Bir dönem adı terörle anılan Mardin, son dönemlerde adından bambaşka bir olayla adından söz ettiriyor. Peki bu nasıl oldu.. Bir zamanlar bazı kesimler tarafından bisiklete binmenin ayıp sayıldığı kentte bu spor dalı nasıl oldu da en gözde spor oldu.. Mardin nasıl Türkiye çapında ve uluslararası alanda adından söz ettirir oldu.  Tüm bu soruların tek yanıtı var.  O da Mehmet Samsa ismi..

Mardin doğumlu iş adamı Mehmet Samsa, işleri geliştirip, birçok ülkeye ihracat yapmaya başlayınca, bu spor dalına el atmış. Verdiği hizmetlerden sonra Bisiklet Federasyonu Mardin İl Temsilciliğine getirilen Mehmet Samsa, aynen işlerinde olduğu gibi bisiklet sporunda da engelleri birer birer aşarak öyle bir takım kurmuş ki, artık Mardin’de bisiklete binmek ayıp sayılmıyor, tam tersi, böyle giderse bölgenin milli sporu olacak.

Mehmet Samsa’nın kurduğu Margenç Samsa Spor Kulübü, yarışmalarda gösterdikleri başarılarla adlarından söz ettirirken, hep bir ağızdan aynı adresi gösteriyorlar.. Mehmet Samsa.. İşte Samsa Spor kulübü antrenör ve sporcularından Başkanları Mehmet Samsa’nın bisiklet sporuna katkısı..

Veysel Gülmez (Margenç Samsa Bisiklet Spor Kulübü Antrenörü)

MEHMET SAMSA İLE TANIŞMAM HEDEFİME ULAŞTIRDI

Bir milli sporcu olarak bu sporla tanışmam 2010 yılında Kahramanmaraş’ta düzenlenen halk yarışlarıyla başlamıştır. Bunu izleyen 2014-2019 yıllarında milli sporcu düzeyinde dağ bisikleti yarışlarında gerek ülkemde gerek yabancı ülkelerde aldığım derece ve madalyalarla bayrağımı en iyi şekilde temsil ettim ve daha fazlası için Samsa Bisiklet Takımı bünyesinde antrenör olarak spor hayatıma devam ediyorum. Takımın kurucusu Mehmet Samsa ile tanışmam,  beni bu sporda hedeflerim doğrultusunda emin adımlarla ilerlememi sağladı, hatta vermiş olduğu destekler sayesinde 2018 dağ bisikleti XCE Büyük Erkekler kategorisinde Türkiye Şampiyonluğunu Mardin’e kazandırdım.

Ekibin diğer önemli isimlerinden kariyerinde Balkan Şampiyonluğu olan, yine aynı şekilde ülkemizi yurt içinde ve yurt dışında çoğu müsabakada başarıyla temsil eden ve takımın mekanik ve fizyoterapi yükünü üstlenen Yusuf Çabık sporcuların yarış öncesinde gerek mekanik ve gerekse zihnen ve bedenen hazır olması konusunda özverili çalışmalar sergilemektedir.

Bu şampiyonluk sonrasında beni Mardin’e davet eden, tam bir bisiklet tutkunu olan, kent hayatında bisiklete önem veren ve bu minvalde kentine ve ülkesine katma değer yaratma çabasında olan Mehmet Samsa  Mardin’de bisiklet sporuna ne yapabilir ve nasıl geliştirebilir konusunda kafa yorarken kulüp kurma cesaretini göstererek kulübümüzü aktif hale getirdik.

TOUR OF MESAPOTAMIA’DA TAKIM OLARAK

MİSAFİRPERVERLİĞİMİZİ YANSITTIK

Kısa kulüp geçmişimizde ilk müsabakamızı Mardin’den başlayıp Urfa, Kilis ve Gaziantep’te son bulan İran, Azerbaycan, Almanya, Kazakistan, Beyaz Rusya, Brunei  ekiplerinin katılım gösterdiği yaklaşık 90 sporcunun kıran kırana mücadele ettiği “Tour of Mesapotamia”  müsabakasında Samsa Bisiklet Takımı olarak 7 sporcumuz ile bir ülke takımı olarak bayrağımızı, evimizi, değerlerimizi ve misafirperverliğimizi en iyi şekilde yansıttık.

Devam eden Uluslararası Bisiklet Birliği takviminde yer alan ve yine yerli ve yabancı bir çok sporcunun katılım gösterdiği “Tour of Black Sea Yavuz Sultan Selim” müsabakasında ekibimizin özverili çalışmaları neticesinde önemli derecelerler elde ettik.

GÖKHAN UZUNTAŞ: NİCE BAŞARILAR HEDEFLİYORUM

Evli ve iki çocuk babası olarak iş ve aile hayatımla birlikte 20 senedir dağ bisikleti ve yol bisikleti branşlarında yarışmaktayım. 3 defa üst üste ülke şampiyonu olma başarısı gösterdim. Margenç Samsa Spor Kulübü ile tanışmam genç antrenörümüz Veysel Gülmez sayesinde olmuştur bu vesileyle ülke bisiklet sporuna bolca katkı sunacağına inandığım Mehmet Samsa’yı tanıma şansım oldu.  Bu ekiple ilk defa “Tour of Mesoptamia” turunda yarışma şansım oldu gerek misafirperverliği gerekse evimizden kilometrelerce uzakta bizzat kendi konağında bir aile ortamında bizlere yarışma fırsatı verdiği için kendisine çok teşekkür ederiz. Bu coğrafyada yeni yetişecek fidanlara köprü olabilmek beni oldukça heyecanlandırmakta. Ekibimizle gerek ulusal ve uluslararası düzeyde nice başarılar elde etmeyi hedeflemekteyim.

MEHMET CAN BALCI:

BİZE SUNULAN İMKANLAR ÇOK MUTLU EDİYOR

Yaklaşık dağ bisikleti ve yol bisikleti branşlarında yarışmaktayım. Günden güne bisiklet kariyerimde yeni tecrübeler edinmekteyim. Kulübün ilk müsabakası Tour of Mesapotamia’da Mehmet Samsa’yı tanıma fırsatı edindim. Mehmet Samsa’nın Mardin adına spora sunduğu imkanlar ülkem adına beni çokça mutlu etmekte. Tour of Karadeniz’de olduğu gibi ekip olarak performansımızı arttırarak önemli derece ve başarılar elde etme arzusu içindeyiz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here