Darüşşafaka’dan bu sezon tekrar Anadolu Efes’e geri dönen Birkan Batuk, Karar gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yaz döneminde Amerika’da çok iyi bir çalışma dönemi geçirdiğine dikkat çeken Batuk, ligde ve özellikle Avrupa’da bunun karşılığını alarak takıma faydalı olmak istediğini belirtti.

-Darüşşafaka’dan sonra Efes’e geldin ve yeni hedeflerin?
Öncelikle sağlıklı bir sezon olmasını diliyorum. Bu sezon daha istikrarlı bir basketbol ortaya koymak istiyorum kendi adıma. Zaman zaman inişler çıkışlar yaşıyorum bunun farkındayım. Bunda birçok etkende olabiliyor. Yazın çok iyi bir çalışma süreci geçirdim Amerika’da. Yaptığım çalışmaların da geri dönüşünü bu sezon almayı ümit ediyorum. Kulübün hedefleri her zaman yüksektir. Türkiye Ligi ve Türkiye Kupası’nda şampiyonluk hedefimiz. Koç bu sene daha enerjik bir takım görmek istiyor sahada. Sistemi bunun üzerine.

-Geçen sene de Euroleague’deydin Darüşşafaka’yla. Bu sezon ise Efes’le oynayacaksın Avrupa’da…
Daha dikkatli olmak gerekiyor. Çok kaliteli oyunculara karşı oynuyorsunuz. Belli bir istikrarı yakalamak istiyorum.

-Bir Türk oyuncu olarak yabancı kuralını nasıl görüyorsun?
Hassas bir konu. Şu anda bu kural var ve biz de değiştiremiyoruz. Bu kuralın varlığını kabul edip daha çok çalışmamız gerekiyor. Hayatta bazı şeyler vardır; bizim elimizde değildir, bu da onlardan bir tanesi. Bu sonuçta federasyonun vermiş olduğu bir karar, biz de var olan bu kuralda kendimizi ne kadar gösterebilirsek bizim için hep bir avantaj. Şu anda kuralı konuşmaktansa bu kural içerisinde ne kadar daha çok çalışabiliriz onun üzerinde durmamız kendi adıma benim fikrim bu.

-EuroBasket’te milli formayı giyememek seni nasıl etkiledi?
EuroBasket’te zor bir gruptaydık. Dışarıdan takip ettim maçlarımızı. Milli formayı giymek her oyuncunun hayalidir. Ben de oynamak isterdim ama bu tabii ki Ufuk hocanın kararı. Ben ne kadar üzülsem de kararına her zaman saygı duymak zorundayım. Değerini orada oynayan bütün arkadaşlarım fazlasıyla gösterdiler. Umarım önümüzdeki senelerde çok daha büyük başarılara imza atmış oluruz.

-Efes’in artıları ve eksileri neler?
Basketbolu bilen ve çok uzun zamandır Efes’i destekleyen bir seyirci kitlemiz var. Zaman zaman tribünlerimiz boş kalıyor ama Sinan Erdem’de daha fazla seyirciye karşı oynayacağımıza inanıyorum. Kulübün hem ismi hem tarihi çok önemli, Türk basketboluna vermiş olduğu katkı birer artı olarak görüyorum.

-Kariyerindeki en büyük hayalin?
Euroleague’de kupa kaldırmak benim de hayallerimden bir tanesi ama milli formayla madalya almakta ülkemi seven bir sporcu olarak en büyük hayalim. (hakan akar – karar gazetesi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here