Fenerbahçe evinde ağırladığı Sivasspor’u 2-1 yenmeyi başardı. Bülent Tuncay maçı Karar için kaleme aldı:

 

Ateşten gömleği giymeye devam

Fenerbahçe için bu sene kahır senesi, tamam ama bu kadarı da biraz fazla. Fenerbahçe’nin mücadele gücünün, maç kazanma azminin bu kadar zayıf olduğu bir 45 dakikaya tanık olmamıştık. Kendi evinde, seyircinin önünde bu kadar tutuk kalmak anlaşılır bir durum değildi. Maçın ilk kaleyi bulan şutunun 31. dakikada Soldado’nun şutumsu vuruşundan gelmesi, Fenerbahçe’nin müsabakaya ne kadar konsantre olduğunun kanıtıydı.
Sarı- Lacivertlilerde Moses belli zaman aralıklarında Sivas kanatlarını zorladı ama yalnız kaldı. Bu da rakip üzerinde baskı oluşturulması önledi. Buna karşın rakibin baskısı ile karşı karşıya kalındı. Bu baskı nedeniyle Mehmet Topal ve Tolgay ofansif alana katkı sağlayamadı. İlk yarıda Moses’ın zaman zaman öncelik ettiği ataklar ve Zajc’ın üretken olmasa da ortaya koyduğu gayreti dışında kayda değer bir şey yoktu. Skrtel ve Sadık’ın savunma göbeğini kapatarak rakibe pozisyon vermemeleri ise ilk yarı açısından göze çapan ayrıntılardı.
Son beş maçında sadece bir galibiyet alan Ersun Yanal’ın öğrencileri ikinci yarıya daha farklı başladı. Daha istekli, daha organizeydi. Vanbuena, Dirar’ın yokluğunda takımı ateşleme işi de Mehmet Ekici’ye verildi. Mehmet Topal’ın sakatlanmasının ardından sahaya giren Mehmet Ekici, ofansif yönüyle Fenerbahçe’yi ileriye taşıdı ve Sivas karşısında baskı oluşturulmaya başlandı. Ancak bu ateş saman alevi gibiydi. Beklenen gol bir türlü gelmiyordu, hatta gol pozisyonları bile üretilemiyordu.
Fenerbahçe seyircisi sezonun belki de en tutuk futbolunu oynayan ve maçta inisiyatifi alamayan takımına karşı yavaş yavaş tepki vermeye başladı. Sivasspor’un Emre’nin nefis pasında Özer’le bulduğu gol tribünleri de Fenerbahçeli futbolcuların rakibine dönüştürmeye başlamıştı ki Soldado’nun kurtarıcı golü geldi. 34 yaşındaki forvet tam zamanında attığı golle takımı dağılmaktan kurtardı. Bu gol Fenerbahçe’nin üzerindeki ölü toprağını atar gibi oldu. Moses tekrar canlandı, hayalet gibi dolaşan Ayew kıpırdandı, Hasan Ali son çizgiye inmeye başladı ve 3 puanı getiren gol Mehmet Ekici’den geldi. Ekici 1-0 yenik duruma düşen Fenerbahçe’yi ipten alan gole imzasını attı.
Sivasspor’da Özer Hurmacı ön plana çıkan isimdi. Douglas, Emre Kılınç, Ziya, Fatih konuk ekipte öne çıkan isimlerdi.
Fenerbahçe’de ise Mehmet Ekici ve Moses dışında böyle bir isim bulmak zordu. Sarı- Lacivertliler her ne kadar kazansa da ateşten gömlekle dolaşmaya devam edeceğini gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here