Ergin Ataman: Şehitler için mücadele edeceğiz

Ergin ataman, “Biz Türkiyeyiz. Basketbol Milli Takımı olarak ülkemizin sembolüyüz. Kaybettiğimiz askerlerimiz için de parkede mücadelemizi verip, gruptan en iyi şekilde çıkacağız” dedi.

‘BİZ TÜRKİYEYİZ YAKIŞANI YAPACAĞIZ’
– Yaşanan üzücü terör olayları maçın önüne geçti… Tüm ulusumuz gibi biz de çok üzüldük… Maalesef her gün vatandaşlarımız, askerlerimiz, polislerimiz şehit oluyor…
Dağlıca’da askerlerimizin kalleşçe bir tuzağa düşmeleriyle çok sayıda askerlerimizin şehit olması bizi oldukça derinden etkiledi.
Kötü haberi İspanya maçının ardından aldık. Zaten Türkiye’nin gündeminde de bu var, biz de Türkiyeyiz etkilenmememiz söz konusu değil.

‘BU DEVLET O KADAR BÜYÜK Kİ…’
– Sonuçta burada bir Avrupa Şampiyonası oynanıyor. Biz elimizden geldiğince bu zor günlerde Türk bayrağını en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız. Bir kaç hain saldırı ile Türk devleti yıpratılamaz. Bu devlet o kadar büyük bir devlet ki biz Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda Atatürk’le birlikte tüm Avrupa’yı saf dışı bırakmış bir milletiz.
‘TÜRK İNSANI VATANI İÇİN HER FEDAKARLIĞI YAPAR’
– Türkiye hep bir sabır gösteriyor, hep çözüm üretmeye çalışıyor. Türkiye tüm dünya ile baş edebilecek bir güce sahip. Hem Türk ordusu dünyanın en güçlü ordularından birine sahip hem de Türk insanı vatanı için her fedakarlığı yapacak karakterde…
– Biz bir bayrak altında birçok etnik grubun kardeşçe yaşadığı bir ülkeyiz ve hiç kimseye karşı bir ayrım yapılmıyor Türkiye’de… Onun için bazı grupların Türkiye’yi bölme çabalarına halk olarak karşı durmalıyız.
‘ESAS DÜŞMAN SINIR DIŞINDA’
– Türkiye’nin esas düşmanı sınır dışında. Şu an Türkiye’de olanlar kardeşçe yaşamayı biliyor. Ama sızan bazı gruplar Türkiye’yi zayıf düşürmeye çalışıyorlar. Türkiye şu an ekonomisiyle Avrupa’da söz sahibi. Dünya’da ekonomi gerilerken ülkemizde her alanda büyüme var. Bence bu Türkiye’yi zayıf görmeye alışkın olanların tutumu…
– Biliyorsun bizi Avrupa Birliği’ne de almıyorlar. Müslüman bir ülke olduğumuz için dışlanıyoruz bunun herkes farkında. Bunların tuzağına hiçbir zaman düşmemeliyiz. Bunlar beni de üzüyor…

‘BİZ TÜRKİYE’NİN SEMBOLÜYÜZ’
– Bizim elimizden gelen de Avrupalı rakiplere karşı ay yıldızı en iyi şekilde temsil etmek… Bunu daha büyük hırs ve daha büyük şevkle yapacağız. Biz bugüne kadar bu forma altında kenetlendik. Biz Türkiyeyiz Milli Takım olarak Türkiye’nin sembolüyüz.
‘HOLLANDA GALİBİYETİ TAM ZAMANINDA GELDİ’
– Fatih Hoca (Terim) geldiğinden beri futbolda Milli Takım’da büyük kıpırdanma var. Hiddink dönemi hatırlanırsa, hedefe varılamayan bir dönemdi.
Fatih Hoca herkesin ümitlerini kestiği anda bile geri adım atmadı… Biliyorsun grup maçlarına kötü başladık. Ama o çıkıp, ‘Son maça kadar gruptan çıkmak için mücadele edeceğiz’ dedi.
Bu tip maçlarda inişler çıkışlar olabilir. Milli Takım belki beklemediği maçlarda puan kaybetti ama hocanın kurduğu yeni jenerasyon müthiş bir mücadele örneği veriyor.

‘FATİH TERİM’İN BAŞARACAĞINA İNANIYORUM’
– Hollanda ile deplasmanda oynadığımız maçta da onlar beraberliği son anda kurtardılar.
Hiç gevşememek lazım, Letonya maçı bunun en iyi örneği.. Maç 2’ye, 3’e gidecekken uzatmalarda gol yedik.. Tam ümidimizi kaybetmek üzereyken, Hollanda galibiyetiyle grupta üçüncülük yolu açıldı. Avrupa Şampiyonası’na açılan bu kapıyı değerlendireceğimizi umarım. Ben Fatih Terim’in zor da olsa bunu başaracağını düşünüyorum. Bu başarının ülkenin kritik döneminde gelmesi çok anlamlı oldu.
‘KİM KİMİ ALIRSA ALSIN FUTBOLDA ŞAMPİYON YİNE DEĞİŞMEZ’
Süper Lig’de son Şampiyon Galatasaray, zaten oturmuş bir takım. Galatasaray Burak, Selçuk, Yasin gibi çok önemli yerli yıldızlara sahip. Muslera, Sneijder gibi yabancı yıldızların yanına bir de Podolski alındı. Eleştiriliyor ama bence G.Saray’ın bu sezon ki transferleri yeterli. Sil baştan yeni kurulan takımların çok da iyi işler yapmadığını gördük daha önceki yıllarda…
‘MELO’NUN AÇIĞI DEVRE ARASI KAPANIR’
Melo’nun gitmesi kötü oldu tabii ki; belki devre arasında o açık kapatılır. Ben yine de Galatasaray’ı şampiyonluğun en büyük favorisi görüyorum. Evet Fenerbahçe çok iyi transferler yaptı ama yeni oluşturulan takımların bir anda ritm bulması zordur.
‘HAMZA HOCA İKİNCİ FATİH TERİM OLABİLİR’
– Beşiktaş, Şenol Hoca’yla çok iyi hamle yaptı. Benim çok beğendiğim kendini ispat etmiş bir teknik adam. Ben yerli bir teknik adam olarak hocalarımızı destekliyorum.
Hamza Hoca yeni bir Fatih Terim olabilir gibi geliyor. Futbolumuz için çok başarılı bir hoca yetişiyor, bu açıkça görülüyor.
– Şenol Güneş, Ertuğrul Sağlam gibi önemli isimler var futbolumuzda… Eskiden takımlarımızı biliyorsun, hep yabancı hocaları tercih ediyorlardı; ama sonuç gelmiyordu.
Milli Takım’da en parlak dönemleri Şenol Güneş ve Fatih Terim dönemlerinde yaşadık. Hamza Hoca Galatasaray’ın başına saygın İtalyan hocaların ardından geldi ve takımı şampiyon yaptı. Beşiktaş’ı da bu sezon Şenol Hoca’yla şampiyonluğun ciddi favorilerinden görüyorum.

‘MİLLİ DÖNEM BİTSİN FORMAMLA TT ARENA’DAYIM’
– Şu ana kadar hiç futbol maç izleyemedim. Son bir buçuk aydır çoluğumuzu çocuğumuzu bile az gördük. İnşallah sezon bitip de Galatasaray formasını giydiğim andan itibaren beni Türk Telekom Arena’da da göreceksiniz.
‘HEM LİGDE HEM EUROCUP’TA ŞAMPİYON OLACAĞIZ’
– Potada Galatasaray’la bana göre şu anda yaptığımız nokta transferlerle ligde ve Eurocup’ta şampiyonluğu hedefliyoruz. Transferlerimize bakınca Lasme, Dorse, McCollum hepsi birbirinden önemli basketbolcular. Sinan ve Göksenin gibi A Milli Takım oyuncularımız var. Transferi bitiren Galatasaray’ın çok sessiz ve derinden giderek çok iyi bir kadro kurduğunu düşünüyorum.
‘FENERBAHÇE BJELICA’YI ARAR’
– Fenerbahçe ile kulvarlarımız farklı. F.Bahçe geçen yıl Euroleague’de final four oynamış bir takım. 30 milyon Euro’luk bütçelerden bahsediliyor. O zaman da haliyle transfer piyasasında öyle bir bütçeyle istediğin oyuncuyu alabilirsin. Obradovic de kendi tarzına uygun oyuncuları aldı. Tamam takıma kattıkları Datome çok iyi bir oyuncu ama Bjelica kaybı çok büyük…
‘FİNAL FOUR OYNADIKLARI SENE ONLARI 6 KİŞİYLE YENDİK’
– Fenerbahçe’nin şu anda Euroleague’de Final Four hedefli bir kadro kurdu ama Galatasaray için önemli değil… Biz geçen yıl Final Four oynayan Fenerbahçe’yi 6 kişiyle yendik!
‘AY YILDIZA O KADAR KONSANTREYİM Kİ EFES’İN KADROSUNU SAYAMAM’
– Son bir buçuk aydır Milli Takım’a o kadar konsantre oldum ki.. Bana şu an Efes’in kadrosunu say desen sayamam.. Galatasaray’ın transferlerini bile uzaktan yönettim. Allah’tan arkadaşlar Can Topsakal’ın önderliğinde başarılı bir transfer dönemi geçirdiler. Şimdi de Yağızer Uluğ’un yönetiminde çalışmalarına devam ediyorlar, ben hiç karışmıyorum…

‘GALATASARAY TARAFTARIYLA GÖNÜL BAĞIMIZ VAR’
– Galatasaray taraftarları beni seviyor. Ben Galatasaray taraftarını seviyorum. Bu bir gönül bağı… Sonuçta ben takımım için her türlü fedakarlığı, her türlü özveriyi gösteriyorum. Onlar da bunu görüyorlar… Ve Milli Takım dönem bittikten sonra Galatasaray’ın Türkiye ve Avrupa’daki başarısı için tek vücut olacağız.
‘SANKİ BERLİN’DE DEĞİLİZ!’
– Berlin benim için ciddi hayal kırıklığı oldu… Biz Berlin’de kendi ülkemizde oynayacağımız hayaliyle geldik, açıkçası ilgisizliğe çok şaşırdım… Nisan ayında zannediyorum. G.Saray’la Euroleague’deki Alba Berlin maçına gelmiştik… Galatasaray’ın şansının bittiği dönemde; 6 bin Galatasaraylı geldi maça… Neden taraftarlarımız maça gelinmedi ve neden bu atmosferde oynuyoruz sebebini ben de bilmiyorum.
Berlin nüfusu 400 bin, etrafında 2 milyon Türk’ün olduğu Almanya’da bin-bin 500 Türk taraftarın Mercedes Benz Arena’da olması enteresan.

‘ÜÇÜNCÜ OLUP FRANSA’YLA EŞLEŞMEMEK İSTİYORUZ’
– Biz buraya gelirken bizim için en büyük hedef grup üçüncülüğüydü.. Aslında ikinci olmak ile üçüncülük arasında çok da büyük fark yok. Grubu 4. bitirmemek ve A Grubu’nun olası lideri Fransa’dan kaçmak istiyoruz. Onun için de kalan 3 maçın ikisini almalıyız. Gruptaki 5 maçta alınacak 3 galibiyet bizi üçüncü yapar onun dışındaki her sonuç bizim için riskli olur.

‘İLK HEDEF ALMANYA, SIRPLARI DA YENEBİLİRİZ’
– İlk hedef Almanya maçı ama ben Sırbistan’ı da yenebileceğimizi düşünüyorum. Tabii ki önceliğimiz Almanya’yı devirmek. Bu maçın ortada olduğunu düşünüyorum. Hazırlık maçında da biz çok farklı öndeyken, onlara son saniye basketiyle kaybetmiştik.
Şimdi ise maç ortada… Ben Almanya’nın İtalya’dan daha iyi bir takım olduğunu düşünmüyorum. Daha sert, daha takım oyunu oynayan Almanya’da Nowitzki’nin performansının belirleyici olacağını düşünüyorum.
– Turnuvaya bakınca, daha önceden de favori olarak düşündüğüm İspanya ile Fransa’yı ayrı tutuyorum. İspanya ile Fransa bu turnuvada kupaya en yakın iki takım.(hürriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here