Antalya’daki Gloria Sports Arena’da Atletizm Şöleni tamamlandı

İlki yapılan Gloria Cup Athletics’te yıldız atletlerin katılımıyla heyecanlı yarışmalar gerçekleştirildi.

Sezon içindeki hazırlık kamplarında Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok önemli atletini ağırlayan Gloria Sports Arena (GSA), pist sezonunda Türkiye’deki son yarışa ev sahipliği yaptı. Bu yıl ilki gerçekleşen ve 21 ülkeden 71 atletin yarıştığı Gloria Cup Athletics’te ünlü isimler mücadele etti.

Gloria Cup Athletics yarışı izlemeye gelen Antalya Valisi Sn. Münir Karaloğlu turnuvayla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Daha önce yapılan Voleybol, şimdi atletizm ve sonrasında başlayacak olan basketbol turnuvaları Antalya’nın ve Belek bölgemizin tanıtımına da oldukça katkı sağlıyor.

Gloria Sports Arena, Türkiye için Antalya için büyük bir şans büyük bir değer.

GSA Proje Lideri Elif Özdemir’i böyle turnuvaları düzenleyip, Dünyanın elit sporcularını, şampiyonlarını, onları takip eden medya mensuplarının buraya gelmesine vesile olduğu için tebrik ediyorum. Bu turnuvalar sayesinde çok kaliteli bir kitleye ulaşmış oluyoruz”.

Gloria Sports Arena Proje Lideri ve aynı zamanda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Elif Özdemir ise Gloria Cup Turnuvaları hakkında şu bilgileri paylaştı:“Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz Gloria Cup Athletics ile Dünya’nın en iyi atletlerini Gloria Sports Arena’da bir araya getirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Her sene gerçekleştireceğimiz Gloria Cup Turnuvalarında hedefimiz, daha fazla branşta bu turnuvaları düzenlemek, Dünya ve Olimpiyat şampiyonlarını Antalya’da, Gloria Sports Arena’ da ağırlamaya devam etmektir”.

Erkekler 200 metrede yarışan Dünya ve Avrupa şampiyonu Ramil Guliyev, 20.55’lik derecesiyle Kanadalı Brendan Rodney’in önünde birinci olurken, Ukraynalı Sergiy Smelik yarışı üçüncü tamamladı.

Çok çekişmeli geçen erkekler 400 metre engellide ise milli yıldız Yasmani Copello, 48.87’lik bir derece elde ederek üçüncü sırayı aldı. Yarışı Estonya’dan Rasmus Magi 48.60 ile kazanırken, hafta sonunda Yasmani gibi Ostrava’daki IAAF Kıtalararası Kupa’da yarışan Jamaikalı Anssert White 48.70 ile ikinci oldu.

Erkeklerde 400 metreyi Ukraynalı Oleksey Podznyakov 46.94, ile üç adım atlamayı Necati Er 15.95 ile, çekiç atmayı da Belarus’tan Pavel Bareisha 72.86 ile galip tamamladı.

Kadınlarda çekişmeli geçen 100 metre engelli kadınlar müsabakasını, Ukraynalı Hanna Plotitsyna, Hırvat Ivana Loncarek’in 0.13 saniye önünde 13.24’lük dereceyle kazanırken, bir başka Ukraynalı Viktoriya Tkachuk da 400 metre engellide galip geldi. 200 metrede İsviçre’den Sarah Atcho, cirit atmada ise Letonya’dan Lina Muze galip geldi.

Dünya ikincisi Yulia Levchenko’nun yarıştığı yüksek atlama kadınlarda ise, dört atlet 1.90’ın üzerinde atlayış yaptı. Ekaterina Tabashnyk, ilk hakkında geçtiği 1.93 ile aynı dereceyi ikinci hakkında yapan Yuliya Levchenko’yu geride bırakıp yarışmayı kazanmayı başardı.

SONUÇLAR – 1. GLORIA CUP ATHLETICS

http://www.gloriasportsarena.com.tr/en/cup/gloria-cup-2018/athletics/

Gloria Sports Arena Hakkında:

50’den fazla spor branşına hizmet vermesi ile bünyesinde Sporcu Sağlığı ve Performans Merkezi’ni bulundurması sebebiyle dünyada ikinci, Avrupa’da ve Türkiye’de birinci olan ve 2015 yılında kapılarını açan Gloria Sports Arena (GSA), Antalya Uluslararası Havalimanı’na 30 km mesafede yer alıyor. 6 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip olan GSA’daki mevcut spor salonu ve stüdyolarda, jimnastik, boks, hentbol, basketbol, voleybol, güreş, halter, uzak doğu savunma sporları, kapalı atletizm pisti; açık alanda ise biri olimpik olmak üzere, farklı özellik ve donanımlarda toplam 3 adet havuz, koşu parkurları, atletizm sahaları, tenis kortları, tırmanma duvarları, futbol, rugby, çim hokeyi sahası, plaj voleybolu sahaları bulunuyor. GSA bünyesinde bulunan Sporcu Sağlığı ve Performans Merkezi’nde, spor yaralanmalarının tanı, tedavi ve rehabilitasyonu, deneyimli fizyoterapi ekibi ve ekipmanları ile gerçekleştirilirken, sportif performansı artırmaya ve hızlandırmaya yönelik destek birimler de yer alıyor. Gloria Sports Arena 2018 yılında, uluslararası standartları ve yüksek kalitesi ile FIMS’in (Uluslararası Spor Hekimliği Federasyonu) dünyadaki 27. yetkin tesisi olarak “Collaborating Centres of Sports Medicine” akreditasyonuna sahip olmuştur. GSA açıldığından bu yana 91 ülkeden 15.344 misafir ağırladı. 2016-2017 yıllarında Gloria Sports Arena’yı tercih eden 49 sporcu ve 7 takım olimpiyatlarda, Avrupa ve dünya şampiyonalarında toplam 100 madalya elde etti. 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar 150 madalyaya ulaşmak ve tesisin 5. yılı olacak olan 2020 yılında Tokyo Olimpiyatları ile 200 madalya barajını geçmek hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here