Galatasaray Liv Hospital ile Carlos Arroyo arasında yaşanan kriz, Porto Riko’lu oyuncunun takımdan ayrıldığını sosyal medya üzerinden duyurmasıyla sonlandı.

Geçtiğimiz ay basketbol şubesindeki maddi krizin basına yansımasının ardından Galatasaray yönetimi, oyuncularıyla bir toplantı yaparak yeni bir ödeme planı sundu.

Plana göre basketbolcular maaşlarını iki ay geriden almaya devam edecekler, fakat her ay düzenli bir ödeme yapılacaktı. Ancak Galatasaray’ın Şubat ayında yaşadığı nakit sıkıntısı bu ödemelerin de üç hafta gecikmesine sebep oldu. Tedavisi için ABD’de bulunan Carlos Arroyo da, İstanbul’a dönüşünde ödemelerin yapılmaması üzerine yönetimden yaklaşık 530 bin dolar tutarındaki tüm alacaklarını talep etti.

Galatasaray yönetimi tarafından toplantıya davet edilen Arroyo toplantıya katılmayacağını söyleyip, Pazartesi parasının tamamının ödenmemesi durumunda takımdan ayrılacağı yönündeki kararını yönetime iletti. Bunun üzerine Antrenör Ergin Ataman’dan konuyla ilgili rapor talep eden yönetim, hocanın “dengeler bozulmasın” talimatı üzerine Carlos Arroyo’ya bu kez bir ayrıcalık tanımayacağını açıkladı. Porto Riko’lu oyuncu da bunun üzerine takımdan ayırdığını duyurdu.

Galatasaray formasını giydiği süreçte serbest kalma hakkını elde etmemesi için ödemeleri düzenli yapılan tek isim olan Carlos Arroyo, geçen sezon final serisinin yedinci maçına çıkmama kararı sonrasında eski başkan Ünal Aysal’ın sözünü verdiği şampiyonluk primini alan tek oyuncuydu. Kaptan Arroyo’nun bu imtiyazlara sahip olması, mali krizin büyümesiyle takımdaki diğer oyuncularla arasının açılmasına sebep oldu.

Sarı-Kırmızılı takımın Euroleague’de çeyrek final şansının zora girmesiyle birlikte ayrılık kararı da kolaylaştı ve bu krizin ardından ipler koptu. Arroyo, 23 yıllık aranın sonrasında Galatasaray’ı şampiyonluğa taşıyan isimlerin başında geliyordu. Yıldız oyuncu takımın geçen sezon Euroleague’de çeyrek finale kalmasında da önemli pay sahibiydi.

Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ergin Ataman, takımdan ayrılan Carlos Arroyo’ya hem teşekkür etti, hem de sitemde bulundu.

Ergin Ataman, Porto Rikolu basketbolcunun alacakları ödenmediği için takımdan ayrılmasını değerlendirdi. NTV Spor’a özel açıklamalarda bulunan Galatasaray Başantrenörü Arroyo’ya bugüne kadar takım için yaptıklarından dolayı minnettarız. Ancak bu şartlar altında takımı yüzüstü bırakıp gittiği için de kırgınım” dedi. (ntvspor)

AKÜZÜM: ONA 4.5 MİLYON DOLAR ÖDEDİK
Galatasaray Basketbol Şubesinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ural Aküzüm GSTV’ye özel açıklamalarda bulundu.

Galatasaraylı yönetici Ural Aküzüm, Carlos Arroyo hakkında ilk kez bilinmeyenleri açıkladı. Aküzüm şunları söyledi:

“Galatasaray 110 yıllık spor kulübü, kurum. Biz görev yapan yöneticiler olarak bu tarihsel sorumluluğa ve bizi biz yapan prensiplere uygun davranmaya mecburuz. Kamuoyunun da bildiği gibi, tüm sporcularımıza ödemelerimizi belli bir takvim içinde yapıyoruz. Biraz gecikmeli olmakla beraber yükümlülüklerimizi eksiksiz olarak yerine getiriyoruz. Tüm takım ve sporcular içinden geçtiğimiz sürecin getirdiği bu koşullara riayet edip sahada mücadele ederken, Aroyyo’nun da aynı hassasiyeti göstermesini beklerdik. Kaldı ki Carlos, Galatasaray’daki başarılı performansına karşılık bugüne kadar kulübümüzden yaklaşık 4,5 milyon Amerikan Doları tutarında ücret haketti ve aldı.

Yöneticiler, antrenörler, oyuncular dahil hiç kimse Galatasaray’dan büyük değildir. Kulüp içinde herhangi bir isme ayrımcılık yapmamız da söz konusu olamaz.”

“Takım içi dengeleri bozdu”
“Bütün sporcularımız bizim için çok değerlidir. Ender, Sinan, Kerem ne kadar değerli ise Carlos da o kadar değerlidir. Ayrımcılık yapamayız. Maalesef Carlos, Ergin Ataman hocamızın verdiği rapora göre takım içi dengeleri bozacak şekilde davranmıştır. Takımdaşlık ruhu içinde rest çekmek ve tehdit etmek, uçak biletimi aldım, gidiyorum gibi davranışları kabul etmemiz mümkün değil. Carlos, mazereti olmamasına rağmen dün tüm Türkiye’nin gözü önünde yaşanan kasti hakem hatalarıyla elimizden alınan Anadolu Efes maçına ve öncesindeki kampa gelmeyerek hata yapmıştır.”

“Hiç kimse Galatasaray’dan büyük değildir”
“Galatasaray ailesindeki herkes, yöneticisinden oyuncusuna, Galatasaray’dan büyük olmadığını anlamalı ve bunun gerektirdiği şekilde davranmalıdır. Galatasaray’a tarihi boyunca nice büyük oyuncu gelmiş ama bizi biz yapan değerler çerçevesinde gerektiğinde de kim olduğuna bakılmaksızın yollar ayrılmıştır. Hiçbirimiz Galatasaray’dan büyük değiliz. Carlos büyük oyuncudur, büyük başarılar elde etti ama tutumu konusunda Ergin Hoca ile prensipler noktasında aynı görüşteyiz. Carlos’un arkadaşlarını bu yolda yalnız bırakmayacağını ümid ediyorduk. Bu ümidimizi korumak istiyoruz ama bu tutumuyla mümkün değil. Şunu herkesin bilsin: Galatasaray, formasına yakışan onurlu mücadelesini, ona inanan yürekli sporcuları ve büyük taraftarıyla sürdürmeye devam edecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here