TSYD Genel Merkezi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve yılın en iyi spor basını eserlerinin seçildiği “Spor Yazarları Armağanlı Yarışması” bu sene boykot tehlikesi ile karşı karşıya.
Yazılı spor basınının önemli gazetelerinin müdürleri, TSYD Genel Merkezi’nin son dönemdeki kararlarını protesto etmek için yarışmaya katılmama ve servis çalışanlarını sokmama konusunda prensip kararı aldılar.
Spor müdürleri, Oğuz Tongsir yönetimini protesto etmek için ortak tavır alma konusunu ilk olarak, geçen hafta Panathinaikos- D.Şafaka maçı için gidilen Atina’da görüştü. Üç gün önce de Basketbol Federasyonu etkinliğinde konu yeniden masaya yatırıldı.
Son iki senedir TSYD yarışmalarında en çok ödül toplayan gazete olarak dikkati çeken Milliyet Gazetesi’nin Spor Müdürü Tayfun Bayındır ve Vatan Gazetesi Spor Müdürü İbrahim Seten, TSYD yarışmasına girmeyeceklerini açıkladılar. Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan, Habertürk Gazetesi Spor Müdürü Halil Özer ve Sabah Gazetesi Spor Müdürü Murat Özbostan da boykoya katılma fikrine sıcak baktıklarını ilettiler.
Kulislere göre spor müdürlerinin TSYD Yarışması’nı boykot ederek TSYD Genel Merkezi’ne tavır alma düşüncesinin farklı sebepleri var.
Tüzük değişikliği kongresinin oldu-bittiye getirildiği düşüncesi,
yeni tüzüğün 1 aylık süre aşılmasına rağmen ilan edilmemesi,
TSYD logosunun üyelere sorulmadan değiştirilmesi,
Yeni TSYD logosunda Türk bayrağının unutulması ve tasarımın alıntı olduğu iddiaları,
Şube başkanlarının Genel Merkez’de yönetici olmaları,
Ankara Şube Başkanı’na araba alınması ve bu aracın Genel Başkan Oğuz Tongsir tarafından TSYD’de satıldığının ortaya çıkması,
Antalya’da düzenlenen seminere geleneklerin aksiye spor müdürlerine sorulmadan kişisel olarak davetlerin yapılması…

CY_vAdbW8AAtLK3

TSYD TARİHİNİN EN TARTIŞMALI DÖNEMİ
Tüzük değişikliği sonrası TSYD üyeliği sayısında ciddi bir başvuru patlaması yaşanmış ancak yaşanan süreci protesto amaçlı olarak, başta Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan olmak üzere bazı eski üyeler de TSYD’den ayrılmıştı. TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir de derneğin aylık dergisindeki yazısında yönetim tarzına yönelik eleştirilere yanıt vermiş, göreve gelirken bu tepkileri beklediğini belirtmiş ve süreci “Doğum sancılarına” benzetmişti…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here