Spor basınının usta ismi Aybars Hünalp, görmeyenlerin futbolunu yazdı:

SESİ GÖRENLERİN  FUTBOLU

Spor yazarlığına değişik bir bakış kazandıran değerli dostum Ömer Gürsoy’dan bu kez TFF EngellierKoordinasyon Kurulu Başkanı olarak bir davet aldım.

TFF Engelli Spor Federasyonlarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Erdem’in   Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını Ankara’da sürdüren Sesi Görenler Milli Takımımız ile yemekte buluşacağını öğrenince sevgili Ömer’i aradım..

Nedir bu Sesi Görenler Futbolu, Avrupa şampiyonası niçin önemli diye kendisine sordum.. O da beni kırmadı ve  yazar kimliğiyle harika bir yazı kaleme aldı:

Gelin biraz duygudaşlık yapalım. Gözlerimizi sadece 20 saniye kadar kapatalım ve bulunduğumuz yerden başka yere doğru yürümeye çalışalım. Daha önce bildiğimiz yerlerden geçerken bile zorlanıyoruz değil mi? Üstüne bir de gözleriniz kapalı, çıngıraklı bir topun sesinin peşinden gidip vurmaya çalışın, o zaman işinizin ne kadar daha zor olduğunu “görürsünüz.”

İşte bu 20 saniyelik empati bizi aşağıda okuyacağınız bir gerçek hikayeye götürdü:

Önce hayal ettik, sonra hayata geçirdik. Öyle çok uzun zaman da almadı bu süreç.

2013 yılı Ocak ayında  bünyesinde futbol branşı bulunan dört Engelli Spor Federasyonu ile stratejik bir işbirliği yapmak üzere ikinci kez TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Kurul’un görevi bir bakıma UEFA’nın engelli insanların futbol oynama fırsatlarını yardımcı olmak misyonunun yanında, engelli futbolcularımızın organizasyonlarını dünya standartlarının üzerine çıkarma felsefesi ve anlayışıdır. Diğer bir deyişle, ilham kaynağı UEFA’ydı.

TFF finansal destek vermekle yetinmeyerek engelli futbolunu kamuoyuna tanıtmak için yıllar içinde edindiği tüm deneyimleri hayata geçirdi. Engelli futbolu geliştirme stratejisi kapsamında “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi ve “Futbol Aşkı Engel Tanımaz” sloganı ile çalışmalara başlanıldı.

Bugün bu projelerden görme engelli futboluna yönelik yapılan çalışmaları anlatacağım:

TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu oluştuğunda ülkemizde görme engelliler futbolu ligi olmadan ve kamuoyunun hemen hemen hiç bilmediği hatta diyebilirim ki görme engelli camiasının dahi bilmediği bir branştı.

TFF, Görme Engelliler Spor Federasyonuna -tıpkı UEFA’nın2006 yılında Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonuna yaptığı 1 milyon İsviçre Frangı destek verdiği gibi- finansal desteğe karar verdi.TFF bu desteği tek bir şarta bağladı: Görme Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde Görme Engelli Futbol Ligi’nin kurulması.

Görme Engelliler Spor Federasyonu, TFF’den gelen bu maddi destek ve işbirliğinin yarattığı sinerji ve cesaretle bugün Avrupa’nın sayılı liglerinden birisini 2013 Nisan ayında hayata geçirdi. 8 takımlı ve deplasmanlı lig bu şekilde hayata geçti. Federasyon bünyesinde 125 kişilik bir Merkez Hakem Kurulu ve Temsilciler Kurulu oluşturuldu.

Sıra bu nefes kesici futbolu kamuoyunun dikkatine sunmaya gelmişti. TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu’nun bir diğer işlevi de engelli futbolda farkındalığıyaratmak idi. Önce ligin isminin değiştirilmesine karar verildi.“Görme Engelliler Futbol” deyimi Türkçede negatif bir algı oluşturuyordu. Bunun üzerine ligin ismi  “Sesi Görenler Futbol Ligi” olarak değiştirildi.

Bu yaratıcı ve pozitif algı yaratan “Sesi Görenler” ismi kamuoyunda büyük sempati oluşturdu. Artık sırada bu ligin gelişmesi için TFF’nin finansal desteğinin yanında “iletişim, pazarlama ve teknoloji” sponsorluğunu devreye sokmak geliyordu. Artık elimizde bir lig ve ligin isminde iletişim kokan bir anlam vardı. Bu kez TFF ana sponsorve dünya iletişim devi Turkcell’in kapısını çaldı. Dönemin Genel Müdür Yardımcısı ve tam bir spor dostu Koray Öztürkler ile bir kaç dakikalık konuşma sonrasında Sesi Görenler Futbol Ligi isminin başında dev bir firma sponsor olarak yer alacaktı: Turkcell Sesi Görenler Futbol Ligi

Böylece sadece Türkiye’de ve Avrupa’da değil tüm dünyada bir engelli futbol liginin isim sponsoru oldu. Güçler birleştirilmişti. TFF, Görme Engelliler Spor Federasyonu ve Turkcell.

3 Aralık 2013 yılında Dünya Engelliler Günü’nde TurkcellSesi Görenler Futbol Ligi’nin lansmanı yapıldı. Lansmaniçin Türkiye’nin en güzel spor salonu olan Ülker Arena seçilmişti. Turkcell’in organizasyon yetenekleri daha ilk dakikadan itibaren gözükmeye başlamıştı. Artık organizasyon kapasitesi mükemmel seviyede olan bir Turkcell devreye girmişti. Zamanında Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray gibi büyük takımlarda oynayan efsane futbolcular (Bülent Korkmaz, Ali Gültiken, Tümer Metin, Mehmet Topal), sanat dünyasının ünlüleri (Acun Ilıcalı, Murat Boz), spor medyasının önemli isimleri (Serdar Ali Çeliker, Uğur Vardan, Murat Ağca) ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in katıldığı etkinlikte “sesi gören futbolcularımız” ile gözleri bağlı ünlülerimiz arasında gösteri maçı yapıldı. Organizasyon adeta bir festivale dönerken o zamanki adıyla Lig Tv ve TRT’den canlı olarak bu lansmanın yayınlanması kamuoyunda da büyük ilgi gördü.

Hikâye burada kalmadı. Bu kez Sesi Görenler Futbol Ligi UEFA’da görücüye çıktı. UEFA’nın 3. kez düzenlediği KISS (Knowledge Information SharingScenario) Pazarlama Ödülleri’nde “En İyi Sponsorluk Aktivasyonu” kategorisinde TFF ödüle layık görüldü.

Peki, organizasyon, ödül filan tamam da sahada ne oldu dediğinizi duyar gibiyim.

Avrupa’nın ilk görme engelli ligine sahip Türkiye’nin milli takım oyuncuları Avrupa Şampiyonası’na TFF’nin A Milli Takım kamp yeri olarak kurulan Riva Tesislerinde hazırlandı.

İngiltere’de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonu olarak 2016 Rio ParalimpikOyunları’na katılma hakkı ve Rio Oyunlarında beşinciliği elde etti Sesi Görenlerimiz. Ama unutmayalım geçildikleri tüm takımlar Avrupa kıtasının dışından ülkelerin takımlarıydı.

Sesi Görenlerin hedefi bundan sonraki Avrupa’da istikrarlı bir başarı,dünya ve olimpiyatlarda madalya olmalı!

TFF Başkanı Nihat Özdemir’in çok farklı ve özel dediği engelli futbolunda  şimdi elimizde bir fırsat daha var..TOKYO 2020 Paralimpik Oyunlarına katılmak için 14-25 Eylül tarihleri arasında Roma’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonasında  finale kalmak gerekiyor. 5’er takımlı 2 grup oluşan turnuva formatında grup birincisi olmak gerekiyor. Futbol branşında Olimpiyat veya ParalimpikOyunlara katılma şansı olan tek takımımız var: O da Sesi Görenler Milli Takımımız..

Daha önce Avrupa Şampiyonluğu apoleti olan Sesi Görenlere destek yemeğine çok farklı kesimden katılımcımız olacak…

Çankaya Kaymakamlığı sırasında Engelli futbolunun büyük destekçisi şimdi Yozgat Valisi Kadir Çakır, Voleybol Federasyonu Başkanı Akif Üstündağ, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Milli takımlar eski Teknik direktörü Tınaz Tırpan, Olimpiyat şampiyonu gururumuz Halil Mutlu, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Ferhat Türkoğlu ve diğer katılımcılar..

Hep beraber ayağa kalkalım ve şöyle bağıralım:

“En güzel gol görmeden hissedilerek atılan goldür.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here