2015 FIBA Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda mücadele edecek A Milli Takımımızın aday kadrosu açıklandı. Ergin Ataman’ın duyurduğu kadroda Enes Kanter yer almadı.

4-20 Eylül 2015 tarihleri arasında Fransa, Hırvatistan, Almanya ve Letonya’nın ortaklaşa düzenleyeceği organizasyona katılacak kafileyi A Milli Takım Başantrenörü Ergin Ataman açıkladı.

Ataman’ın duyurduğu listede şu isimler yer aldı;
Birkan Batuk, Cedi Osman, Doğuş Balbay, Furkan Korkmaz, Emircan Koşut (Anadolu Efes)
Can Maxim Mutaf (Banvit)
Hüseyin Göksenin Köksal (Darüşşafaka Doğuş)
Kartal Özmızrak (NSK Eskişehir Basket)
Oğuz Savaş, Semih Erden, Melih Mahmutoğlu, Kenan Sipahi (Fenerbahçe Ülker)
Sinan Güler (Galatasaray Liv Hospital)
Barış Ersek, Bobby Dixon, Samet Geyik, Akif Egemen Güven (Pınar Karşıyaka)
Ersan Ilyasova (Detroit Pistors)
Ömer Faruk Aşık (New Orleans Pelicans)
Furkan Aldemir (Philadelphia 76’ers)

ENES KANTER NEDEN KADRODA YOK?
A Milli Erkek Basketbol Takımının Başantrenörü Ergin Ataman kadroyu açıkladıktan sonra NBA’de başarılı bir sezonu geride bırakan Enes Kanter’in neden çağrılmadığı sorusunu yanıtlarken, “Enes, Türkiye’yi NBA’De iyi temsil ediyor; ancak son iki yıldır Enes Kanter, Türk milli takımına çağrılmasına rağmen kadroya gelmedi. Benden önceki dönemi vurgulamak istemiyorum ancak geçen yıl A Milli Takım kadrosunu açıkladığımda beyaz bir sayfa açmak istediğimi söyledim. Onunla sıcak temas kurmaya çalıştım ancak Enes, geçen yıl benim tüm iyi niyetli çabalarıma cevap vermedi. A Milli Takım antrenörü olmama rağmen çabalarım sonuçsuz kaldı. Yine de Dünya Şampiyonası’na katılacağını söyledi, fakat şampiyona öncesi ani bir şekilde tam hazırlıkların başında bir menisküs ameliyatı olacağını belirttiler. Bir ihtimal yetişebileceğini söylediler, Dünya Şampiyonası’na bir kaç hafta kalaya kadar açık kapı bıraktım. Daha sonra sakatlığı nedeniyle Enes, Milli Takım’a gelemedi. Biz de geçen yıl Milli Takımda bir uyum ve hava yakaladık. Uzun rotasyonunda çok iyi oyuncularımız var. NBA patentli Ersan ve Ömer, Türkiye’de mücadele eden Semih Erden var. Açıkçası Enes’in çok iyi bir oyuncu olduğunu kabul etmemize rağmen benden önceki dönemde yaşanan bir tatsız olay var. Ondan dolayı ne Türk halkından ne de takım arkadaşlarından herhangi bir özür diledi. Enes Kanter’i A Milli Takım kadrosuna dahil etmedik. İnşallah NBA’deki başarısını sürdürür ve bizimle sıcak temasta bulunur, biz de ona ileriki dönemde yer veririz” açıklamalarında bulundu.

“12 Dev Adam”, Avrupa Şampiyonası’nda B Grubu’nda İzlanda, İspanya, Sırbistan, İtalya ve Almanya ile karşılaşacak.

ENES KANTER: SİYASİ GÖRÜŞÜM NEDENİYLE ALINMADIM

NBA’de Oklahoma City Thunder forması giyen Enes Kanter, A Milli Takım’a çağırılmaması üzerine bir açıklama yaptı.
Enes Kanter resmi Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada “Milli Takım kadrosuna seçilememem vatanım ve demoktratik değerlerimiz adına endişe verici” ifadelerini kullanırken, geçtiğimiz yıllarda attığı tartışmalı tweetlerine de açıklık getirdi.

CIMjiqlUkAA7EHd

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here