Spor basınının usta kalemi Aybars Hünalp, beIN Sports’u yazdı:

GÜZELDÜLGER:”FUTBOL FEDEDASYONU EV ÖDEVİNİ DOĞRU YAPMADI”

Futbolda şu sıralar en çok konuşulan konu yayın ihalesinin BeinSports ile devam edip etmeyeceği. Digitürk bu alanda Türkiye’nin gelmiş geçmiş en birikimli şirketi. Kaza ile bu işten çekilse yerine gelen şirket aynı noktaya beş yılda zor gelir.

Konunun paydaşlarını dinledikçe Nasrettin hoca misali insan herkese “Siz de haklısınız” diyor. Konuyu bir de bir dönem Diğitürk’ü başarıyla yöneten ekonomist Abdullah Güzeldülger’den dinledim. Güzeldülger’in görüşleri özetle şöyle:

“Burada yayıncı kuruluş Türkiye lehine bir favor yapıyor. Bir cömertlik yapıyor. Bu cömertlik sayesinde 500 milyon dolar değerinde gözüküyor ama futbol aboneliklerinin toplam geliri futbol içeriğini karşılamıyor yani orada eksi bir durum var. Yayıncı kuruluş bu eksiği diğer içerik gelirlerle idare ederek futbol federasyonuna aktarıyor ve kendi operasyonlarını da döndürmek için şirket sermayesine para koyuyor. Dolayısıyla bu sündürülebilir bir durum değil. Ayrıca futbol endüstrisinde kulüplerin borçlarının sürekli arttığını görüyorum. Geçmiş Futbol Federasyonu bu konuda ev ödevini doğru yapmadı.Kendi işini doğru yönetemedi.”

Ne dersiniz Güzeldülger sonuna kadar haklı gözüküyor ne dersiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here