Türkiye Basketbol Federasyonu, oyuncusu Tutku Açık’ın alacaklarını ödemediği gerekçesiyle Trabzonspor Basketbol Kulübü’ne transfer yasağı getirildi ve sporcuya da transfer izni verdi.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), alacakları ödenmediği gerekçesiyle TrabzonsporBasketbol Kulübü’nü şikayet eden ve transfer izni isteyen Tutku Açık’ın başvurusunu karara bağladı. Oyuncuyu haklı bulan TBF, ayrıca bordo mavili kulübe transfer yasağı getirdi.

TBF’den konu ile ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

“Trabzonspor Basketbol Kulübü sporcusu Tutku Açık vekili tarafından kulübün sporcunun sözleşmede belirtilen ücretlerini ödememesi gerekçesiyle Kulübe transfer yasağı getirilmesi, sporcunun sözleşmesinin haklı nedenle feshedilmesi ve sporcuya 2014-2015 sezonu için serbest transfer hakkı verilmesi hakkındaki başvurusunun incelenmesi neticesinde kulüp tarafından sunulan ödeme dekontlarından sporcuya eksik ödeme yapıldığının tespit edilmesi nedeniyle, Trabzonspor Basketbol Kulübü’nün yükümlülüklerini yerine getirene kadar başka bir sporcu ile sözleşme yapmasına veya ikinci lisans ile sporcu almasına izin verilmemesine, sporcunun 2014 – 2015 sezonunu kapsayan TBF Tip Sözleşmesi’nin haklı nedenle feshine ve sporcuya transfer yapma hakkı verilmesine karar verildi.”

 

TRABZONSPOR MP, TBF KARARINI MANİDAR BULDU

Tutku Açık Açıklaması

27.02.2015 19:14:05

TS Basket Kulübü, kulübe transfer yasağı koyduran ve basketbol kamuoyunu meşgul eden Tutku Açık konusunda bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama:

Trabzonspor Medical Park Basketbol Kulübü Derneği olarak, oyuncumuz Tutku Açık hakkında yaşadığımız ihtilaf ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme gerekliliği ortaya çıkmıştır. Oyuncumuz Tutku Açık, sakatlığı ve sonrasında yaşananlarla ilgili detaylar şu şekildedir:

– Türk basketbolunun yetiştirdiği en önemli oyun kurucularından biri olarak kabul edilen Tutku Açık ile  2013-2014 sezonu öncesinde, ciddi bir çalışmanın sonucunda 2 yıllık anlaşma sağladık. Bu transfer, hem basketbol kamuoyunda hem de Trabzonspor camiasında büyük ses getirdi ve heyecan yarattı. Çok umut veren bir sezon öncesi performansına rağmen, profesyonel sporun her dalında kulüplerin ve sporcuların kabusu haline gelen sakatlık sorunu Tutku Açık’ın önemli bir süre sahalardan uzak kalmasına sebep oldu. Tutku Açık, bu sakatlığı belli ölçüde atlattıktan sonra takımımıza katılıp, geçen sezonun son 10 haftasındaki performansıyla tarihimizde ilk kez Avrupa Kupası’na katılma hakkını elde ettiğimiz derecenin kazanılmasına katkı yaptı. O dönem ki antrenörümüzün de raporuyla, Tutku Açık’ın bir sezon daha takımımızda kalmasına karar verdik. Oyuncumuzda, sol ayak tendonundaki sıkıntıyı tamamen gidermek için yaz döneminde ameliyat olmak istediğini yönetimimize iletti. Bu kararı da olumlu karşılayıp, kendisinin değerli sponsorumuz Sayın Muharrem Usta’nın ortağı olduğu Liv Hospital’da ameliyat olmasına onay verdik. Tutku Açık, Liv Hospital’da geçirdiği ameliyatın ardından rehabilitasyon dönemini doktorunun raporu ve tamamen kendisinin idaresinde belirlenen program çerçevesinde geçirdi. Ancak ne yazık ki sezon başı çalışmaları başlar başlamaz Tutku Açık’ın sakatlığı nüksetti. Sporcumuz bu dönemde kendi tercihiyle, Almanya’daki bir rehabilitasyon merkezine gitmeyi istedi. Ancak bu rehabilitasyon olumlu yanıt vermedi. Sonrasında Tutku Açık, tamamen kendi kararıyla, kendi seçtiği bir doktor tarafından ameliyat edildi. Bu yüzden 2014-2015 sezonunda tek bir resmi maçta oynayamadı. Bu arada kulüp olarak, Tutku Açık’ın yokluğundan kaynaklanan boşluğu doldurmak için transfer yapmak zorunda kaldık. Kamuoyundaki algının aksine, kıt kaynaklar ve limitleri belli ekonomik imkanlarla hareket eden bir kulüp olarak bu durum bütçemizi oldukça etkiledi. Haliyle, tek resmi maçta bile faydalanamadığımız Tutku Açık’a olan edimlerimizi yerine getirme konusunda geride kaldık.

– Yaşanan şanssız sakatlık süreci ve kulübümüzün içinde bulunduğu ekonomik koşullar, Tutku Açık ve kulübümüz arasında ihtilafa yol açtı. Mevcut finansal kaynaklarımıza göre yaptığımız uzlaşma önerileri, Tutku ve menajerinden kabul görmedi. Tutku konuyu Türkiye Basketbol Federasyonu’na taşımayı tercih etti. Oyuncumuzun bu tercihine saygı duymakla birlikte, Tutku Açık’ın başvurusunu çok kısa bir duruşma sürecinin ardından sporcu lehine karara bağlayan Türkiye Basketbol Federasyonu’na bazı önemli hususları hatırlatmamız gerekmektedir. Tek bir resmi maçta bile faydalanamadığımız Tutku Açık konusunda, oyuncu lehine karar veren TBF’nin, ülke basketbolunun ve hatta ülke ekonomisinin dinamiklerinden bihaber hareket ettiğini düşünmekteyiz. Tutku Açık dosyasıyla ilgili kulübümüzün savunmasını neredeyse hiçe sayan tutum sergileyen Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun, hakkaniyet anlayışından uzak karar almasını hayretle karşılamaktayız. Türkiye’yi Avrupa arenasında başarıyla temsil eden, sponsoru Medical Park’ın da desteğiyle bu başarıyı daha üst seviyelere taşımayı amaçlayan, ülke sporunda adını “büyük” olarak yazdırmış bir kulübün bu derece göz ardı edilmiş olmasını esefle karşılıyoruz. TBF bu kararıyla, çözebileceğimiz bir sorunun “çözümsüz” hale gelmesine katkıda bulunmuştur.

– Tutku Açık’ın sakatlığı ve sonrasında gerek spor medyası gerekse sosyal medyada gündeme gelen konularla ilgili de bazı yanlış yönlendirmelerin ve kasıtlı yaklaşımların altını çizmemiz gerekiyor. Her sporcunun , her kulübün başına gelebilecek bir olayın, Trabzonspor Medical Park özelinde bu derece büyütülmüş olmasını manidar buluyoruz. Dijital ortamda kendisini basketbol portalı olarak gören bir web sitesinin tamamen subjektif yorumları ve temel gazetecilik ilkelerini hiçe sayarak yaptığı yayınlarla Tutku Açık konusunu ele almasından duyduğumuz rahatsızlığı paylaşmak zorundayız. Gerek TBL, gerek FIBA Eurochallenge Kupası’nda elde ettiğimiz başarıları görmezden gelen, ancak doğru-yanlış her türlü olumsuzluğu gündeme taşımayı amaçlayan bu “köhne” zihniyeti tasvip etmediğimizi, değerli taraftarlarımızın da bu tip yayınları dikkate almamasını rica ediyoruz. Kulübümüzün, Tutku Açık konusundaki sorunu, Trabzonspor değerlerine ve büyüklüğüne yakışacak şekilde çözeceğini tüm kamuoyunun bilmesini isteriz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here