57. TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni 500 gazetecinin katılımıyla yapıldı. Törende ödül alan gazeteciler, yaptıkları haberler nedeniyle sanık sandalyesinde değil de ödül töreninde olmanın haklı gururunu yaşadıklarını anlattılar.

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 57’incisini gerçekleştirdiği Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri, Taksim The Marmara Oteli’nde yapıldı. DAP Yapı sponsorluğunda gerçekleştirilen ödül töreninde; 41 gazeteci ödül aldı.

Törende; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Vekili Vahap Munyar, Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcıları Niyazi Dalyancı ve Ahmet Özdemir, Yönetim Kurulu üyeleri İhsan Yılmaz, Kamil Masaracı ve Celal Toprak hazır bulundu.

Törene ayrıca; TGC Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç, TGC Denetleme Kurulu üyeleri Engin Başçı, Nurcan Sabur, Ziyneti Kocabıyık,TGC Onur Kurulu Başkanı Ergin Konuksever, Onur Kurulu Üyeleri Şükran Soner, Mustafa Dolu, TGC Balotaj Kurulu Başkanı Muammer Tuncer, Balotaj Kurulu Sekreteri Haşmet Yavuz, TGC Onursal Üyesi Mücahit Atmanoğlu, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Genel Sekreteri Ümit Gürtuna, DİSK Basın İş Sendikası Başkanı Faruk Eren, Basın Enstitüsü Derneği (IPI) Başkanı Kadri Gürsel, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, TRT İstanbul Bölge Müdürü Abdülhamit Avşar, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün de aralarında bulunduğu 500 davetli katıldı.

ÖLEN VE ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLER UNUTULMADI

Tören, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, haber peşinde koşarken ölen ve öldürülen tüm gazeteciler için 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

BAŞKAN OLCAYTO: BASKILAR MESLEĞİMİZİ YAPMAYI ENGELLİYOR

Ödül töreninde açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, şunları dile getirdi:

“Türkiye’de son 5 yıldır gazetecilik fevkalade güç koşullar altında yapılıyor. Hem yerel hem de yaygın basında gazetecilik açısından pek çok sorunumuz var. İşsiz gazeteci sayımız her gün biraz daha artıyor. Ana akım medya, baskılar yüzünden doğru düzgün gazetecilik yapamıyor. ‘Şu haberi vermeyin, bu yazarı beğenmiyoruz’ sesleri çok fazla yükseliyor. Zaman zaman bunlara uyuluyor. Ana akım medyada bir küçülme var. Bu küçülme dolayısıyla gazeteciler daha fazla işsiz kalıyor.

tgc-turkiye-gazetecilik-basari-odulleri-sahiplerin-buldu

Bugün geldiğimiz noktada, meslek örgütleri olarak gazetecilik için pek az şey istiyoruz. ‘Düşünceyi ifade özgürlüğünün karşısında engeller kalksın. Basın özgürlüğü en az demokratik gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde de genişlesin. Adalet sistemi eşitlensin. Eşit bir adalet sistemi olsun. İnsanlığın temel hak ve özgürlükleri üzerinde oynanmasın. Haber özgür kalsın. Halkın haber alma kanalları tıkanmasın’ istiyoruz. Halkımız bugün yasaklarla, ‘devlet sırrı’ kavramıyla, devlet baskısıyla, Türkiye’de yaşananlardan, gerçeklerden haberdar olamıyor. Ama ne garip ki; yurtdışındaki televizyon kanalları, yabancı gazeteler, bizim ülkemizde olanları bizden çok daha önce öğrenme fırsatı buluyor. Kendi halkımıza yapılan haksızlıktan en kısa sürede dönülmesini düşünüyorum.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak, bizim gibi düşünen meslek örgütleriyle birlikte mücadele veriyoruz. Hiçbir partiyle uzaktan yakından bir ilişkimiz yok. Başarı Ödülleri, 57 yıldan beri veriliyor. 57 yıl boyunca bir gazetecilik yarışmasını düzenlemek her meslek örgütüne nasip olmaz. Bu zor koşullar altında bile gazeteci arkadaşlarımız en iyi haberi yapmak, okura ulaştırmak için birbirleriyle yarışıyorlar. Ödül alan arkadaşlarımızı kutluyorum.”

Açılış konuşmasının ardından ödül törenine geçildi.

ÖDÜL ALAN GAZETECİLER KONUŞTU

Can Uğur Birgün Gazetesi’nde 31 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan “Yeşil Kartlı Canlı Bomba” başlıklı haberiyle siyasal haber dalında ödüle değer bulundu. Uğur’a ödülü TGC Başkanı Turgay Olcayto takdim etti. Can Uğur, haberinin canlı bombalarla ilgili güvenlik zaafiyetini gözler önüne serdiğini anlattı. Ankara katliamında hayatını kaybedenleri anarak ödülü onlar adına aldığını belirtti.
Siyasal haber dalında övgüye ise Fevzi Kızılkoyun Hürriyet Gazetesi’nde 16 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan “İhmalin Son 3 Günü” başlıklı haberiyle değer görüldü. Kızılkoyun’a ödülünü TGC Başkanı Turgay Olcayto verdi.

EKONOMİ DALINDA ÖDÜL ALDILAR

Gülistan Alagöz Hürriyet Gazetesi’nde 6 Mart 2015 tarihinde yayınlanan “Muhteşem Dönüşüm” başlıklı haberiyle ekonomi dalında ödüle değer bulundu. TGC Başkan Vekili Vahap Munyar, Alagöz’e ödülünü takdim etti. Haberinin kentsel dönüşümle ilgili olduğunu anlatan Alagöz, kentsel dönüşümün amacından saparak bir rant haline geldiğini belirterek, “Kişilerin ön plana çıkmadığı insancıl bir dönüşüm süreci yaşanmasını diliyorum” dedi.

Ekonomi dalında övgüye ise Arda Akın değer görüldü. Arda Akın, Hürriyet Gazetesi’nde 11 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan “Dürüstlük Tutanağı” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. Akın, Ödülünü Başkan Vekili Vahap Munyar’ın elinden aldı.

ÖDÜLÜ ÇEVRECİLERE ARMAĞAN ETTİ

Güngör Karakuş Habertürk Gazetesi’nde 3-5 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan “Cennet Koylar Yok Oluyor” başlıklı haberiyle çevre dalında ödüle değer bulundu. Karakuş’a ödülünü TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç verdi. Karakuş, ödülü Ege ve Akdeniz’de mücadele eden çevrecilere armağan ettiğini belirtti.

tgc-turkiye-gazetecilik-basari-odulleri-aciklandi-66087

KARADA YER KALMAYINCA DENİZİ DOLDURMAYA BAŞLADILAR

Ömer Erbil Hürriyet Gazetesi’nde 2 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan “Ataköy’e Yarımada” başlıklı haberiyle çevre dalında övgüye değer görüldü. Erbil’e ödülünü TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar takdim etti. “Ataköy sahilinde bir metre kare bile yer kalmadı. Yeni rant yerleri açmak için karada yer bitti. Sıra denizde” dedi.

EĞİTİM HABERLERİ DALINDA ÖDÜL KAZANLAR

Sümeyra Tansel Taraf Gazetesi’nde 14 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan “Milli Eğitim 872 Çocuğun Geleceğini Hiçe Saydı” başlıklı haberiyle eğitim dalında ödüle değer bulundu. Tansel’e ödülünü Basın Enstitüsü Derneği Başkanı Kadri Gürsel takdim etti. Recai Uygur, Pusula Gazetesi (Erzurum) 24 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan “Eğitime Hayat Verdi” başlıklı haberiyle eğitim dalında övgüye değer görüldü. Uygur, törene katılamadı.

ÖDÜLÜ KADINLARA ARMAĞAN ETTİ

Gizem Coşkunarda, Milliyet Gazetesi’nde 14 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan “Kürtaj Olmak İsteyen Kadınların Devlet Hastaneleri ile İmtihanı” başlıklı haberiyle sağlık dalında ödüle değer bulundu. TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Gizem Coşkunarda’ya ödülünü takdim etti. Coşkunarda, “Bu benim ilk ödülüm. Kadın haklarını savunan bir haberle ödül aldığım için ayrıca çok mutluyum. Hala devlet hastanelerinde kürtaj yaptırmak çok zor. Kadın olmak çok zor. Tüm kadınlara armağan ediyorum” diye konuştu.

Celal Kaya ve Zehra Evcil ise Zaman Gazetesi’nde 24 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan “Tıp Eğitimi” başlıklı sağlık haberiyle övgüye değer görüldü. TGC Yönetim Kurulu Üyesi Celal Toprak, Celal Kaya ve Zehra Evcil’e ödülleri verdi.

KÜLTÜR SANAT ÖDÜLLERİ

Gökhan İlker Akgüngör Vatan Gazetesi’nde 13 Şubat 2015 tarihinde yayınlanan “Ayıp Oldu! Jose Marti’ye Kalas Desteği!” başlıklı haberiyle kültür sanat dalında ödüle değer bulundu. Akgüngör’e ödülünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir verdi.

Ceren Çıplak ise Cumhuriyet Gazetesinde 23 Mart 2015 tarihinde yayınlanan “AKM’deki İşgal Belgesi” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. Çıplak ödülünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir’den aldı. Çıplak, AKM’yi 2010 yılından beri adım adım takip ettiğini belirterek, “AKM sürecinde Üstün Akmen’i kaybettik. Bizim AKM koltuklarında sanat eleştirisi yapmamız gerekirsen o bizi seyrediyor. Ülkede olup bitenleri izliyor. Bugün kültür sanat haberciliğine daha fazla ihtiyacımız var. Bu ödülü işsiz kalan ve alanını değiştirmek zorunda olan kültür sanat habercileri adına alıyorum” dedi.

GÜVERCİNLER BARIŞ İÇİN UÇSUN

Barış Arslan, Batman Çağdaş Gazetesi’nde 27 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan “Güvercinler Disipline” başlıklı haberiyle spor dalında ödüle değer bulundu. TGC Onur Kurulu Başkanı Ergin Konuksever, Arslan’a ödülünü takdim etti. Arslan, ödülünü alırken barışın önemine vurgu yaparak “Güvercinler barış için uçsun” dedi.

Murat Ağca ise Habertürk Gazetesi’nde 11 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan “Rüşvetçi İstanbul’da” başlıklı haberiyle spor dalında övgüye değer görüldü. Törene katılamayan Ağca yerine ödülü Atilla Türker TGC Onur Kurulu Başkanı Ergin Konuksever’den aldı.

Selahattin Sevi Zaman Gazetesi’nde 21 Ekim- 24 Kasım 2015 tarihlerinde yayınlanan “Can Pazarında Son Durak- Bodrum’dan Budapeşte’ye Mültecilerle 10 Gün” başlıklı araştırmasıyla ödüle değer bulundu. Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve TGC Onur Kurulu Üyesi Şükran Soner, Selahattin Sevi’ye ödülünü verdi.

Hilal Köse Cumhuriyet Gazetesi’nde 27 Şubat- 10 Ekim 2015 tarihleri arasında yayınlanan “Böyle Vahşet Görülmedi” başlıklı araştırmasıyla övgüye değer görüldü. Hilal Köse’ye ödülünü Şükran Soner verdi. Köse, “ “Bu ülkede çocuklar öldürülüyor. Tecavüz ediliyor. Çocuklara kıymayın efendiler diyorum” dedi.

ALTIN İTİRAFLAR HABERİ ÖDÜL GETİRDİ

Ali Açar Cumhuriyet Gazetesi’nde 17-18 Temmuz 2015 tarihlerinde yayınlanan “Altın İtiraflar” başlıklı röportajıyla ödüle değer bulundu. TGC Balotaj Kurulu Başkanı Muammer Tuncer, Ali Açar’a ödülünü verdi. İpek Yezdani Hürriyet Gazetesi’nde 29 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan “IŞİD Köleleri” başlıklı röportajıyla övgüye değer görüldü. İpek Yezdani yerine ödülü kardeşi Zümrüt Yezdani, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakıf Başkanı Selami Turgut Genç’in elinden aldı.

Atilla Türker Habertürk Gazetesi’nde 12 Mart 2015 tarihinde yayınlanan “İşte 2,5 Milyon Dolarlık Vurgunun Belgeleri” başlıklı köşe yazısıyla ödüle değer bulundu. TGC Denetim Kurulu Üyesi Engin Başçı, Atilla Türker’e ödülünü verdi.

Erkan Akdoğan Cumhuriyet Gazetesi’nin 27 Kasım 2015 tarihli birinci sayfasıyla ödüle değer bulundu. Denetim Kurulu Üyesi Nurcan Sabur, Erkan Akdoğan’a ödülünü verdi. Akdoğan, “ Bu benim ilk ödülüm. Böyle bir sayfadan ödül almak garip bir duygu. O zaman genel yayın yönetmenimiz Can Dündar ve Ankara Temsilcimiz, Erdem Gül cezaevine girmişlerdi. Çok kötü bir duyguydu. Bu ödülü Cumhuriyet ailesi, Can Dündar ve Erdem Gül adına alıyorum.”

Gülsen Uludağ Milliyet Gazetesi’nin 8 Mart 2015 tarihli Pazar Eki 4.Sayfasıyla ödüle değer bulundu. TGC Onursal Üyesi Dr. Mücahit Atmanoğlu, Uludağ’a ödülünü takdim etti.

GAZETECİLER İŞSİZ, GAZETECİLİK DEVAM EDİYOR

Burak Çan, Zaman Gazetesi’nde 29 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan “Anayasa’yı Askıya Aldılar” konulu fotoğrafıyla ödüle değer bulundu. TGC Balotaj Kurulu Sekreteri Haşmet Yavuz, Burak Çan’a ödülünü takdim etti. Çan, “Son 7 ayda işsiz kalan 2 bin gazeteci için alıyorum. Gazetecilik devam ediyor.” Metin Akyürek İhlas Haber Ajansı (İHA)’dan 28 Mart 2015 tarihinde servis edilen “Zozo” konulu fotoğrafıyla övgüye değer görüldü. TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, Metin Akyürek’e ödülünü verdi.

TELEVİZYON DALINDA ÖDÜL ALDILAR

Ela Sezen ve Osman Girgin Habertürk’te 19 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan “Kurbağalıdere’nin Zehri Marmara’ya” başlıklı haberiyle televizyon haber dalında ödüle değer bulundu. Sezen ile Girgin’e ödüllerini TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver verdi.

Öznur Aslan ise FOX TV’de 28 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan “Nihat Kazanhan” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, Öznur Arslan’a ödülünü takdim etti.

Zehra Sümeyye Yılmaz TRT Haber’de 21 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan “Kaos Hattı” haber programıyla TV haber programı dalında ödüle değer bulundu. Zehra Sümeyye Yılmaz, TGC Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Yılmaz’ın elinden ödülünü aldı.

Kenan Taş CNN Türk’te 26 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan “Türkiye-Irak-Suriye Üçgeninde Neler Yaşanıyor” konulu haber programıyla övgüye değer görüldü. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Kenan Taş’a ödülünü verdi.

Ayrıca Mete Çubukçu 19 Ocak 2015 tarihinde Pasaport “Almanya’da Irkçı Bir Hareketin Anotomisi: Pegida” konulu haber programıyla övgüye değer görüldü. Mete Çubukçu’ya ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Masaracı takdim etti.

Cengiz Özkarabekir 28 Şubat 2015 tarihinde Bugün TV’de yayınlanan “Çıldır” belgeseli ile ödüle değer bulundu. Cengiz Özkarabekir’e ödülü TGC Onursal Üyesi Dr. Mücahit Atmanoğlu verdi. Özkarabekir, “Belgeselcilik yapmak önemlidir. İçerik kadar görüntü de önemli. Görüntü yönetmeni arkadaşım ve ben işsiziz. Umut hiçbir zaman bitmeyecek. Gazetecilik her zaman kazanacak” dedi.

Nazım Alpman 1 Ekim 2015 tarihinde İz TV’de yayınlanan “Yakın Tarih Kuşağı-1915 Tehcir Yolu” belgeseli ile övgüye değer görüldü. TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, ödülü Nazım Alpman ve ekibine takdim etti. Alpman, “Bu ülkede Ermeni denildiği zaman affedersiniz takısı ekleniyor. Bu ödülü kime takdim etmek isterdin deseler Hrant Dink derdim” diye konuştu.

Törende Sevilay Tüccar 4 Ocak 2015 tarihinde TRT Türk’te yayınlanan “Sınırları Aşmak” belgeseliyle övgüye değer görüldü. TRT Bölge Müdürü Abdülhamit Avşar, ödülü takdim etti.

Hasan Dönmez 24 Kasım 2015 tarihinde Haber Türk’te yayınlanan “Düşürülen Rus Uçağı” görüntüleri ile TV kamera çalışması dalında ödüle değer bulundu. DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren, Hasan Dönmez’e ödülünü takdim etti.

Ercan Topaç 4 Ekim 2015 tarihinde İHA adına çekilen “Polis Karakolu’na Saldırı Düzenleyen 2 Terörist Böyle Etkisiz Hale Getirildi” görüntüleri ile övgüye değer görüldü. DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren ödülünü Ercan Topaç’a takdim etti.

Radyo Program Dalında: Filiz Yentürk- Pınar Kundakçı Temel 30 Aralık 2015 tarihinde TRT Radyo 1’de yayınlanan “Çerçeve” programı “Alzheimer” konulu bölümü ile ödüle değer bulundu. Filiz Yentürk- Pınar Kundakçı Temel’e ödüllerini Dünya Gazetesi Genel Yayın Müdürü ve Yazarı Hakan Güldağ takdim etti. Nacide Berber 10 Kasım 2015 tarihinde NTV Radyo’da yayınlanan “Yol Açan Kadınlar” programı ile övgüye değer görüldü. Nacide Berber’e ödülünü TGS Genel Başkanı Uğur Güç takdim etti.

Ayrıca Yavuz Oğhan 7 Eylül 2015 tarihinde RS FM’de yayınlanan “Yavuz Oğhan’dan Bide Bunu Dinle” programıyla övgüye değer görüldü. Yavuz Oğhan’a ödülünü TGS Genel Başkanı Uğur Güç verdi.

Ödül töreninde “cumhuriyet.com.tr” haber sitesi ödüle değer bulundu. Ödülü cumhuriyet.com.tr yayın yönetmeni Oğuz Güven ekibiyle birlikte Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’den aldı.

NEZİH DEMİRKENT ÖZEL ÖDÜLÜ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 2015 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Yönetmeliği kapsamında Nezih Demirkent Özel Ödülü’nün Anadolu Ekonomisine dönük yazı ve çalışmaları dolayısıyla Dünya Gazetesi Genel Yayın Müdürü ve Yazarı Hakan Güldağ’a verilmesini kararlaştırdı. Güldağ’a ödülü TGC Başkanı Turgay Olcayto, takdim etti. Güldağ, “Çok güzel bir akşam. Gazeteciler, haberciler işlerini doğru düzgün yaptıkları için sanık sandalyesinde değil burada ödüllerini alıyorlar. Gazeteciliği yanında öğrendiğim büyük ustanın Nezih Demirkent’in adına verilen ödülü, onun gazetesinde çalışırken almak gurur verici. Ortada bir başarı varsa gelmiş geçmiş tüm Dünya çalışanlarının eseridir” dedi.

ŞÜKRAN PLAKETİ VERİLDİ

Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’nin ardından törenin düzenlenmesine katkıda bulunan sponsor DAP Yapı adına Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz’a desteklerinden dolayı şükran plaketi verildi. Yılmaz’a plaketi TGC Başka Vekili Vahap Munyar takdim etti. Tören toplu fotoğraf çekimi ve ikram ile sona erdi. (tgc.org.tr)

Önceki İçerikBeşiktaş evine gollerle, galibiyetle, TOMA’yla, gazla, zaferle döndü: 3-2…
Sonraki İçerikFehmi Özgüler, 54 yaşında kalbine yenik düşen Ayhan Yılmaz’ı yazdı: Nur yüzlü kardeşim…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz