Spor basınının usta kalemi Ahmet Çakır’ın yeni kitabı ‘Olimpiyat Kitabı’ Demir Ajans’tan çıktı. 25 TL satış fiyatı olan 304 sayfalık kitapta olimpiyat tarihine hoş bir yolculuk var. İşte kitaptan bazı bölümler:

Yunanlılar ve Kadınlar

Yunanistan’daki ilk olimpiyat oyunlarına sadece Yunanlılar katılırdı. Hiçbir yabancı ve esir katılamazsı. Kadınlar; değil sporcu, seyirci olarak bile alana alınmazdı.

Olimpiyat halkaları

İlk resmi olimpiyat oyunu 1896’da Atina’da yapılır. Yarışmalarda sadece büyükler yer alır. Olimpiyat Bayrağı’nda yer alan 5 halka, 5 kıtayı (Amerika, Avrupa, Asya, Afrika, Avustralya) temsil eder. Zamanla olimpiyatlara, Kış Olimpiyat Oyunları, Paralimpik (engelli) Oyunları, Gençlik Olimpiyatları ilave edilir.

Kadınlar ne zaman katıldı

1900 Paris Olimpiyat Oyunları, ilk kez kadınların da yarıştığı bir olimpiyat olarak tarihe geçti. 975 erkek arasında 22 kadın vardı bu olimpiyatlarda. İngiliz Charlotte Cooper, teniste aldığı birincilikle olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk kadın sporcu oldu.

Tarzan Johny yüzücüydü

1924 Paris Olimpiyat oyunlarında aslen Meksika kökenli olan Amerikalı Johny Weismüller, yüzmede kazandığı 3 altın madalya ile dikkatleri üzerine çekti. Olimpiyat sonrası Hollywood’dan gelen teklifi geri çevirmedi ve tam 12 tane Tarzan filminde başrolü oynadı…

7 altın 2 gümüş aldık

1960 Roma Olimpiyat Oyunları Türkiye açısından çok parlak geçti. Türkiye, hepsi güreş dalında olmak üzere 7 altın 2 gümüş madalya kazandı.

Ve Naim rüzgârı

1988 Seul Olimpiyat Oyunlarında Naim Süleymanoğlu rüzgârı esti. Kısa süre önce Bulgaristan’dan Türkiye’ye iltica eden Naim, halter dalında 60 kilo koparmada altın madalya alırken, 6 dünya, 9 olimpiyat rekoru kırdı.

 

Önceki İçerikKadın voleybolunda büyük başarı! Fehmi Özgüler, Tokyo 2020 vizesi alan altın kızları yazdı
Sonraki İçerikRıdvan Dilmen’den şok sözler: Caner Erkin cezaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan veriyor sanıyormuş!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz