TFF Türkiye Milli Takım teknik direktörlüğüne Şenol Güneş’in getirildiğini resmen açıkladı. A Milli Takım’daki görevine 1 Haziran’da başlayacak olan Güneş, 16 yıl sonra göreve tekrar getirildi.

İŞTE TFF’DEN YAPILAN AÇIKLAMA:

TFF Yönetim Kurulumuz, A Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü görevi için Sayın Şenol Güneş ile 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2022 Dünya Kupası’nı kapsayacak şekilde 4 yıllık anlaşma sağlamıştır.

Sayın Şenol Güneş ile yapılan bu anlaşmanın Türk futbolu için hayırlı olmasını dileriz.

ŞENOL GÜNEŞ 16 YIL SONRA YENİDEN MİLLİ TAKIM’IN BAŞINDA!

2015 senesinden bu yana Beşiktaş’ı çalıştıran tecrübeli teknik adam, ilk sezonunda kariyerinde ilk kez Süper Lig şampiyonluğu yaşadı. UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek final gördüğü 2015-16 sezonunda da şampiyonluk yaşayan Güneş, Beşiktaş’ı üst üste şampiyon yapan ilk Türk teknik adam oldu.

2000-04 yılları arasında Türkiye A Milli Futbol Takımını çalıştıran Şenol Güneş, takımı 1954 senesinden sonra ilk kez FIFA Dünya Kupası’na götürdü. 2002 FIFA Dünya Kupası’nde bronz madalya kazandırarak Türkiye’ye tarihindeki en büyük başarıyı yaşattı. Güneş, 2003 senesindeki Konfederasyonlar Kupası’nda da aynı başarıyı tekrarladı.

A Milli Takım’ın başında en az 10 maça çıkan teknik direktörler arasında galibiyet yüzdesi en yüksek 3. teknik direktör Şenol Güneş.

Ersun Yanal %53.3 Fatih Terim: %51.9Şenol Güneş: %46

 

1 HAZİRAN’A KADAR NE OLACAK?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun talimatlarına göre; Şenol Güneş’in A Milli Takım’ın 22 ve 25 Mart’ta oynayacağı Arnavutluk ve Moldova maçlarına çıkması için Beşiktaş’tan herhangi bir şekilde izin almasına gerek yok.

TFF Yönetimi, Şenol Güneş’in bu iki maça çıkmasını istiyorsa; Beşikaş kulübüne sadece bir bilgilendirme yaparak “onay” almaksızın Güneş’i bu iki maçta da takımın başında görevlendirebilir

TFF’nin ilgili maddesi şu şekilde; “TFF acil ve gerekli gördüğü hallerde yapacağı değerlendirmeye göre seçtiği teknik adamı, kulübü ile ilişkisi devam etmek kaydı ile Milli Takımlarda belli bir süre için görevlendirmeye yetkilidir”

Beşiktaş Yöneticisi Ahmet Kavalcı, Şenol Güneş’in durumu ile ilgili TRT Spor’da şu açıklamayı yaptı.

“TFF, mart ayındaki maçlarda Şenol Güneş’in Milli Takım’ın başında olmasını isterse, kurallara göre biz zaten buna izin vermeye mecburuz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here