KPMG Football Benchmark ekibi, Avrupa’nın sekiz liginin son şampiyonlarının ekonomisini inceledi:

Gelirini en çok arttıran şampiyon Galatasaray

per Lig’in son şampiyonu Galatasaray, sekiz şampiyon arasında vergi sonrası gelirini en çok arttıran kulüp oldu. Bir önceki sezon ekside olan gelirini yüzde 54 arttırarak 5 milyon euroluk artıya geçti. Galatasaray’ı gelirini yüzde 50 arttıran Hollanda şampiyonu Ajax takip ederken, Juventus eksi yüzde 21 zarar etti.

UEFA Finansal Fair-Play kuralları kulüplerin peşini bırakmazken, tüm takımlar için şampiyonluklar çok değerli hale geldi. KPMG Football Benchmark ekibi de Premier Lig (İngiltere), La Liga (İspanya), Bundesliga (Almanya), Serie A (İtalya), Ligue 1 (Fransa), Eredivisie (Hollanda), Primeira Liga (Portekiz) ve Süper Lig’in (Türkiye) son şampiyonlarının ekonomik gelirini inceledi. Süper Lig’in son şampiyonu Galatasaray, sekiz şampiyon arasında vergi sonrası gelirini en çok arttıran kulüp oldu. Bir önceki sezon ekside olan gelirini yüzde 54 arttıran sarı-kırmızılılar, 5 milyon euro artıya geçti.

Artış var ama gelir yine düşük

Galatasaray’ı gelirini yüzde 50 arttıran Hollanda şampiyonu Ajax takip ederken, Bayern Münich ise yüzde 21’lik artışla üçüncü sırada yer aldı. Portekiz şampiyonu Benfica da vergi sonrası yüzde 9 kâr elde ederken, Juventus (-21), Barcelona (-8), PSG (-3), Manchester City (-0,3) ise kârında düşüş oldu. Ancak yüzde 54’lük artışa rağmen Galatasaray, 146 milyon euroluk geliriyle sekiz takım arasında en az kazanç sağlayan ekip oldu.

Bayern’in stat doluluk oranı yüzde 100

146 milyon euroluk gelirin yüzde 50’sini yayın haklarından kazanan sarı-kırmızılılar, yüzde 32’sini ticari gelirlerden elde etti. Galatasaray’ın maç günü geliri ise yüzde 18’de kaldı. Sarı-kırmızılılar, yüzde 69’la sekiz takım arasında stat doluluk oranı olarak en son sırada yer aldı. Yüzde 100 stat doluluk oranıyla Alman devi Bayern Münich zirvede yer alırken, Manchester City, Ajax ve PSG ise yüzde 98’lık stat doluluk oranıyla ikinci sırayı paylaştı.

Şampiyonlar Ligi geliri çok büyük etken

KPMG Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, ”Galatasaray bir önceki sezona göre eski olan gelir tablosunu arttırmayı başardı. Bu durum Galatasaray’ın bu sene elini bir hayli rahatlattı. Ancak diğer liglere göre ligin gelirin düşük olması nedenleriyle gelirde en son sırada yer alması pek şaşırtıcı değil. Sahadaki başarı ekonomik başarıya neden oluyor” dedi.

İşte son sekiz şampiyonun vergisi sonrası kârı:

TAKIM VERGİ SONRASI ARTIŞ VERGİ SONRASI KÂR (€)
Galatasaray (Türkiye) %54 5 milyon
Ajax (Hollanda) %50 52 milyon
Bayern Münich (Almanya) %21 43 milyon
Benfica (Portekiz) %9 29 milyon
Manchester City (İngiltere) – %0,3 11 milyon
PSG (Fransa) – %3 29 milyon
Barcelona (İspanya) -%8 5 milyon
Juventus (İtalya) -%21 – 40 milyon Euro

İşte son sekiz şampiyonun stat doluluk oranları:

TAKIM STAT KAPASİTE ORT. SEYİRCİ DOLULUK
Bayern Münich Allianz Arena 75 bin 75 bin %100
Manchester City Etihad 55 bin 54 bin %98
Ajax J.Cruyff Arena 53 bin 52 bin %98
PSG Parc des Princes 47 bin 46 bin %98
Juventus Allianz Stadium 41 bin 39 bin %96
Benfica Estadio da Luz 65 bin 53 bin %83
Barcelona Camp Nou 99 bin 75 bin %76
Galatasaray TT Arena 52 bin 36 bin %69

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, geçmişi 1867 yılına dayanan, üye firmalar ağı sistemiyle 147 ülkede 220 binin üzerinde çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri, otomotiv, endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1700 çalışanıyla her sektörden 4000’in üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here