Spor basınının güçlü kalemi Aybars Hünalp, Çalakalem köşesinde Digitürk’ü ve Covid-19 salgınına yönelik alınması gereken önlemleri yazdı:

MASKE DİGİTÜRK’E LAZIM
Dünya olarak zor günlerden geçiyoruz. Türkiye’de futbol nihayet önümüzdeki günlerde başlıyor. Futbol Federasyonu futbolun paydaşlarının zarar görmemesi için bir dizi önlem aldı. Lakin maçların naklen yayını sırasında en iç içe geçmiş çalışılan yer Digitürk’ün bizlere maçı iletmek için uğraş verdiği naklen yayın arabaları. Bu konuyu konunun iki uzmanı yaşayan Fellini lakaplı Musa Çözen ile yayıncılığın Avrupa’daki gözü kulağı Rıdvan Ertuğ’a sordum.
Musa Çözen araçların içinin bölünebileceğini ama en önemli meselinin maske takılması olduğunu söyledi. Rıdvan Ertuğ ise bize meşakkatli bir çalışma sonrası aşağıdaki bilgileri aktardı:

Premier Lig bu konuda ne tür önlemler aldı veya alacak! Henüz netlik kazanmadı, daha yeni temaslı antrenmana geçildi. Maçların yoğun bir süreçte tamamlanacağı kesin, kısacası önlemler masaya yatırılıp tartışılıyor. Ancak İngiltere’de Covid-19’un OB çalışanları üzerindeki etkisi yapılan toplantı ve bilgilendirmelerde kriz sırasında nasıl desteklendiği tartışılıyor.

İngiltere’de Televizyon Yayıncılığı, Eğlence, İletişim ve Tiyatro Sendikası “Bectu” örneğini vermem mümkün
Alman Futbol Ligi’nin (DFL) hazırladığı olağanüstü maç planı dışında; Bundesliga’nın koronavirüs stratejisi televizyon canlı yayın araçları dahil teknik ekibin çalışma alanları unutulmamış. Covid-19 ile ilgili çok detaylı kılavuz yayınlanmış. OB Teknik araç içinde çok yakın oturan teknik kadronun bölümlere ayrılarak önlem alınmış. Mobil lavabo el hijyeni için tasarlanmış. Teknik ekip araç içinde ellerini yıkaması mümkün kılınmış… Ayrıca antibakteriyel jel pompası da araç içine monte edilmiş.
Çalışanların aynı futbolcular gibi 48 saat öncesinden test yapılması ve alınacak sonuçların maç sabahın da alınması önemli. Kılavuz detaylarında her çalışan teknik ekibin şirket tarafından günlük irtibatla takibe alındığı, çalışma alanına geçmeden her birinin ateşinin ölçülerek işe başladığı göze çarpıyor.

İngiltere de Televizyon yayıncılığı, Eğlence, İletişim ve Tiyatro sendikası “Bectu”, Covid-19’un OB çalışanları üzerindeki etkisini tartışmak üzere toplantıya ev sahipliği yaptı.
Toplantı Bectu üyelerine ve üye olmayanlara açıktı.


Bectu, Covid-19’un dış yayınlarda çalışanlar üzerindeki etkisini tartışmak üzere hem üyelere hem de üye olmayanlara açık bir toplantı düzenledi.
29 Mayıs Cuma günü saat 11.00’de gerçekleşen toplantıda, pandeminin dış yayınlar üzerindeki etkisinin yanı sıra OB çalışması yaparken sosyal mesafeye güven de dahil olmak üzere çeşitli anketler de dahil olmak üzere, koronavirüsün etkisi bütçeler ve OB topluluğunun kriz sırasında ne kadar iyi destek aldığı konul başlıkları işlendi.
Eski bir OB vizyon mühendisi olan Bectu yöneticisi Sean Kelly konuyla ilgili şunları söyledi: “OB bağlamında sosyal izolasyonu anlamak zor. Mürettebatın çoğu OB kamyonlarındaki kapalı alanlarda sıkı alanda paketlenmiş çalışıyorlar ve en az iki kişinin çalışmasını gerektiriyor. Bu yüzden üyelerimizin güvenli bir çalışma ortamına nasıl geri dönebileceklerini anlamak için OB şirketleriyle çalışmak istiyoruz ve bu toplantı bu görüşmenin ilk adımı.”

Önceki İçerikAt yarışları 10 Haziran’da başlıyor… TJK, tam sayfa teşekkür ilanı verdi
Sonraki İçerikŞampiyonlar Ligi finali İstanbul’dan alınıyor mu? İşte New York Times’taki iddianın perde arkası…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz