Spor basınının usta ismi Aybars Hünalp, Türkiye’nin en büyük organizasyonlarından İstanbul Maratonu’nu yazdı:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün düzenlediği basın toplantısı ile 45. İstanbul Maratonu hakkında bilgi verirken ister istemez geçmişe gittim. O zamanki adı Kıtalararası Avrasya Maratonu olan yarışla ile ilgili öyle çok anım var ki.

O yıllarda Türk basının lider gazetesi Güneş’in atletizm muhabiriyim (O zamanlar her muhabir bir kulüp ve iki üç amatör branşın muhabirliğini yapardı). Ben de Necmi Tanyolaç’ın spor müdürüm, Şansal Büyüka’nın istihbarat şefim olduğu Güneş’de muhabirlik yaparken, ayrı zamanda da Atletizm Federasyonu Başkanı Cüneyt E.Koryürek’in federasyondaki yönetim kurulunda görev yapıyorum. Bu yarışın da direktör yardımcısıyım. Allah rahmet eylesin Cüneyt ağabey vaktiyle sanırım Genel Kurmay başkanını. tercümanlık işini de üstlendiğinden Genel Kurmay’a çok yakın. Cüneyt ağabey ya 1984 ya 1985 Maratonunda Genel Kurmay Başkanlığının onayıyla askeri okul öğrencilerin pazar günü yarışta çalışmasını temin etti. Hava Harp Okulu’nun o zamanki birinci ya da ikinci sınıf öğrencilerin yarış haftası izni iptal edildi. Yarışa katılan atletler İnönü Stadı’nın etrafına konumlandırılan İETT otobüslerinin içinde soyunup eşyalarını otobüste bırakırdı. Yaş itibariyle şu anlarda terfi almışlar ise general olmuş olması beklenen hava harp okulu öğrencileri o gün hem madalya dağıtım işinde çalıştı hem de otobüslerdeki giysileri çalınma ihtimaline karşı bekledi. Neredeyse 40 yıl olmuş şimdi bu satırları okuyan o kahraman generallerimize selam olsun.

Bu seneki maratona gelirsek Nkolay’ın yerine ana sponsor olan İş Bankası’na hoşgeldin diyorum. Basın toplantısında Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran çok güzel bilgiler verdiler. Ekrem İmamoğlu toplantıda parti içindeki başkanlık seçimlerini ima eden”100 metreci misiniz maratoncu musunuz“ sorusu muhteşemdi. Ne zaman depar atacağını bilen iyi bir 100 metre koşucusu olduğunu dile getiren İmamoğlu’nun deparını yakında izleyeceğiz demek ki.

Önceki İçerikAlman makinası insana karşı… Bülent Tuncay’dan Galatasaray- Bayern Münih yorumu…
Sonraki İçerikAğaoğlu Şirketler Grubu, Avrupa Şampiyonu Türkiye Ampute Milli Futbol Takımı’na söz verdiği evlerin anahtar ve tapularını teslim etti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz