Osman Solakoğlu Ödülü Sahibini buldu

Galatasaray Odeabank-Darüşşafaka karşılaşması öncesinde gerçekleşen törende Osman Solakoğlu Ödülü, bu senen kazanan Tofaş Spor Kulübü’ne verildi.

Yeni Nesil Tofaş Projesi ile bu yılın kazananı Tofaş Spor Kulübü adına, kulübün Kurumsal İletişim Direktörü Arzu Çolakoğlu’na şiltini, Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Akar ile Osman Solakoğlu’nun oğlu Kemal Solakoğlu takdim etti.

Proje; Bursa’nın çeşitli bölgelerinde sosyal açıdan durumu olmayan çocuklara, bulundukları bölgelerde basketbol eğitimi vermesinin yanı sıra internet sitesinden uzmanlar aracılığıyla çekilen E-Learning videolarıyla çocuklara, ailelere ve antrenörlere eğitim programları ile destek olmaktadır. Bursa’nın 12 farklı bölgesinde 1000’den fazla çocuğa ulaşılması etken olan Yeni Nesil Tofaş Projesi kapsamında, 2020 yılına kadar 50.000 kişiye ulaşılması hedeflenmektedir.

Osman Solakoğlu Kimdir?
Osman Solakoğlu 1927’de İstanbul’da doğdu. 1945 yılında Ankara Koleji’ni bitirdi. Okul yıllarında Ankara Koleji’nin Spor Kolu Başkanı olarak spor yöneticiliğine ilk adımını attı. 1950’li yıllarda Galatasaray’ın basketbol menajerliğini yaptı.. Bir süre Galatasaray Kulübünde Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptıktan sonra sırasıyla Turgut Atakol, Faik Gökay ve Feridun Koray başkanlığındaki Basketbol Federasyonlarında Milli Takım Yöneticiliği ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi.

1968 yılında Basketbol Federasyonu Başkanı oldu. 23 yıllık başkanlık döneminde yıldız, genç, ümit ve A milli takımlar sayısız başarılara imza attılar; basketbol uluslararası rekabette Türkiye’nin en başarılı takım sporu oldu; 1973 Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Takım çeyrek finale çıktı. Osman Solakoğlu sporun çocukların ve gençlerin yetişmesinde önemli bir vasıta olduğuna inanarak yurt çapında açtığı kampanyalarla çocukları, gençleri spora yönlendirdi. 1970’lerde Mini Basket kampanyasıyla basketbolun ilkokullara yayılmasını sağladı, Türkiye’nin her yanına semt sahaları ve spor salonları yapılmasına öncülük etti. Deplasmanlı Bayanlar 1. Ligi ve Erkekler 2. Lig’inin kurulmasını, Yıldız ve Ümit Milli Takımlarının yeniden oluşturulmasını sağladı. Uluslararası düzeyde de basketbolun ve sporun gelişmesine önemli katkılarda bulundu; FIBA’da Balkan Devletleri Genel Sekreteri ve FIBA Gençler Komisyonu Asbaşkanı olarak uzun yıllar Türkiye’yi temsil etti. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Onur Kurulu Asbaşkanı ve Yüksek Danışma ve Disiplin Kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.

Başta GSGM Altın Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Türk Sporuna Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Şeref Ödülü ve Galatasaray Spor Kulübü Onur Belgesi olmak üzere çok sayıda ödülün sahibi oldu. Osman Solakoğlu vefat ettiği 5 Şubat 2005’e kadar Basketbol Federasyonu’nun Onursal Başkanı olarak basketbola ve Türk sporuna hizmetini sürdürdü. Sadiye Solakoğlu ile evli olan Osman Solakoğlu bir erkek evlat ve iki torun sahibiydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here