Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Galatasaray’da Teknik Direktör Fatih Terim ile Başkan Mustafa Cengiz arasında kriz yaşandığını iddia ederek bu haberi köşesine taşıdı. Galatasaray Kulübü ise zehir zemberek bir açıklama yayınlayarak Tayfun Bayındır’a tepki gösterdi.

İşte Galatasaray’ın açıklaması:


Milliyet gazetesi spor müdürü Tayfun Bayındır’ın yazısı şöyle:

Galatasaray’da bir güç savaşı olduğu kesin… Ve bu savaş, şimdilerde Galatasaray’ın yaşayan efsanesi haline gelen Fatih Terim ile Mustafa Cengiz Yönetimi arasında yaşanıyor. Geçmişte Canaydın ve özellikle Ünal Aysal dönemlerinde de yaşanmış ve daima kazanan Terim olmuştu. 

TERİM HİÇBİR ZAMAN İSTEMEDİ 

Bırakan, ya da bıraktırılan Terim, küllerinden yeniden doğup, her seferinde daha güçlü biçimde Florya’yı geri almıştı.Ve şimdi de öyle olacak gibi… Doğal olarak bu yaşanmışlıklar Fatih Terim’i Galatasaray içinde “Başkanlar üstü pozisyona” getirdi. Ama bu pozisyonu Terim hiçbir zaman istemedi, beceriksiz yöneticiler ona bu payeyi altın tepside sundular.

Ve bu durumun yadsınamaz sonuçları her seçim döneminde olduğu gibi şimdi de ortaya çıkıyor. Başta Mustafa Cengiz gibi Galatasaray’ı yönetmeye talip olanlar, kendilerine bile sormaktan korktukları iki soruyla karşı karşıya kalıyorlar.İlk soru, “Ya Fatih Terim başkanlığa aday olursa…” İkinci soru ise; “Ya birini işaret ederse…”

TERİM ÇALIŞMAZ 

Özellikle ikinci soru, tüm adaylar için önemli… Biliyorsunuz, “Terim kırmızı çizgimiz” diyenler de var, “Terim ile çalışacağız ama o da kolaylık göstersin” diyenler de… Aday olacağını açıklayan şimdiki başkan ise bu konuda hiç konuşmuyor. Çünkü biliyor ki, Terim bir daha ne onunla çalışır ne de onu işaret eder…

YA TERİM ADAY OLURSA… 

Daha iki gün önce “50 yıldır ailem, ailem kadar yakın gördüğüm dostlarım ve Galatasaray’ımla kurduğum bir üçgende yaşıyorum. Her nefesimi bu sorumlulukla alıyorum, her adımımı bu düşünce yapısıyla atıyorum.Bu noktada bildiğim tek bir şey varsa, o da hayatımın sonuna kadar bu üçgen içinde kalacağımdır.Yeri, zamanı ve pozisyonu ne olursa, olsun” diye açıklama yapan Fatih Terim’in ne karar vereceği ise meçhul…O zaman ben de sorayım; “Ya aday olursa?”

TERİME TAVIR NE ZAMAN BAŞLADI

TERİM’E TAVIR NE ZAMAN BAŞLADI? 

Fatih Terim’e bir anlamda itibar suikastı yapma girişimi ne zaman başladı?Benim edindiğim bilgiler, 5 Kasım 2019 tarihini işaret ediyor. Yani Şampiyonlar Ligi maçı için Madrid’e gidildiği gün… Yaşananları mealen anlatayım, eksiğim de, fazlam da olabilir ama yalan olmadığı çok net…

TERİM LİSTEYİ İSTEDİ 

Dört saatten uzun ve yorucu bir yolculuk yapacaklarını ve bunun oyuncuları üzerindeki olumsuz etkisini çok iyi bilen Terim, uçağa bineceklerin listesini ve oturma düzenini ister. Liste bir hayli kabarıktır. “1A” başkan Mustafa Cengiz’e, “1C” de Albayrak’a ayrılmıştır. 2A ve 2C ise kendisi ve Fulya Terim için belirlenmiştir. Ayrıca “business class”taki diğer koltuklar, yöneticiler ve onların yakınlarıyla doldurulmuştur. Oyunculara ise arka bölümde yer ayrılmıştır.

YERLER DEĞİŞTİRİLDİ

YERLER DEĞİŞTİRİLDİ 

Terim hemen değişiklik yapar. Ön taraftaki geniş alan, uzun yolculuğu dikkate alarak oyuncularına ayırır, eşi Fulya Hanım’la birlikte arkaya geçer. Tabi başkan ve yöneticileri de arka bölüme aldırır. Terim aynı uygulamayı Paris yolculuğu sırasında da yapar.Bu duruma, başkan ve yöneticiler çok bozulurlar, ipler de orada kopar. Hazır uçak işlerinden bahsetmişken, bir de kontenjan konusu var. Terim’in en rahatsız olduğu yer burası işte… Aldığı tazminatı hayır kurumlarına bağışlayan birini, kontenjan bilet ile suçlamak sanırım en büyük akıl tutulmasıdır.

FUTBOLCULARIN PROTESTO GİRİŞİMİ KİM ENGELLEDİ 

Bu arada yeri gelmişken Abdürrahim Albayrak’a da sormamız gereken sorular var. 1) Başkan Cengiz’in oyunculara yönelik şeref-haysiyet açıklamalarından sonra Florya’da Fatih Terim ile aralarında ne konuşuldu? Terim, çok ağır bir konuşma yaptı mı? Teknik ekip toplu fotoğrafa niye girmedi?2) Futbolcuların protesto ve deklarasyon girişimini kim engelledi?

BAŞKANA KİM İSPİYONLADI? 

3) Başkan Cengiz’in istifasının istendiği toplantıdan sonra, Göztepe maçı öncesi İzmir’de neler oldu? Çok sayıda şahit önünde Terim size ne dedi? 4) Antalya maçına niye her zamanki gibi takım uçağında erken gitmediniz? Dönüşte bindiğiniz takım uçağında neden Fatih Terim yoktu? 5) Eski başkan Dursun Özbek’e, Yusuf Günay ile gidip, “Gel başkan ol, biz de yönetimine gireriz. 300 milyon borcumuz var bunu tek sen ödersin” dediniz mi? 6) Futbolcuların özel hayatlarıyla ilgili bilgileri, Terim’in yönetimsel ve takım içi uygulamalarını başkana kim ispiyonladı?

TERİM’İN MESAJLARI KİME! 

Fatih Terim, Antalyaspor galibiyetinin ardından yaptığı açıklamada ne demek istedi? Galatasaray’da şu sıralar herkes bu konuşmanın şifrelerini çözmeye çalışıyor. Terim sürekli, dolayı yoldan, sert ve nokta atışı mesajlar gönderiyor, ama ne ilginçtir ki kimse de üzerine alınmıyor.O nedendendir ki, ne şampiyonluk yarışının içinde kalmak, ne Mustafa Cengiz ile kendisine kazan kaldıran yönetim kurulu üyelerinin garip ilişkileri, ne Abdürrahim Albayrak’ın Dursun Özbek ile yaptığı görüşmeyi çarpıtması (Ki Albayrak’ın çarpıtmaları artık sıradan ve alıştığımız bir durum), ne de bir taraftar grubunun açıklamaları ilgi çekiyor.

HEDEF CENGİZ VE ALBAYRAK

HEDEF CENGİZ VE ALBAYRAK 

Gerçek Galatasaraylılar için bunlar sıradan şeyler… Merak edilen Terim’in açıklamaların tercümesi…Aslında Terim’in dolaylı yoldan işaret ettikleri o kadar net ki… Bunun için çok iyi Osmanlıca bilmeye, her fırsatta “I love you hocam” demeye, ya da “Bırakma bizi hocam” diyerek Terim’in evinin kapısında nöbet tutmaya gerek yok. Mektubun yazıldığı adresler çok açık. Ve mektup, taahhütlü ama iadesiz!Galatasaray Teknik Direktörü’nün bu açıklamasını Başkan Mustafa Cengiz’e sorsanız, “Hoca ile aramız iyi, her gün görüşüyoruz” diyecektir. Albayrak’a sorsanız, “Şimdi Florya’da yanındaydım hocamın. Adalet istiyoruz” yanıtı verecektir. Oysa, başkan da, 2. başkan da adları gibi eminler, Terim’in hedef tahtasında olduklarının…

TERİM BAŞKANI HEM TELEFONLA ARADI HEM ZİYARET ETTİ 

Son 3 aydır Galatasaray Başkanı ve ona yakın dört yönetici arasında çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Galatasaray’ın akil insanları bu sevimsiz durumun farkında olmalarına karşın, “Kol kırılır yen içinde kalır” felsefesiyle hareket etmeye çalışıyorlar.Mustafa Cengiz’in aylardır Terim ve futbolculara yönelik söylemleri ayyuka çıkmış durumda. Bunların bazılarını sürçülisan edip resmen açıkladığını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Terim’in bu konularla ilgili olarak başkanı hem telefonla arayıp, hem de makamında ziyaret ettiğini ve her seferinde de “Bir daha olmayacak, yanlış anlaşıldık” yanıtını aldığını bilmeyen yok.

TERİM KARŞITLIĞI VAR

TERİM KARŞITLIĞI VAR 

Sarı-Kırmızılı camiada ciddi bir Fatih Terim karşıtlığı var… Bunu görmemek için insanın kör olması lazım. Bu anti Terimciler bel altından vurmaya, arkadan konuşmaya da fazlasıyla bayılıyorlar. Son bir yıldır başkan Mustafa Cengiz ve Abdürrahim Albayrak bu karşıtların ekmeklerine yağ sürüyorlar. Sarı-Kırmızılı camiada ciddi bir Fatih Terim karşıtlığı var… Bunu görmemek için insanın kör olması lazım. Bu anti Terimciler bel altından vurmaya, arkadan konuşmaya da fazlasıyla bayılıyorlar.

ALİ KOÇ’UN RÜYASI İÇİN UĞRAŞIYORLAR 

Son bir yıldır başkan Mustafa Cengiz ve Abdürrahim Albayrak bu karşıtların ekmeklerine yağ sürüyorlar. Bilmeden mi yapıyorlar, yoksa bir plan dahilinde mi oluyor bu işler inanın çözemiyorum. Ama başta Fenerbahçe olmak üzere rakiplerin çok işine geldiği kesin. Ali Koç’a “en büyük üç dileğin nedir” diye sorsalar, bir tanesi mutlaka “Fatih Terim”den kurtulmak olur herhalde. Merak ediyorum, Mustafa Cengiz ve Abdürrahim Albayrak, Ali Koç’un bu büyük rüyasını gerçekleştirmek için neden bu kadar uğraşıyorlar?


Ryan Donk’un seks partilerinden bıktık. Futbolcular doğru düzgün antrenman yapmıyor. Akşam parti, sabah idman… Performanslarını başka yere harcıyorlar. İşin eğlencesindeler. Fatih Terim, bir ABD’ye gidiyor, bir Bodrum’a. Takım iyi çalışmıyor. Özel uçuşlarda, kulübe verilen ücretsiz hakları Florya cephesi kullanıyor, onlar ayarlıyor.

MİLLİYET FARKI 

Geçtiğimiz hafta Başkan Mustafa Cengiz’in kalabalık bir ortamda anlattıklarını kamuoyuna yansıttık. Nevzat Dindar harika bir gazetecilik örneği sergiledi. Birden fazla kaynaktan ve özellikle de o toplantıda yer alanlardan doğrulatıp haberi verdi. Bence yılın gazetecilik işini yaptı. Ertesi gün de devamını getirdi. Sonrası malum, artık alıştık! Bu sadece Galatasaray’a özgü bir durum değil. Doğru haberi yalanlamak spor ailesinin en büyük alışkanlığı oldu. Öyle çok örneği var ki…Neyse biz dönelim tekrar haberimize. 15 Nisan sabaha karşı (05.30’ta) internet sitelerine düşen haberimizi Milliyet okuyucuları da gazetelerinden okudular. Gün boyu hem Galatasaray camiasından hem de meslektaşlarımızdan onlarca telefon, mesaj aldık. Hem haberi doğruladılar, hem de tebrik ettiler. Sağ olsunlar…

YÖNETİCİLER YALANLAMAYI YALANLADI

YÖNETİCİLER YALANLAMAYI YALANLADI 

Galatasaray’dan reaksiyon ise saat 17.41’de geldi. Klasik olarak yalanlandık. Ve şaşırmadık da…Ertesi gün bu haberin devamını getirdik. Ama sadece biz değil, başta Hürriyet Gazetesi olmak üzere çok sayıda gazete ve internet sitesi, başkanın işaret ettiği oyuncularla ilgili detay vermişlerdi. İkinci defa yalanlandık. Tek Milliyet yalanlanmıştı. Son derece çirkin, seviyesi tartışılan, tam da bu yönetime yakışacak bir üslupla yalanlanmıştık. Nevzat Dindar da hedef gösterilmişti. Çok sevdiğim bir deyiş var, ““Doğruların bir gün ortaya çıkmak gibi kötü huyu vardır” diye… Daha güzeli ise “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.” Bizimki yatsıyı bile bulmadı! Milliyet’i yalanlayan Galatasaray Yönetimi o çirkin yalanlamanın mürekkebi kurumadan, kendi yalanlamalarını yalanladılar. O gün yapılan olağanüstü yönetim toplantısında bazı üyeler, “Dernek toplantısında yaptığınız açıklamaların gazetelere yansıması hoş olmadı” deyip başkanın istifasını istediler. Ve bunu da internette Clubhouse odalarında açıkladılar. Bu bölümü, “Mustafa Cengiz’e futbolcularla ilgili bu mahrem bilgileri acaba kim söylemiş olabilir?” diye bir soru sorup, tamamlayayım.

KONGRE SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK 

Galatasaray Yönetimi, olağan seçimli genel kurul toplantısı için 22-29 Mayıs tarihlerini belirledi. Ancak başkan adayları tüzük gereği, 44 kişilik yönetim, denetim, sicil ile disiplin kurulunun asil ve yedek listelerini en az 100 imza ile 7 Mayıs Cuma günü saat 18.00’e kadar Divan Kurulu başkanlığına bildirmesi gerekiyor.

Önceki İçerikTMOK Fair Play Komisyonu çalışmalarına başladı
Sonraki İçerikGaziantep FK’dan bahis açıklaması: Oyuncularımız mağdur edildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz