Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, UEFA Avrupa Ligi kurasının ardından açıklamalarda bulundu. Koç’un en çarpıcı ifadelerinden biri Türkiye Futbol Federasyonu’na açılan 250 milyon TL’lik dava hakkındaydı. Ali Koç, “Federasyona açılan dava daha başlangıç” dedi.

Koç: 250 milyon TL çerez parası

Sarı-lacivertli kulübün başkanı şöyle devam etti: “Kumpas davasının bitmesini bekliyorduk ve zaman aşımına uğramadan da 250 milyon TL’lik dava açtık. Bizim kaybımızın yanında 250 milyon TL çerez parası. Bizim ciddi manada itibarımız, marka değerimiz zedelendi. 

‘Türk hukukunda direkt zarar için başvurabiliyoruz’

Sadece bir sezon Şampiyonlar Ligi’nden men edilmedik. Avrupa Kupaları’ndan faydalanamadık, oyuncularımızı elden çıkarmak zorunda kaldık. Dolayısıyla şampiyonluk şansımızın olumsuz etkilendiği transferler yapmak durumunda kaldık. 1 milyar dolarlık borsa değerimiz düştü. Batıda olsa bunları tazmin etmek mümkün ama Türk hukukunda direkt zararlar için başvurabiliyorsunuz.”

‘Bu davadan sonuç çıkmazsa alternatiflerimiz var’

Türk mahkemelerinde bu işin hakkaniyetle çözüleceğine inandığını söyleyen Ali Koç, “Olmadığı takdirde hukuk açısından başka alternatiflerimiz de var. Sistemin Fenerbahçe ile helalleşmesi gerekiyor. Fenerbahçe ağır haksızlığa uğradı, ağır bir kumpasa maruz kaldı, masumiyet karinesi yerle bir edildi, dosyada gizlilik kararı olmasına karşın her gün davayla ilgili belgeler, tapeler televizyonda paylaşıldı. Bize reva görülen muamelenin bir bedeli olmak zorunda” diye konuştu.

‘250 milyon TL’lik dava başlangıç’

Fenerbahçelilerin bazen 250 milyon TL’lik dava için ‘Niye bu kadar düşük bir bedel?’ diye sorduklarını anlatan Koç, “Bu daha başlangıç. Bunun üzerine koyacağımız başka davalar da olacak, başka argümanlar da olacak. Gönül ister ki bu sürecin uzamadan, esnemeden, en kısa sürede sonuca varması. Fenerbahçe bunu hak ediyor. Fenerbahçeliler sadece Fenerbahçe’yi korumadı, bu duruş Türkiye Cumhuriyeti’ne de katkı sağladı. Bu yapıya karşı ilk dik duran, duvar olan Fenerbahçe’ydi” dedi. 

‘Nihat Özdemir kabul eder mi bilmiyorum’

Bu durumun mevcut federasyonla alakalı bir durum olmadığın avurgu yapan Fenerbahçe Başkanı, “Sonuçta şu anda en büyük tanıklarımızdan birisi, mevcut federasyon başkanı olacak. Kabul eder ya da etmez bilmiyorum ama o da zamanında bu mücadeleyi vermişti. Heyecanla ilk duruşma gününü bekliyoruz” dedi. 

Özdemir 3 Temmuz’da Fenerbahçe Başkanvekiliydi

Ali Koç, TFF Başkanı Nihat Özdemir ile bu konuyu konuşup konuşmadığıyla ilgili soruya ise “Hayır” yanıtını vererek sözlerini tamamladı.

Bilindiği gibi Ali Koç’un da yönetici olduğu 3 Temmuz sürecinde Nihat Özdemir, Fenerbahçe Kulübü’nün başkan vekilliği görevini yürütüyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here