Paylaş

DÜNYANIN EN PRESTİJLİ TRİATLON YARIŞI IRONMAN KAYITLARI BAŞLADI

13-15 Ekim tarihleri arasında Antalya’da üçüncü kez düzenlenecek olan, dünyanın en önemli atletizm etkinliği Gloria IRONMAN 70.3 Turkey yarışlarının kayıtları 4 Ocak günü başladı.

Sırasıyla yüzme bisiklet ve koşudan oluşan üç farklı branşın aynı yarış içerisinde yapılabildiği irade ve güce dayalı olan IRONMAN yarışı, geçen yıl olduğu gibi bu sene de Gloria IRONMAN 70.3 Turkey adıyla 13-15 Ekim tarihleri arasında Antalya Belek’te gerçekleşecek.

4 Ocak’ta Global IRONMAN sitesinde kayıtları başlayan Gloria IRONMAN 70.3 Turkey’de triatlon yarışlarına katılacak olan sporcuların Triatlon Federasyonu’ndan lisansı olması gerekiyor. Lisansı olmayanlar, yarış günü Gloria Sports Arena da günlük lisans temin edebilecekler. Yarışlara takım olarak katılanlar için ise lisansa ihtiyaç duyulmuyor.

2016’da dünya genelinde 187 yarış ve 450 bin triatletle gerçekleşen etkinlik için, 8 ay süresince profesyonel bir triatlon koçuyla çalışılması gerekiyor. Türkiye’de toplamda lisanslı 10 bin triatlet bulunurken, yaklaşık 500 lisanslı triatletin, Gloria IRONMAN 70.3 Turkey’de yarışmacı olması bekleniyor.

1483959942_ironman12 bin sporcunun katılması bekleniyor

1978 yılından buyana düzenlenen ve yılda 150 bin triatletin katılımı ile 23’ü Avrupa, 19’u Asya ve 52’si Amerika’da olmak üzere dünyanın 92 farklı yerinde gerçekleşerek, dünyanın en popüler ve en geniş katılımlı spor organizasyonu IRONMAN’İN Türkiye yarışına ise lisanslı triatlet veya takım halinde 2 binden fazla sporcunun katılması bekleniyor.

Gloria IRONMAN 70.3 Turkey, 1.9 km yüzme, 21.1 km koşu ve 90 km bisiklet etaplarından oluşuyor. Geçtiğimiz yıl Gloria Serenity Resort plajında gerçekleştirilen yüzme etabı, bu yıl da aynı yerde yapılacak. Bisiklet parkuru Gloria Serenity Resort’tan çıkılarak tamamen düz bir parkura aktarıldığı için sporculara sağladığı hızlanma avantajı ile Personel Best” yani “En iyi Derece”lerini yapma imkânını verebilecek. Koşu parkuru ise; Gloria Golf Club’ta iki tur atılarak yapılacak olup, yarış bitişi Gloria Sports Arena’ da gerçekleşecek.

1483959938_ironman2Turizme Katkı Sağlıyor

Gloria IRONMAN 70.3 Turkey yarışının turizm ekonomisine; otel ücretleri, alışveriş ve diğer harcamalarla birlikte yaklaşık 1 milyon Euro’luk katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Daha önce başka ülkelerde IRONMAN yarışına katılmış Türk triatletler başta olmak üzere, profesyonel maraton koşucuları, dağ bisikletçileri ve hatta daha önce hiç triatlon koşmamış amatör sporcuların da yarış için kayıt yaptırdığı ve hazırlıklara başladığı belirtildi. IRONMAN 70.3 yarışı hem Türkiye için hem de Türk sporcular için büyük bir fırsat sunuyor. Gloria Sports Arena tüm IRONMAN tutkunlarını Ekim ayında Antalya’ya davet ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here