Galatasaray, Göztepe deplasmanından Sinan Gümüş’ün golüyle çok önemli bir galibiyet aldı: 1-0.

Onyekuru’nun 2 net pozisyonu kullanamadığı, Maicon’un bir golünün ofsayt gerekçesi ile iptal edildiği; Göztepe’nin bir penaltı kaçırdığı, 2 topunun direkten döndüğü nefes kesen mücadeleyi Bülent Tuncay, Karar için kaleme aldı:

Suyu çıkan maç

Futbol bir açık hava sporu. Dış etkenler sahayı etkiler. Hepsine kabul ama futbol bir sutopu da değil. Dün İzmir’deki maç futbolla sutopu arası bir spordu.
Hal böyle olunca teknik futbolcuları fazla olan, kontratakta süratli isimlere sahip olan Galatasaray’ın eli kolu bağlandı. Verilen ince pasların bazılarında su birikintisine takılan top bazen boğulma tehlikesi bile yaşadı, durum o haldeydi! İkinci yarıda kontratağa çıkarken Sinan verdiği pasa yetişip topu suyun içinden yine kendi çıkardı. Frikik ustası Selçuk ceza yayı üzerindeki serbest vuruşta kayıp düştü. Göztepe’nin Borges ile kaçırdığı penaltı da yüksek ihtimal zeminin kötülüğündendi.
Maçın ilk yarısında bu kötü zemine göre oldukça yüksek bir tempo vardı. Göztepe, Galatasaray’ı yüksek tempoda oynamaya zorlayarak fiziksel avantajını kullanmaya çalıştı. Ağır zeminin de zorlaması buna ekleninde Galatasaray üstünlük kuramadığı bir 45 dakika yaşadı. Bu devrede akılda kalan, özgüven abidesi Muslera’nun bu zeminde yaptığı riskli hareketlerdi.
Maçın ikinci yarısında Galatasaray yavaş yavaş ağırlığını koymaya başladı. Onyekuru’nun daha sonra ofsayt bayrağı kalkan vuruluşunda kaleci Beto’nun müthiş kurtarışı Galatasaray’ın maça dönüşünün işaret fişeğiydi. Göztepe’nin kaçan penaltısı sonrası rakibin oyundan düşmesi Galatasaray’a aradığı golü getirdi. Feghouli- Mariano atağında Sinan’ın göğsüyle attığı gol tabelayı değiştirdi ve bu ağır zemin için çok ciddi bir avantajı Galatasaray’a getirdi.
Yasin’in girmesi ile toparlanan Göztepe Jerome’un direkten dönen maçın da dönüşü gibiydi. Son dakikalardaki Yasin’in direkten dönen vuruşu ise evsahibi takım adına talihsizlikti.

Aylar sonra kulübede oturan Fatih Terim, yorulan Selçuk’un yerine Donk’u alarak karşı hamle yaptı. Son bölümde Onyekuru yine karşı karşıya bir pozisyon yarattı ama zemin nedeniyle istediği vuruşu yapamadı.
Sonuç olarak Galatasaray, ligin en zorlu deplasmanlarından birinden 3 puan çıkarmayı başardı. Belhanda’sız da kazanabileceğini gösterdi. Feghouli yükselişine devam etti. Linnes bir nazar boncuğu daha aldı. Sinan ise “Forvet isteriz” tezahüratlarına inat “Ben varım ya” demeyi sürdürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here