Rusya’ya uyuşturucu sokmak suçuyla yaklaşık 17 Şubat’tan beri gözaltında bulunan ABD’li basketbolcu Brittney Griner 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Moskova yakınlarındaki Chimki bölgesindeki yapılan yargılamanın hakimi Anna Sotnikowo Griner’in ülkeye uyuşturucu sokmak ve önemli ölçüde uyuşturucu bulundurmak suçundan suçlu bulunduğunu söyledi. Ukrayna savaşından kısa bir süre önce tutuklanan Griner 9 yıl hapis cezasına çarptırılırken savcılık 9,5 yıl hapis cezası talep etmişti. Griner ayrıca 1 milyon ruble (16 bin Euro) para cezasına çarptırıldı.

Biden: Rusya, Brittney’i serbest bıraksın

Karar hakkında konuşan ABD Başkanı Joe Biden kararın kabul edilmez olduğunu belirterek, “Rusya Brittney’i haksız yere gözaltında tutuyor. Bu kabul edilemez. Rusya’nın kendisini hemen serbest bırakmasını talep ediyorum” şeklinde konuştu.


Olayın geçmişi

ABD’li basketbolcu 17 Şubat’ta Moskova’daki Scheremetjewo Havaalanı’nda üzerinde kartuşlar içinde esrar yağı bulunduğu için gözaltına alınmıştı. Griner, mahkemede suçunu itiraf etmişti.

Sanık avukatı esrar yağının ABD’deki doktoru tarafından sporcuya ağrı kesici olarak verildiğini ve sporcunun bunu nadiren kullandığını söylemişti. Ancak Rusya’da tıbbi amaçlar için de olsa esrar yasak.

ABD ve Rusya arasında tutuklu değişimi

ABD hükümeti basketbolcu Brittney Griner ve Rusya’da casusluk gerekçesiyle hapiste bulunan ABD’li eski asker Paul Whelan’i tutuklu değişimi kapsamında kurtarmak istiyor. Rusya buna karşılık Almanya’da Gürcistan vatandaşı bir Çeçen’i öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Wadim Krassikow’un ve ABD’de tutuklu bulunan Rus silah tüccarı Wictor But’un serbest bırakılmasını talep ediyor.


Önceki İçerikGalatasaray’dan 2. Lig’e! Morutan Pisa’ya kiralandı
Sonraki İçerikPutin tezahüratı yapanlar tespit edilip kombineleri iptal edilmeli! Kemal Belgin, Fenerbahçe’nin tavrını yetersiz buldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz