Spor basınının usta kalemi Aybars Hünalp, bu sezon başında bulunduğu Sivasspor ile Süper Lig’i kasıp kavuran Rıza Çalımbay’ı yazdı:

RIZA ÇALIMBAY’IN PABUCU DAMA ATILDI MI?

Sanırım 1995 yılıydı. O zamanların efsane programı Televole Show TV’ye transfer olmamıştı. Kanal D’deydik. Şimdilerde Uçankuş Tv’nin sahibi olan Can Tanrıyar hışımla spor servisine yöneldi ve “Az önce Rıza Çalımbay’ın akrabaları sürpriz doğum günü yapacaz diye aramış, telefona çıkan kişi adres almadan kapatmış” dedi. Telefona rahmetli spor spikerimiz Orhan Şergürbüz çıkmış. Sevgili Orhan nedendir bilinmez adres almamış. Neyse, sorun çözüldü, adres bulundu. Televole kamerası Beşiktaş kaptanı Rıza’nın doğum gününe gitti, çok da güzel kaset oldu.
Aradan yıllar geçti. Sevgili dünürüm İbrahim Coşkun Akyüz’ün “Hayal Kırıklıklarıma Teşekkür Ederim” kitabını okuyordum. Bilmediğim bir şeyi öğrendim.

Yazar şöyle yazmış: “Ahilikte çırak, kalfalık mertebesine ulaşıp da elinden bir şeyler gelme becerisine ulaştığında beline peştemal bağlanır ve pabucu dama atılır. Dilimize yerleşmiş pabucu dama atıldı söylemi de Ahilik geleneğinde çırak terfi etti anlamındadır…”

Lider Sivasspor’un başarılı teknik direktörü Rıza Çalımbay, Beşiktaş galibiyeti sonrası “Ben on sene önceki Rıza Çalımbay değilim kendimi çok geliştirdim” deyinc bunlar geldi aklıma. Ne dersiniz Rıza hocanın pabucu dama çoktan atıldı değil mi?
İletişim: aybars.hunalp@gmail.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here