‘’HEDEFİMİZ YİNE İLK 5’’

Malatyasporun tecrübeli kalecisi Fabien Farnolle Antalya kampında Sporlig e özel röportaj verdi. Genel Yayın Yönetmeni Selahattin Ekrekli ye konuşan beninli file bekçisi, ilk yarıda şansız maçlarla10 puan kaybettiklerini belirterek, ikinci yarıda bu hatalarını tekrarlamamak için çalıştıklarını söyledi.Beninli kaleci hedeflerinin süper ligi yine ilk 5 içerisinde bitirip Avrupa kupalarına katılmak olduğunu, ikinci yarıda daha dikkatli hakemlerin atanmasını beklediklerini de sözlerine ekledi…
İşte Farnollenin Sporlig’e yaptığı çok önemli açıklamalar…

İlk yarı nasıl geçti hem kendi hem de Malatyaspor açısından ?

Futbol anlamında iyi bir ilk yarı geçirdiğimizi söyleyebilirim ancak puan ve skor anlamında hedeflerimize ulaşamadık.Elimizden kaçan maçlarımız oldu.10 puana yakın puanı olmayacak şekilde kaybettiğimizi söyleyebilirim ama tabi futbolda bunlar var.Bİr daha böyle şeylerin yaşanmamsı için ikinci yarıya hazırlanıyoruz.

İkinci yarıdan beklentileriniz nelerdir ve kendi performansın için neler söyleyeceksin?

Benim ve takımın performansı iyiydi ancak performansımız iyi diye geri çekilmek olmaz, her zaman en iyisini yapmak için uğraşıyoruz.Bundan dolayı mükemmel bir performansımız vardı diyemem.Aksini dersem biraz rahatlığa girmiş oluruz. Çok çok daha iyisini yapabiliriz.Onun için çalışıyoruz.

İkinci yarı kaç puan hedefliyorsunuz? Sılamadaki hedefiniz ilk 5 mi yine?

Puan olarak bir hedef koyamam ancak benim ve takımın şöyle bir hedefi var. İnşallah ligi ilk 5 içinde bitirip geçen seneki Avrupa deneyimini tekrar yaşamak istiyoruz.Ligi ilk beş ya da daha üst sıralarda bitirmek gibi bir hedefimiz var.Puan için bir şey söyleyem, çünkü ligde puan ve paunlama her hafta değişebiliyor.40 puan desem 40 puanla küme düşen takımlar bile oluyor.
İlk kez Avrupa’da mücadele ettiniz. İyi bir deneyim olsa gerek. Nasıl geçti Avrupa macerası?

Bizim için iyi bir deneyim oldu.Ayrıca bizim için ayrı bir gurur oldu.Çünkü Malatyaspor’un tarihinde İlk kez Avrupa kupalarına katılmasıya beraber terihte yeni bir sayfa açıldı.Bu sayfada bir nebze de olsa adımızın geçmesi,bizim ve kadroda olan diğer arkadaşlar için çok büyük bir gururdu. Tarihe adımızı yazdırmak Malatya adına çok güzel bir şeydi.Ayrıca taraftarımıza da o heyecanı yaşattığımız için kendimizle ve takımımızla gurur duyuyoruz. Şu anki tek düşüncemiz tekrar o gururu ve heyecanı yaşamak. Aslında şansız bir şekilde elendik diyebilirim.İnşallah bu sene daha iyisini yapacağız.

Yeniden Avrupa kupalarına katılmak için hedef ilk beş mi yoksa Türkiye kupası mı?

Bana sorarsanız kupa derim ama takım olarak düşünürsek yine Türkiye kupası derim.Bir de şöyle bir şey var.Önemli olan lige ve maçlara konsantre olmak.Örneğin Akhisarspor Türkiye kupasını kazandı ama ondan sonra küme düştü.Böyle bir sonuçla karşılaşacaksak tabii ki ligi tercih ederim. Ama böyle kendimizi gerçekten iyi bir şekilde motive edip hem ligi hem de Türkiye kupasını götürebilirsek bu da önemli.

SÜPER LİG BİZİMİÇİN BARAJ DERSİDİR

Başka bir örnek vereyim.Okullarda baraj dersi olur ya.Süper lig bizim için bir barajdersi onu mutlaka vermek ve iyi olmak zorundayız.tabii ki ek olarakta okuldanyineörnekverirsek ortalamamımızı yükseltmek içinde kupada da ilerlemek isteriz tabiiki. Ama bizim için öncelik süper lig.

Süper Lig’i nasıl değerlendiriryor ?Sivasspor lider,Sivas’ın lider olması kendilerini de şampiyonluk için motive ediyor mu? Böyle bir düşünceleri varmı?

Profesyonel olarak tabiiki biz bütün maçlara şampiyonluk gözüyle bakıyoruz.Tabiiki futbolda şansızlıklar ve sakatlıklar var.Bazen moral bozuklukları oluyor.Biz bunlarlada savaşıyoruz.Sadece rakibimizle oynamıyoruz.Bunlarla da oynuyoruz. Rakipte şansızlıklar yaşıyor.Bunlar futbolun içerisinde olan şeyler.

PUAN FARKI VAR DİYE MÜCADELEYİ BIRAKMAYACAĞIZ.
Ama emin olun tüm takımlar şampiyon olmak için sahaya çıkıyor.Tamam puan farkı falan olabilir ama bunu görüp te geri kalmayacağız. Bİz şampiyonluk için mücadele edeceğiz.

BİZ HER MAÇA ŞAMPİYONLUK İÇİN ÇIKIYORUZ.

Süper lig öyle geliştiki bunu gözümüzle görmesek inanmayız.Süper lig oyuncu kalitesiyle de oyun kalitesiyle de gözleri kamaştırıyor.Meselehalkdilinde küçük dediğimiz takımlar bile çok büyük oyuncuları transfer edebiliyor.Büyük diye lense edilen takımlarda çok büyük oyuncuları alamayabiliyor.Bu da şunu bereberinde getirdi. Güzel bir oyun,güzel bir oyun mantalitesiyle kaliteli bir lig oldu.Şu anda bütün takımların şampiyon olamama gibi bir nedenleri yok.Örneğin Malatya’ya gelen bir çok büyük takım buradan eli boş dönebiliyor.Bu kayırlarda da vardır.Bundan dolayı şunu demek istiyorun biz her maça şampiyonluk için çıkıyoruz.

Türkiye’ye ve Malatya ya alıştın. İlk yaridaki performansından memnunmusun? İkinci yarıdan beklentin nedİr? Nasıl bir Fanolle izleyecek futbolseverler?

Yani şöyle bir Fabian Farnolle göreceksiniz.Her zamanki gibi %100ünü vermeye çalışan, sevgisini oyuna katan,ve tüm gücünü ve kuvvetini takımı için harcamak isteyen bir Farnolle izleyeceksiniz.

Kendine rakip gördüğün kaleci var mı? Türkiye liginde beğendiğin kaleciler kim?
Benden iyi kaleci yok(gülerek)

Beğendiğin yerli ve yabancı kaleciler kim?

Çaykur Rizespor’dan Gökhan Akkan,SerkanKırıntılı,yabancı kalecilerden ise Muslera yı beğeniyorum.Her sene üzerine koyarak, taraftarına seyir zevki yaşatiyor.

Üç büyüklerde oynamak gibi bir hedefin var mı?

Şunu söyleyeyim şu anda Türkiyenin en büyük takımında oynuyorum.Malatyaspor benim için Türkiye’nin en büyük takımdır. Burada çok mutluyum.Kariyerimi de burada bitirmek gibi bir düşüncemvar.Çünkü Malatyaspor camiası, taraftarı,kulüp personeli,beni seviyor ve saygı gösteriyorlar. Ben de aynı sevgi ve saygıyı onlara gösteriyorum. Hani buradan başka takıma giderek yeni bir heyecan aramaya gerek yok.Ben burada çok mutluyum.Her halde burada devam edeceğim.

İlk yarıda hekemlerin performansından memnunmusun?
Hakemler yine çok eleştirildi.VAR sistemi nasıl uygulandı ilk yarı? Canınızı sıkan kararlar oldu mu?

Geçmiş hakkında konuşmayı pek sevmem. Aklımda öyle çok hatalı karar verilen maçlar var ama şimdi bunu dile getirmek istemiyorum.

Fenerbahçe maçında Emre ile yaşadığın Penaltı pozisyonu çok tartışıldı.Penaltı pozisyonunda çizginin bir adım önündeydin.Farkındamıydın ileride olduğnun? Tv de izlediğinde neler hissettin?

İKİNCİ YARI DAHA DİKKATLİ HAKEM ATAMALARI OLMALI

Söyleyeyim aslında artık VAR sistemi var.Hakemler hata yapabilirler.Onlar da insan ama bu konu hakkında pek konuşmak istemiyorum.Neden? diyecek olursanız; bunları dillendire dillendire psikolojik olarak diyoruz ki; artık şu hakem gelmiş maçlara morali bozulmuş bir şekilde çıkıyoruz.Hiç bu söylemlere gerek yok.İlk yarıda hakemlerin performansları hakkında şunu söyleyeyim.İnsanoğlu her zaman hata yapar. Bİz de hata yapıyoruz. Onlarda hata yapabilir.Tek söylemek istediğim şu; ikinci yarı artık şampiyonun da, ikincinin de beşincinin de belli olacağı bir dönem bizi bekliyor.En azından şu dönemde biraz daha böyle dikkatli hakemler atanırsa bütün takımlar için iyi olur.Yani kenditakımım için istemiyorum tüm takımlar için istiyorum.Kimse hak yememiştir diye umuyorum.Hak yemeyen hakemlerin atanmasını veya dikkatini daha çok maça verecek hakemlerin atanmasını isterim.
İdolün kim kaleci olarak kimi örnek alıyorsun?
Küçükken Francesco Toldo, julio sezar
Şimdi?
Yok! şimdi ben, kendim(gülerek)
Kelcinin uzın boylu oluşu dezvantaj olarak değerlendiriliyor.Katılıyormusun?Muslera’nın da ellerinin küçük olduğu tartışıldı bir dönem..
KALECİ UZUN BOYLU OLMALI.
Benim için öyle bir şey yok.Aslında uzun boylu olmak her zaman avantajdır.Musleranın ellerine gelince, boyuma göre benimde öyle çok büyük ellerim yok.Bu tartışılır.aslında tartışılması bikledoğru değil.Şu anki performansıyla ellerinin küçüklüğü ya da büyüklüğünün bir önemi olmadığını ortaya koyuyor.Şunu söyliyim.Hangi ülkede, hangi ligde olurasnız olun, bir kalecinin boyunun uzun olması şazım.Düşünün ki;bir forvet oyuncusu ile bire bir yakalandınız.Orada kısa boylu olmak mı? yoksa kısa boylu olmak mı?Kendi kendinize bir düşünün.Buradan yola çıkarsanız zaten sorunun da cevabı da belli olur.kaleci uzun boylu olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here