SporLig Dergisi, Anadolu Ajansı Spor Haberleri Yayın Yönetmeni Ersin Şiyhan ile yaptığı röportajı yayınladı:

 

”AMACIMIZ ANADOLU’NUN SESİNİ DÜNYAYA DUYURMAK”

Sizlere haber ajanslarını tanıtmaya devam ediyoruz.Daha önceki sayılarımızda DHA (Demirören Haber Ajansı) ve İHA (İhlas Haber Ajansı) nı tanıtmış, spor müdürlerinden çalışma yöntemlerini, habercilik, haber servisi,vs… konularla bilgilerini aktarmıştık.

Bu sayımızda ise devletin en eski haber ajansı olan en önemlisi de Ulu Önder Atatürkün kurulması için bizzat emir verdiği Anadolu Ajansının çalışma yöntemini de Spor Haberleri Yayın Yönetmeni Ersin Şiyhan’dan öğreniyoruz.
Ersin Şiyhan Kimdir önce bize kendini tanıtır mısın?
Tabii önemli bir kurumda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün ”Anadolu’nun sesini dünyaya duyurmak” maksadıyla bizzat kuruluşu için talimat verdiği Anadolu Ajansı gibi yaklaşık 100 yıllık bir kurumda çalışmak benim için bir gurur. 1983 Kars doğumluyum. Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi gazetecilik bölümü mezunuyum. Aynı üniversitede yüksek lisans yapıyorum. Çeşitli medya kuruluşlarında çalıştım. Yaklaşık 3 -4 yıl Futbol Extra dergisinde spor araştırma ve inceleme yazıları yazdım. İHA’da muhabirlik, editörlük, spor müdür yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra 2012 yılının Nisan ayında Anadolu Ajansı’na muhabir olarak başladım. İlerleyen süreçte önce bölüm şefliği, sonra müdür yardımcılığına, daha sonra da spor haberleri yayın yönetmenliği görevine kadar yükselmeyi Allah nasip etti.
Anadolu Ajansı olarak nelere dikkat ediyorsunuz? Bir günlük haber işleyişiniz nasıl oluyor?
Anadolu Ajansı ilk kurulduğu yıllarda uluslararası alanlara bu bilgi ve yayınları taşımak için İngilizce ve Fransızca yayınlar yapmış, daha sonraki yıllarda biraz durgunlaşma sürecine girse de, özellikle son 10 yılda ajans olarak inanılmaz bir atak yaptık.
13 DİLDE YAYIN YAPIYORUZ…
Anadolu Ajansı olarak aralarında Kürtçe’nin de olduğu Endonezyaca, İspanyolca, Rusça, Arapça, İngilizce, Fransızca vs.. olmak üzere tam 13 dilde yayın yapıyoruz.
Diğer ajanslarda başka dilde yayın yapıyor mu?
Yok hayır. Bunu Türkiye’de bizden başka hiç bir ajans yapmıyor. Tabii buradaki temel amacımız şu. Biz sadece Anadolu topraklarıyla sınırlı bir ülke değiliz. Bizim sınırlarımız bir olmasa da şu anda Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Afrika’yla dünyanın pek çok noktasıyla gönül bağımız var. Bugün Arakan’daki Müslümanlar için de, Balkanlardaki Boşnaklar için de, Afrika’daki mazlumlar için de Türklerin içi sızlar… Anadolu Ajansı’nın önemli bir misyonu var. Anadolu Ajansı Türkiye’nin son 20 yıldaki o ciddi atılımının önemli parçalarından birisi. Biz de spor haberleri olarak bu atılımın bir parçası olmaya gayret ediyoruz. Karınca misali de olsa, elimizden geleni yapıyoruz. Bizim de burada öncelikli hedeflerimiz var.
DOĞRU VE GÜVENİLİR HABERİN ADRESİ HER ZAMAN ANADOLU AJANSI OLMUŞTUR
Eskiden spor haberleri denildi mi doğru ve güvenilir olduğu için Anadolu Ajansı akla gelirdi, bugün de öyle. Ben göreve geldiğimde eksikliklerimiz vardı. Görüntülü haber anlamında ciddi bir zaafiyet vardı.


Görüntülü habere geçme nedeniniz neydi?
Çünkü dünya değişiyor. Yazılı basın denilen kavram 1960-70’lerde çok popüler olabilir ama insanlar artık gazete okumuyor, ellerindeki telefonla her şeyi görüyorlar. Sadece görüntüde de değil dünya öyle bir hızla değişiyor ki, şu an sadece görüntüde kurtarmıyor sizi. İnfo grafikler multi medya haberler, sosyal medya haberciliği, veri gazeteciliği, bunlar üzerine de kafa yormanız ve çalışmamız lazım. Ama bizim ilk eksikliğimizin ne olduğuna baktığımızda görüntülü haber anlamında ciddi bir eksikliğimizin olduğunu fark ettik. Hemen bu konu üzerine yoğunlaştık. Hem Türkiye genelinde, hem yurt dışında hem de İstanbul’da kurduğumuz görüntülü haber ağlarıyla çok şükür diğer rakip ajanslarımızla tırnak içinde (rakip) kelimesini kullanıyorum onlar bizim dostumuz, arkadaşımız, aynı gemide yol aldığımız yoldaşlarımız.
Beraber tv programı yapıyorsunuz?
Tabii. Onlarla aramızdaki mesafeyi bu şekilde kapattık.Hatta son bir kaç yılda onların önüne bile geçtiğimizi söyleyebilirim.
LİDER OLMAK GİBİ BİR DÜŞÜNCEMİZ YOK
Asla liderlik gibi bir düşüncemiz yok. Biz sadece daha iyi, daha kaliteli bir hizmet vermek amacındayız.
Tek amacınız bu mu?
Evet kesinlikle hedefimiz bu. Yoksa lider olmak gibi bir düşüncemeiz ve hedefimiz yok. Bizim buradaki temel amacımız Anadolu kulüplerinin, Anadolu’da spor yapan gençlerimizin, sadece futbol anlamında düşünmüyoruz, bütün spor dallarında sesini duyurmakta zorlanan kişilerin sesini duyurabilmek.Bunu yazılı haber olarak yapabiliriz, fotoğraflı haber olarak, görüntülü haber olarak, info grafik haber olarak, multi medya olarak yapabiliriz. Bunun çalışmalarını yapıyoruz.
Olmazsa olmazınız nedir?
Şu cümleyi çok duymuşsunuzdur ”Anadolu Ajansının haberleri mahkemede delil olarak kullanılır” diye. Hakikaten de öyle. bizim için temel olmazsa olmazımız heberin doğruluğu. Haberin doğru olması için ne gerekiyorsa temel gazetecilik şartları açısından onu sağlamak lazım. Eğer istatistiki veriye dayalı bir haber hazırlıyorsak, o bilgilerin o verilerin, o istatistiki bilgilerin kesinlikle teyit edilmesi, doğrulatılması lazım.Eğer doğrulatamazsak biz o haberi yayınlayamayız. Ayrıca bir kaç farklı kanaldanda doğrulatmamız lazım.
Onun dışında yaptığımız röportajlarda kesinlikle ve kesinlikle yoruma girmeyiz.Röportaj yaptığımız kişi ne söylüyorsa o röportajı önce haber diline getirdikten sonra kırpmadan,kesmeden, önüne arkasına bir şey eklemeden aynı şekilde veririz.Bizim için temel değişmezler bunlar.
BİZ YORUM YAPMIYORUZ HABER YAPIYORUZ
Zaten Anadolu Ajansını farklı kılan haberin subjektif olarak bize geliş sürecinde hiç bir şekilde bozmuyoruz ve objektif olarak kamuoyuna abonelerimize aktarıyoruz.İnsanlar istediği yorumu bizim haberden çıkarıyor.istediği gibi değerlendiriyor. temel öalışma prensibimiz bu.
Kaç aboneniz var?
Yurt dışı ve Türkiye çapında 3 bine yakın abonemiz var. Bunların büyük çoğunluğu Türkiye’de. Türkiye’deki hemen hemen yerel ve ulusal tv ve gazetelerin, internet sitelerinin neredeyse tamamı bizim abonemiz.
Ulaşamadığınız yer yada bölge var mı?
Türkiye’de yok. Şu anda Türkiye’nin her yerinde ilinde ya da ilçesinde elemanlarımız var. Ama öyle bir yerde, öyle bir sıkıntı olur ki; mesela bir dağda bir dağcı çığ altında kalır.senin hemen ulaşabileceğin bir noktad eğildir. Ama onun için teknik gereksinimler, imkanlarımız ve yapabileceklerimiz ne ise ona göre tedbir alıp takip ediyoruz. Ama teknoloji anlamında söylemem gerekirse şu anda Mesela İHA görüntülü haber anlamında (ben orada da çalıştığım için biliyorum) uzun yıllar süren bir hegemonyası vardı. Hala çok etkililer canlı yayın araçları 3G cihazları vs o teknik anlamdaki o fark son yıllarda kapandı diyebilirim. Bütün ajanslarda hemen hemen aynı teknik imkan ve donanım var. Burada temel farklılık haber arayışından kaynaklanıyor. Olaya haberci gözüyle bakarsan,hızlı hareket ediyorsun. çekiyorsun, yayınlıyorsun, kanallar, televizyonlar kullanıyor ve seni bir adım öne taşıyor.
Aranızda rekabet varmı peki?
Olmaz mı! Tabii ki var.
Eskiden atlatma haberler vardı. Sosyal medya çıktı artık atlatma haberde olmuyor sanırım.
Selahattin abi atlatma haberden ziyade aslında habercilik kalmadı.
Kendini ”gazeteci” sanan amigolar türedi.
Sen uzun yılar bu sektördesin ne yazık ki benden daha iyi bilirsin. Habercilik, gazetecilik anlamında ciddi sıkıntılar var. Kendine gazeteciyim diyen amigolar türedi. Çalıştığı gazeteye, televizyona, haber vermesi gerekirken sosyal medya hesabından fotoğrafları paylaşıp, sosyal medya gazeteciliği yapan ama aynı zamanda bu işten para kazanan insanlar var. Yine bu gazetecilik başlığını ve gazetecilik sıfatını ne yazık ki olumsuz çıkarı için kullanan meslektaşlarımız var. Bunlar şu anda sektörümüzü çok ciddi buhrana sürüklüyor. Spor medyasının şu anda ciddi bir buhranda olduğunu düşünüyorum. Kurtulabilir miyiz kurtulmaz mıyız bu tartışılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here