Spor basınına yeni bir soluk getiren SporLig dergisi kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Spor basınında 40 yılı deviren Hünalp, Çalakalem köşesinde Türk sporunun hallerini yazdı:

İHTİYAÇ MOLASINI GÜNEY AFRİKA USÜLÜ YAPSALAR MESELE KALMAYACAK (!)

Olay Güney Afrika’da zenci düşmanı ırkçı idarenin hakim olduğu yıllarda Johannesburg’da geçer. Beyazın biri sinemanın önünden geçerken afiş ilgisini çekince kuyruğun sonuna gider ve son sıradaki siyah adama “Bu kuyruk akşam seansı için mi” diye sorunca “Siz burada yabancısınız herhalde. Burada beyazlar sıra beklemeden sinemaya girer ve kendilerine ayrılan balkondan filmi izler” cevabını alınca salona dalar. Film tüm heyecanı ile sürerken hiç ara verilmez. Sıkışan beyaz adam yanındakine bu konuyu açıp ara ne zaman diye sorunca adam “Siz burada yabancısınız sanırım. Burada beyazlar balkondan aşağıya doğru işlerini görürler” diyince bizim adam başlamış balkondan aşağıya doğru işini görmeye. Aşağıdan bir ses “beyaz adam sen burada yenisin herhalde” diye bağırınca adam “Karanlıkta nereden anladınız” diye sormuş.Adam da “Eşit serpiştirin hep aynı yöne yapmayın” demiş.

40 yıldır yazılı ve görsel basının izindeyim son zamanlanda yabancıların yön verdiği spor yayıncılığında öyle işler yapılıyor ki olayları böyle hiciv edeyim dedim. Spor kanallarında bunca maç görüntüsü varken, avuç dolusu Amerikan doları bu görüntülere verilmişken, ülkemizde fazla tanınmayan futbol kadar ilgi çekmeyen branşlardan konuk çağırmak kafamızı kurcalayan konulardan biri. Aslında televizyonculuğu da renkler gibi düşünmek lazım. Nasıl her renk her ülkede aynı duyguyu ifade etmiyor ise televizyonun da her ülke için aynı formatı yok.Türkiye’de kanallar nasıl üç saatlik dizi ile prime time’ı kapatıyor ise aynı şey Avrupa ya da ABD’de sözkonusu değil. Aynı ayrım spor müsabakaları çekiminde de var. Örneğin derbinin hakemi bizlerde günlerce önce tartışılırken İngiltere’de hakemin adı tek satır ile geçiyor.

Bir diğer konu da tv’lerdeki görsel bakış açısının tam oturmaması yukarıdaki telefon bağlantısı sırasında çekilen fotoğraf siyah ceketli zemini de siyah seçince ortaya bu karanlık tablo çıkıyor. Aslında biraz yapılan iş önemsense hemen düzelecek bir konu ne dersiniz?

aybars.hunalp@gmail.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here