Spor tarihçisi Mehmet Yüce‘nin son kitabı Esir Şehirde Spor, İBB Kültür AŞ’den çıktı. Yüce, Futbolmedya‘nın Youtube kanalına katılarak Osmanlı dönemindeki spora bir yolculuğa çıkardı:

“İstanbul, 1. Dünya Savaşı’nın ardından 5 yıl süren bir işgal dönemi yaşıyor. Osmanlı’nın son döneminde İstanbul kozmopolit bir yapıya sahip. Müslümanlar, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler dışında İtalyanlar, devrimden kaçan Beyaz Ruslar, Almanlar, İngilizler, Fransızlar hatta Amerikalılar var. 19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren kentte müthiş bir spor faaliyeti var. Kriket liginden tutun tenis şampiyonalarına, futbola, jimnastiğe, atletizme, rugby’ye kadar birçok branşta spor yapılıyor. İşgal döneminde basketbol, voleybol, hentbol maçlarını hatta lig oluşumlarını görüyoruz.

“Biz futbolu işgalci İngilizlerden öğrenmedik, savaştan önce burada yaşayan İngilizler’den öğrendik. İşgal döneminde özellikle Fenerbahçe İngiliz takımları ile sık sık maç yapıyor. Bu maçları yapılmasının önemli sebeplerinden biri gelir elde etmek çünkü kulüplerin mali açıdan yaşatılması gerekiyor. Bu maçlardan elde edilen hasılat kulübe önemli bir gelir oluyor.

“Sanıldığının aksine Fenerbahçe ve diğer Türk takımlarının İngilizlerle oynadığı maçlar milli duygularla karşılanmıyor. Dönemin gazetelerinden bunu anlıyoruz. Fenerbahçe İngilizlerle kulübü ayakta tutmak için oynuyor. Esas milli duygulara yol açan maçlar, Rum ve Ermeni kulüpleri ile olan müsabakalarda yaşanıyor.

“O dönemin İstanbul toplumu farklı bir toplum. Mesela Ankara hükümeti Polatlı’da Yunanlarla savaşırken Galatasaray futbol takımı yurt dışına maç oynamaya gidiyor.”

Mehmet Yüce’nin yeni kitabını anlattığı söyleşinin tam metni aşağıdaki linkte:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here