Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, geçen hafta yapılan Digiturk beIN Media Group lansmanı izlenimlerini bugünkü köşesinde aktardı. Tezel, Şansal Büyüka döneminin bitmek üzere olduğunu da iddia etti…

 

 

Bein Digiturk’te ‘Tiki Taka’ dönemi…

 

Katarlı beIN Media Group tarafından satın alınan Digiturk’ün yeni kurumsal kimliği ve rotası, CEO Yousef Al-Obaidly’nin evsahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında tanıtıldı.
Artık Digiturk kanalları beIN Sports, beIN Movies, beIN Series, beIN Gurme ve beIN İz olarak yayın yapacak. ‘beIN’ isminin Digiturk’ün önüne geçmesini ve Al-Obaidly’nin yaptığı konuşmayı, beş kıtada ve 40 ülkede yayın yapan Katarlı grubun ‘Asıl patron benim’ demesi olarak da özetleyebiliriz.
Ee Digiturk’ü tahmini 1.3 milyar dolara satın alan Süper Lig’in beş sezonluk yayın hakları için de yaklaşık 3 milyar dolar ödedikten sonra ‘Patron benim’ desinler artık.
Al-Obaidly basın toplantısında tabii ki, “Digiturk markasını muhafaza edeceğiz” demeyi unutmadı. Örnek de verdi; yeni adıyla beIN Gurme kanalının sadece Türkiye’de değil, artık 24 ülkenin yerel dillerinde de yayınlanacağını açıkladı. Zaten şu anda Digiturk’ün birçok yapımı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde yayınlanmaya başlandı.
Al-Obaidly ile ilgili izlenimim ise şu: Bizim TV sektörüne göre daha global düşünen bir CEO ama klasik CEO snopluğuna sahip değil. Gazeteciler ve Digitürk’ün ekran yüzleriyle cana yakın bir iletişim halindeydi.

DEĞİŞİM EYLÜL’DE
Aldığım duyumlara göre;
Al-Obaidly, önümüzdeki beş ayı transformasyon (dönüşüm) süreci olarak görüyormuş. Tüm programların, sunucuların ve yorumların izlenme oranları inceleniyormuş. Bu süreçte az izlenen, performansından memnun kalınmayanlar ‘Ada’ya veda edecekler. Veda edecek bazı isimler şimdiden belliymiş ama TMSF döneminde yapılan sözleşmelerin bitmesi bekleniyormuş.
Zaten Al-Obaidly de basın toplantısında asıl değişimin Eylül ayına kadar tamamlanacağını belirtti.
Dönüşümün teknik ayağı ise şöyle:
BeIN Media Group’un 40 ülkede kullandığı yazılım programına geçildi. Artık sinematografik kamera kullanılıyor, bu da stüdyoda alan derinliği yaratmayı kolaylaştırıyor. BeIN Sports’un diğer ülkelerde kullandığı stüdyolarının aynısı Digiturk’ün Ayazağa’daki merkezine de kuruldu. 12-14 farklı program için tasarlanan 500 metrekarelik stüdyoda, bin 800 metre led ışık kullanıldı vs. beIN Media Group, uluslararası bağlantılarını da Türkiye’de kullanmaya başladı; Abidal, Gulit gibi futbol yıldızlardan maç ya da futbolcu yorumları alınıyor. Basın toplantısında Arsenal’in teknik direktörü Arsen Wenger’in Süper Lig ile ilgili yorumlarının ekrana getirilmesi de enteresandı. ‘Yoksa Wenger emeklilik döneminde ‘Maraton’a yorumcu mu olacak?’ diye espriler yapıldı. NBA maçlarıyla ilgili Shaquille O’Neal’ın yorumlarının bile ekrana gelmesi gündemde.
Bu arada Al-Obaidly; sunucu ve yorumculardan, Barcelona’nın meşhur ‘tiki taka’ taktiğine benzetebileceğimiz bir oyun düzeniyle programa çıkmalarını; daha dinamik olmalarını, birbirleriyle sürekli paslaşmalarını, kısa ve öz konuşmalarını istemiş.

Şansal Büyüka devri bitiyor

 

  • Gelelim asıl bomba bilgiye… Aldığım duyumlara göre beIN Media Group, Süper Lig’de sezon bitince Lig TV Genel Müdürü Şansal Büyüka’dan bayrağı devretmesini isteyecek.

Dile kolay; Milliyet gazetesi spor müdürüyken 1992’de TV sektörüne transfer olan, Show TV ve Cine5 başta olmak üzere yıllarca birçok TV kanalında programlar sunan, Digitürk markasından bile eski ‘Maraton’, ‘Televole’ gibi efsane programlara imza atan Büyüka’nın yerine bir başkasının geçeceği konuşuluyor.
Dikkatli okuyucularım hatırlar, bu köşede daha önce de yazmıştım. Lig TV’de maçların bitiş düdüğüyle birlikte büyük bir izleyici kaybı oluyor. Maç sonu görüntüler, özel röportajlar vs. yayıncı kuruluş olarak birçok avantaja sahip olmasına rağmen futbolseverler ‘Maraton’ yerine NTV’de Rıdvan Dilmen’i izlemeyi tercih ediyor.
Bu izleyici kaybını engellemek için de Büyüka ile yolların ayrılması planlanıyor. Zaten beIN Media Group, yönetime geçtikten sonra ‘Maraton’un süresini azaltmıştı.
Elbette Digiturk’e yıllarca emek veren Büyüka’dan başka programlarda yorumculuk yapması istenebilir ama yeni sezonda ‘Maraton’ programında büyük değişiklikler olacak, muhtemelen ismi de değişecek.
Büyüka değişikliğini sadece düşen izlenme oranlarıyla değerlendirmek doğru olmayabilir.
Sonuçta Büyüka’nın yıllardır müdürlük yapması ve aynı programı sunması, kendisinde metal yorgunluğu, izleyicide de bıkkınlık yarattı.
İzleyici, başta ‘Maraton’ olmak üzere Lig TV’nin yayın politikasında bir farklılık istiyor.
Büyüka değişikliği, aynı zamanda beIN Media Group’un istediği kimlik değişiminin en önemli adımı olacak. Haziran gibi spor medyasında büyük transfer haberleri okuyacağız.
Rıdvan Dilmen, Mehmet Demirkol başta olmak üzere bazı yorumcu ve sunucuların BeIN Sports’a transfer edilmesi gündemde.
Önceki İçerikArda Turan ile Gülben Ergen arasında ilginç görüşme…
Sonraki İçerikSpor basınının acı günü! Maç çekiminden dönen kameraman Koral Ayhan, trafik kazasında hayatını kaybetti…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz