Tofaş, Bursa’yı Basketbol Şehrine dönüştürecek

TOFAŞ, Türkiye’nin uzun soluklu basketbol altyapı projesi olan Yeni Nesil Tofaş Projesi’ni hayata geçirdi. Çocuklara spora erişimde fırsat eşitliği yaratmayı hedefleyen Yeni Nesil Tofaş Projesi, çocuklara spor eğitiminin ötesinde, hayatın her alanında başarılı olmalarına yardımcı olacak bir kültür ve bakış açısı kazandırmak üzere hazırlandı. Proje kapsamında Türkiye’nin ilk spor kütüphanesi de hayata geçerken; Tofaş Bursa’yı bir basketbol üssüne dönüştürecek. Kısasürede tüm Türkiye’yi kapsaması için çalışılan proje kapsamında 5 yılda 50 bin çocuğa ve ailelerine ulaşılması hedefleniyor. Geleceğin profesyonel sporcuları ve antrenör adayları da “Yeni Nesil Tofaş” projesi içerisinde yer alacak çocuklardan seçilecek.

Türkiye’de basketbola 42 yılda önemli başarı ve sporcular armağan eden Tofaş, binlerce çocuğu, aileleri ile birlikte kapsayan yeni bir sosyal sorumluluk projesini başlatıyor. “Yeni Nesil Tofaş” ismi verilen bu projenin detayları, 26 Nisan Salı günü, Bursa Nilüfer’deki Tofaş Spor Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında anlatıldı. Tofaş Spor Kulübü Başkanı Okan Baş’ın ev sahipliğinde; Tofaş Spor Kulübü Genel Menajeri Tolga Öngören, Tofaş Spor Kulübü Koçu Orhun Ene ve Yeni Nesil Tofaş Proje Koordinatörü Kartal Önel’in katıldığı toplantıda Yeni Nesil Tofaş Projesi’nin detayları ve hedefleri basın mensupları ile paylaşıldı.

Spora ve spor eğitimine erişimi sınırlı olan çocuklara fırsat eşitliği sunmayı amaçlayan toplantıda konuşan Tofaş Spor Kulübü Başkanı Okan Baş, Kulübün 40 yılı aşkın bir süredir Bursa’ya ve basketbola değer ürettiğinin altını çizdi. Tofaş Spor Kulübü’nün, sportif başarılarının ve değerinin ötesinde, Türkiye’de basketbol için önemli bir okul olduğuna ve çok değerli sporcuları ve yöneticileri basketbol camiasına kazandırdığını anlatan Baş, “Tofaş Spor Kulübü; Bursa’yı şampiyonluklarla tanıştırmış, dünya yıldızları çıkarmış, milli takımlara en iyi şekilde hizmet etmiştir. ” dedi.

1461665424_OkanBas_TolgaOngorenTofaş çatısı altında bugüne kadar 3 bin 500 kadar sporcunun yetiştiğine ve altyapı çalışmalarına her daim önem verdiklerine dikkat çeken Baş, sözlerine “Bu sporculardan 95’i ay yıldızlı formayı terletti. Pek çok yıldız burada doğdu. Altyapımızda 300’den fazla antrenör görev yaptı. Dokuz antrenör ve yöneticimiz milli takımlarda görev aldı. Altyapı şampiyonalarında Bursa’ya 13 şampiyonluk getirdik. Yedi kez küçük erkekler, üçer kez de yıldız erkekler ve genç erkekler şampiyonlukları kazandık. 15 yıl boyunca FiatBall turnuvalarıyla tüm Türkiye’de 13 bin çocuğu basketbol ile tanıştırdık” diye konuştu.

Yeni Nesi Tofaş Projesi ile iddialı bir adım attıklarını açıklayan Baş, “Bugün basketbola verdiğimiz desteği bir adım öteye taşıyarak, çağın gerektirdiği, sürdürülebilir bir altyapı modelini Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçiriyoruz. Tüm Türkiye’de spor yapmak isteyen gençlere fırsat eşitliği sunacak, çocuklarımıza spor kültürü kazandıracak bu projenin ilk adımını da evimizde, yani Bursa’da attık” dedi.

Tofaş Spor Kulübü Genel Menajeri Tolga Öngören ; “1974 yılında kurulan Tofaş Spor Kulübü, Bursa’mıza takım sporlarında ilk şampiyonluklarını armağan etmiştir. Bizim evimiz Bursa’dır. şeklinde konuştu. Tofaş’ın “vazgeçmeyen” bir kulüp olduğuna da değinen Öngören; “Yakın bir süreçte açılışı yapılacak olan yeni spor tesisimiz de Bursa’ya ve gençlere yapmış olduğumuz spor yatırımı “vazgeçmeyen” bir kulüp olduğumuzun en somut göstergesi olacaktır. Kurulduğu ilk günden beri Tofaş Spor Kulübü’nün vizyon odağı Bursa ve çocuklar olmuştur. Bugün hayata geçirdiğimiz “Yeni Nesil Tofaş” projesi bu vizyonu yeni bir boyuta taşıyacaktır. Bursa’da başlayıp bütün Türkiye’ye yayılmasını planladığımız projemizle beraber ülkemizde basketbol yepyeni ve doğru bir altyapı eğitim modeli ile tanışacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmasında Tofaş Spor Kulübü’nün, başarılı geçmişine değinen Tofaş Basketbol Takımı Koçu Orhun Ene ise; Amacımız Türkiye’de sportif başarının da ötesinde idari- teknik- altyapı ve A Takımı ile model olabilecek bir organizasyonu yaratmaktır. Biz kendimizi önümüzdeki yıllarda basketbolda Bursa’yı hem Türkiye’de hem de Avrupa’da temsil etmek için hazırız. Tofaş’ın geçmiş yıllarındaki başarılarını yeniden yaşatma uğruna büyük bir mücadeleye gireceğiz. Bunu başarabilecek idari-teknik kadronun bütün bilgi ve birikimine de sahibiz.” diye konuştu.

1461665529_SRK_8561Projenin detaylarını ve sistemin işleyişini anlatan bir sunum gerçekleştiren Proje Koordinatörü Kartal Önel ise; Yeni Nesil Tofaş’ın Türkiye’de yaygın şekilde uygulanan altyapı sisteminin ve anlayışının dışında; çocukları sportif birer meta olarak değil güçlü birer birey olarak yetiştirmeyi hedefleyen, fırsat eşitliğine dayalı bir sistem olarak tanımladı. Kartal Önel, “Yeni Nesil Tofaş, spor eğitiminin temel öğelerinden yola çıkarak çocuklarda öz disiplini, öz güveni, karar verme yeteneğini, yaratıcılığı ve kendilerine dair farkındalığı geliştirmeyi amaçlıyor. Buraya gelen gençlerin eğitiminde aileleriyle el ele vererek hem iyi sporcular hem de güçlü kişilikli bireyler yetiştirmeye odaklanıyoruz. Ailelerin desteği ve bilgilendirilmesi bu noktada önem kazanıyor. Sistem, çocuklara zincirin herhangi bir halkasında spor profesyoneli olma imkânı tanıyor. Yeni nesil Tofaş çatısı altında yetişen çocuklar zincirin son halkasına kadar gidip profesyonel basketbolcu da olabilir. Diğer taraftan bu seviyeye gelemeyenler başka bir seviyede görev alabilir. Çocuklar kendileri için sporda bir kariyer seçmese bile burada aldıkları eğitim onlara seçtikleri alanda başarılı olmalarını kolaylaştıracak bir donanım sağlayacak” dedi.

Yeni Nesil Tofaş projesi, ilk yılında Bursa’da Kestel, Yıldırım, Eğitim Vadisi, Görükle, Hürriyet, Karacabey ve Orhangazi bölgelerinde, 8-12 yaş grubunda spor okullarını faaliyete

geçerek 650 çocuk, 8 antrenör ve 14 stajyer ile çalışmalarına başladı. Bu bölgelerdeki sporculardan 8 minik takım oluşturularak Bursa’daki turnuvalara katılabilecek yarışmacı statüye getirildi. Programın sürdürülebilir şekilde ilerlemesi için stajyer antrenörlere de her hafta teorik ve pratik antrenman yaptırma eğitimleri veriliyor.

Projenin bu yıl sonunda Bursa genelinde 10 farklı bölgede 1000 çocuğu kapsaması hedefleniyor. Projenin ileri yıllarda, Tofaş’ın güçlü ve yaygın bayi ağının katılımıyla Türkiye’nin dört bir yanına ulaşması ve Yeni Nesil Tofaş ile 5 yıl içinde 50 bin çocuğun ve ailelerinin sisteme dahil edilmesi planlanıyor. Programda çocuklara temel basketbol eğitiminin yanı sıra sosyal zeka, yaratıcılık, özgüven ve motivasyon gibi pek çok özelliğin geliştirilmesine olanak sağlayan bilgiler veriliyor. Çocuklara sportif eğitimin ötesindesağlıklı ve başarılı bireyler olarak yetişmelerini sağlayan sistematik bir bakış açısı kazandırılıyor. Çocuklar, Tofaş antrenörleri tarafından verilen saha eğitiminin yanı sıra atletizm, fundemantal, beslenme gibi başlıklarda, kendilerini geliştirmelerini sağlayacak, dünyada spor alanında ilk kez uygulanan video eğitimlerle destekleniyor.

Türkiye’nin ilk spor kütüphanesi açılıyor

Yeni Nesil Tofaş projesi bünyesinde Türkiye’nin ilk spor kütüphanesi de sporseverlerin hizmetine sunulacak. Yeni Nesil Tofaş kapsamındaki eğitimlerin temelini oluşturan bilgilerin erişilebilir ve nitelikli olması amacıyla hayata geçirilen ve tüm spor branşlarını kapsayacak Tofaş Spor Kütüphanesinde, spor ve spor tarihinin yanı sıra beslenme, kişisel gelişim, psikoloji gibi sporla ilişkili disiplinlerde yayınlanmış yerli ve yabancı çok sayıda eser yer alacak. Sporun bilimsel yaklaşımlarla birleştirilmesi amacıyla açılacak kütüphane herkesin kullanımına açık olacak ve arşivinde ilk aşamada 2 binden fazla yayın yer alacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here