Kayserispor – Trabzonspor maçında ‘geri pas’ olay oldu

Simic topu diziyle kaldırıp kafasıyla geri pas verdi. Hakem düdüğü çalınca olanlar oldu. İşte yaşananlar…

Kayserispor – Trabzonspor maçında sahalarda ender görülecek bir pozisyon yaşandı…
Karşılaşmanın 59. dakikasında Trabzonsporlu N’Doye ile Kayserisporlu Zeki arasında yaşanan mücadele sonrasında Zeki yerde kaldı. Kayserisporlu oyuncular ise tedavi amacıyla topu dışarı bıraktılar. Tedavi sonrasında Trabzonspor’da Erkan Zengin, centilmenlik gereği taç atışını defans oyuncusu Simic’e attı.

Ceza sahasının sol tarafında topla buluşan Kayserisporlu Marko Simic, topu diziyle havalandırıp kafasıyla kaleci Hakan Arıkan’a geri pas verdi. Hakan Arıkan topu eline alınca, hekem Hüseyin Göçek bu pozisyonda çift vuruş kararı verdi. Daha sonra Simic’in bu hareketini sportmenliğe aykırı bir hareket olarak değerlendiren Hüseyin Göçek, sarı kartını gösterdi.

Bu tartışmalı karar sonrasında özellikle Kayserisporlu oyuncular hakeme itiraz ederken, kural gereği öncesi diziyle topu kaldırdığı için pas, geri pas sayıldı ve hakem kararını değiştirmedi. Trabzonspor’da Erkan Zengin, Kayserisporlu oyuncuların önünden çekilmesini istedi, topu yavaşça Kayserispor kalecisi Hakan Arıkan’a yuvarladı. Erkan’ın bu hareketi Kadir Has Stadı’nda Kayserisporlu taraftarlar tarafından ayakta alkışlandı. Öte yandan Trabzonspor’un kullandığı taç atışında, top sakatlık nedeniyle dışarı atılmıştı.

BÜLENT YAVUZ YORUMLADI
“Pozisyonun öncesinde bir sakatlanma olduğu için Kayserisporlu futbolcular topu taca gönderdi. Trabzonspor’da da Erkan Zengin, sakatlık bittikten sonra topu rakip takım oyuncularına bıraktı. Oyuncu topu ayağıyla kaldırıp kafayla geri pas vermiş olsa da, burada taktik ve hile yok. Geri pas verse bile neticede hile ve taktik için yapılmış bir hareket değildi. Burada top zaten rakip takım tarafından kendilerine veriliyor. Hakemin devam ettirmesi gerekirdi. ‘Geri pas kuralının ruhunu delmek’ olarak düşünmek, çağdaş hakemlik adında doğru karar değildi. Çünkü zaten ortada centilmenlik var.

Normal şartlarda bu pozisyon yaşansaydı; bir oyuncu baskı altındayken, topu kullanma kaygısıyla ayağı ile geri pas verse kaleci tutamayacak. Topu ayağı ile kaldırıp kafayla geri pas verirse kuralı delmiş olurdu. Kayseri – Trabzon maçındaki pozisyonda ise ‘baskı korkusu ve topu kullanma kaygısı’ yoktu. Öte yandan hakem Hüseyin Göçek kötü bir maç yönetti. Kayserispor’un 2, Trabzonspor’un 1 net penaltısı verilmedi. 56. dakikada N’doye’nin Zeki Yavru’ya yaptığı faulde kırmızı kartını kullanmadı.” (HT)

Önceki İçerikArveladze: Santrforun işi gol atmaktır, Cardozo işini yaptı!
Sonraki İçerikSelçuk İnan’dan ağır sözler: Kişiliksizce ve alçakça bir iftira!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz