, 12 teknik adamla çalıştı. 5 şampiyonluk gördü. G.Saray’ın Florya’daki futbol aklı Cenk Ergün,konuştu

MELO BİZE DÜRÜST DAVRANDI

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, kendisi ve ailesi ile ilgili yapılan eleştirilere “Bu kulübü Özbek kardeşler yönetmiyor. Cenk Ergün futbolun başında” yanıtını vermişti. Ve Galatasaray Futbol Direktörü Cenk Ergün konuştu. Ergün; Grosskreutz transferinden Melo’nun gidişine, Hamza Hoca’nın durumundan Sneijder’in geleceğine kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. İşte Cenk Ergün röportajı:

“MİSYONUM DOLDU”
Melo bize dürüst davrandı. Gitme isteği hiç bitmedi. Kariyerine bakın; 2 seneden fazla oynadığı takım yok. Bizde 4 sene oynadı, 3 şampiyonluk kazandı. Benim gözlerimin içine bakarak “Burada misyonum doldu. İnter beni istiyor. Gidebileceksem bırakın beni gideyim” dedi. En son güne kadar İnter peşini bırakmadı. Melo her takımda her zaman iş yapar.

EN ÇOK HAMZA HOCA HAK EDİYOR
Hamza Hoca ile uyumlu çalışıyoruz. Türk futbolunun önemli bir değeri. Zaman vermiş, futboldan hiç kopmamış, hep sahada olmuş, çalıştırdığı her takımda başarılı olmuş ve o takımları hep bir üst seviyeye çıkarmış. Bu noktayı hak eden çok isim vardır ama “En çok kim hak ediyor?” derseniz en tepeye Hamza Hoca’yı koyarım. Düzgün, açık, demokrat ve dinleyen bir insan. Tepkisi bile duygusal. Yapılan haksızlıklara son basın toplantısında tepki vermek istedi. “Trabzon maçını kazanamazsa gitsin” ya da “Yerine hoca bakılıyor” gibi söylemler çok üzücü…

AVRUPA SENEYE RİSKLİ
UEFA, “Sen sahadaki fair-play ruhunu ekonomine de uygula, bu standartlar içinde kalırsan benim organizasyonlarıma katılabilirsin” diyor. Birtakım kurallar, gelir-giderde limitler var. 3 senelik dilimlere bakılıyor. Bütçende belli oranda eksiye gitme hakkın var. Biz 2011-2014 arası bu limiti aştık. Sınır -30 milyon Euro. Bu şekilde devam edersek sene sonu bu mümkün değil. Bu yüzden 5 Ekim’de toplantı var. Zamanın genişletilmesi, bize bir fırsat daha vermeleri ve durumu düzeltmemiz için konuşacağız.

ÇEKİRDEĞİMİZ SAĞLAM
Takımın çekirdeği çok sağlam. Geçen sezon şampiyonluğu da son düzlükte kazandıran bu çekirdek. Bizim Türk oyuncular daha alt yaş milli takımlardan beri aynı odada kalan, birlikte oynayarak gelen isimler. Onların etrafında Galatasaray kültürüne uygun, abi-kardeş ilişkisine saygı gösteren genç ekip var. Artı onlarla birleşmiş yabancılar… Çekirdek sağlam.

SNEİJDER’DEN VAZGEÇMEYİZ!
Sneijder burada güzel zaman geçirdi ve daha da geçirmek istiyor. Sadece Galatasaray’da değil, özel yaşantısı ve milli takım kariyerinde de hedefleri var. Bu hedeflere en uygun platform şu an için Galatasaray.. Onun takım değiştirmek gibi bir düşüncesi, keza bizim de ondan vazgeçmek gibi bir niyetimiz yok. Kısa süre içinde nihayete erecek. Ama Melo’da da gördük, nihayete erse bile her şey olabiliyor.

TARAFTAR HAKLI AMA…
Taraftar istediği tepkiyi vermekte haklı. Taraftar, takımının en iyi olmasını ve herkesi yenmesini ister. Ne yazık ki günlük hayatımızda da sabırsızlık var. Acımasız eleştiriler olabiliyor. Ortada birtakım gerçekler var. Bütün kupaları kazandık. Önümüzde yine kazanılacak çok kupa var. 41 tane sözleşmeli oyuncumuz var ve 8 transfer yaptık. Öyle “O oyuncu var parayı bastıralım getirelim” demekle olmuyor. Geçmişe nazaran çok sıkı kontrol ve sert yaptırımlar var. Bu yönetim bunları göz ardı edemezdi. Bu çerçeve içinde çok da düzgün hareketler yapıldı.

KEVİN İÇİN HAVADA VAKİT KAYBETTİK!
“Biz aynı gün Telles ve Melo’yu gönderiyoruz. Oyuncular Florya’da ama İnter’e transferleri gerçekleşebiliyor. Kevin’in ise buraya gelmesi gerekti ve havada saatler kaybettik. Bürokatik işlemler… Hastaneye götürüyoruz, kontrol oluyor, noter yoksa TFF huzurunda sözleşme imzalaması gerekiyor ve 23:50’de imza atıyor. O belge gelecek bu belge gidecek derken. “Neden transferi son güne bıraktınız?” diyorlar. İnter de son gün transfer yaptı. Burada vakayı değil, sistemi eleştirmek gerek.”

BU TAKIM DAHA DEĞİŞECEK VE GENÇLEŞECEK
Bu takım daha da gençleşecek ve değişecek. İkisi aynı anda olacak. Kalitemizi düşürmeden artırarak devam edeceğiz. Beklentilerin olduğunu biliyoruz. Biz Batı’ya açılan pencereyiz. Kuruluş mottomuz Türk olmayan takımları yenmek. Hedefimiz de Avrupa’da en üst nokta…

KİME NE DEDİ?

Transferler
Son Trabzonspor maçında ilk 11’de 5 yeni oyuncu (Denayer, Carole, Jose, Bilal, Podolski) var. Kulübedeki Cenk ve Ocak ayından itibaren de Kevin’i de sayarsak, 7 direkt oyuncudan bahsedebiliriz. Jem’in de orta vadede katkısı olacağını düşünüyoruz.

Lukas Podolski
Podolski’nin uyum sorunu yok. Performansı artacak. 2.5 milyon Euro’ya alındı. Çok daha yüksek bonservis verilse kimse bir şey demezdi. Kolay olmuyor yeni ülke, yeni bir futbol mantalitesi, deplasman ve kamp mantığına alışmak… Hatırlayın Suarez’in Barcelona’da ilk golünü atması haftalar sürdü!…

Jose Rodriguez
Jose Rodriguez henüz 20 yaşında… Kendi gençlerimizden de aynı başarıyı bekliyoruz. Galatasaray altyapısı için iyi bir örnek olacak.

Jason Denayer
Jason Denayer’in kalitesi ortada… Her pozisyonda oynayabiliyor. Çok iyi verim alacağımıza inanıyorum.

Sinan Gümüş
Sinan Gümüş büyük yetenek… Bu sezon artık patlar.

Kevin Grosskreutz
Kevin zaten sakatlıktan yeni çıkmış durumda. Pat diye “Yarın maç var koyalım” seviyesinde değil. En az 1 aya ihtiyacı var. Bizimle yaz kampı da geçirmedi. 1 ay içinde toparlanacak. Pozitif tarafından bakarsak 2 ay kaybedecek. Ocak ayından itibaren de bizimle olacak. Birçok mevkide oynayabiliyor. Teknik heyet çok önem veriyor. Yaşı (27) da uygun, uzun dönem faydalı olacak. (sabah)

Önceki İçerikFatih Altaylı, Pereira- Van Persie krizini yorumladı: Yıldız kadroyu taşıyacak hoca lazım. Robben değil Mourinho gelmeli…
Sonraki İçerikEto’o büyük ödüle layık görüldü. Hakan Şükür’den sonra Hagi de ayak izini bıraktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz