Futbolmedya Yazarı Aybars Hünalp, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nü kaleme aldı.

DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ’NÜN MUCİDİ TÜRKMENİSTAN’A VELEDROMU TÜRK ŞİRKETİ YAPMIŞTI

“Yaşanabilir bir dünya için bisikleti seçin” mesajı ile kamu kurumları ve bisikletliler 3 Haziran Dünya Bisiklet günü kapsamında Pazartesi günü Ankara’da buluştu. 3 Haziran Bisiklet Günü dost ülke Türkmenistan tarafından Birleşmiş Milletler’e teklif edilmiş.

Türkmenistan’a 2017’de yapılan 5.Asya Oyunları öncesinde tesisleri yapan Türk firması Polimeks’in davetlisi olarak gitmiştim. Bugüne kadar gazeteci olarak üç olimpiyat gördüm lakin Türkmenistan’daki veledrom kadar muhteşemini hiç görmedim.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Ali Kiremitçioğlu ile sohbet ediyordum, o hatırlattı Aşkabat’taki o muhteşem veledromun pek çok önemli parçası İngiltere’den getirilmiş. Türkmen bisikletçiler bu veledromun kaymağını hala yiyorlar.

Türkiye Milli Botanik Bahçesi Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen günde Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Türkmenistan’ın Türkiye Büyükelçisi Mekan Ishanguliev, Ankara İl Sağlık Müdürü Uz.Dr.Ali Niyazi Kurtcebe, Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Kadir Gurbetçi, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik protokol konuşmalarını yaptı.

Jandarma Genel Komutanlığı Trafik Eğitim Şube Müdürü Yarbay Ahmet Çetiner, Afyon milletvekili Mehmet Taytak, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkan Vekili Fikret Hayali’nin de hazır bulunduğu törende yaşanabilir bir dünya için bisikleti seçmemiz gerektiği vurgulandı. Aynı anlarda Dünya Bisiklet Günü nedeniyle Türkmenistan’da da bir dizi etkinlik düzenlendi. Aşkabat ve Arkadga kentlerinde günün anlamına yakışan etkinlikler yapılırken, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimunamedov toplu bisiklet maratonuna katıldı. Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Ahmet Demirok da pedal çeviren isimler arasındaydı. Alkışlarımızı böyle anlamlı bir günü uluslararası takvime yazdıran Türkmen dostlarımıza gönderiyoruz.

Önceki İçerikP&G’nin Yıldız Anneler Projesi 10. yılında: Olimpiyata yarışmacı yetiştiren anneler ödüllendirildi
Sonraki İçerikBurak Elmas: Bu yapı beni de yemişti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz