2017-18 futbol sezonu için transfer bitti. Süper Lig kulüpleri sezon başı ve ara transferde 13 farklı ülkeye, 24 futbolcu sattı. Yaklaşık 500 milyon TL’lik bir gelir sağlarken, ihracat rekoru kırdı. Transfer döneminde toplamda 111,9 milyon Euro’luk ödeme yapan 13 ülke içerisinde aslan payı İngilizlerin oldu. Ada ekipleri aldıkları Cenk (22), Ndiaye (16) ve Douglas (1,14) için 39,1 milyon Euro öderken, İtalyanlar 19,9 milyon Euro ile 2. sıraya yerleşti. Türkiye’den para karşılığı oyuncu satın alan ya da kiralayanlar arasında Birleşik Arap Emirliği, Japonya, Meksika, Arjantin gibi ülkeler de yer aldı.

REKORLAR PEŞ PEŞE KIRILDI
Transferlerde almak kadar satmaya da artık büyük önem veren kulüplerimiz, üç farklı rekor kırdı. Sezon başında Başakşehir’in Roma’ya 13.4 milyon Euro’ya gönderdiği Cengiz Ünder, Türkiye’den yurt dışına giden en yüksek bedelli oyuncu oldu. Ara transferde ise 22 milyon Euro’ya İngiltere’nin yolunu tutan Cenk Tosun, Cengiz’in rekorunu geliştirdi. Transfer döneminin son gününde 16 milyon Euro’ya Stoke City’ye giden Ndiaye ise Galatasaray tarihinin en pahalı transferi unvanını aldı.

CENK TOSUN 2 HAFTADA YEDEK KALDI
Beşiktaş’tan Everton’a giden Cenk, Leicester City maçını kulübede tamamladı. Milli yıldız, ilk haftasında Tottenham karşısında 62 dakika sahada kalmış, takımı 4-0 mağlup olmuştu. West Bromwich karşılaşmasına yine ilk 11’de başlayan Cenk, bu kez 69 dakika sahada kalmış, karşılaşma 1-1 bitmişti. Everton önceki gün Leicester City’yi 2-1 yenerken, Cenk oyuna giremedi.

Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here