Atletizm sporunun duayeni Aybars Hünalp, yerinden takip ettiği Nice- Cannes Maratonu ile kuruluşunda emeği olan İstanbul Maratonu’nu kıyasladı:

MARATONDA KENYALI FIRTINASI

Bu yıl 45.si düzenlenen İstanbul Maratonu’na beklendiği gibi Kenyalı atletler hem erkeklerde hem kadınlarda damgasını vururken, ben kilometrelerce uzakta Nice-Cannes Maratonunu yerinde izledim. Büyük ilgi gören buradaki yarışda da Kenyalı atletler doğal olarak önplana çıktı. Kosgei Japheith 2.14.37’lik derecesi ile ipi birinci göğüsledi.
Bu sabah Nice’in sahildeki ünlü Promenade des Anglais caddesinde başlayan ve Cannes’de Boulevard de la Croisette’de biten yarışın parkuru son anda denizden gelen dalgaların tehlikeli bulunması üzerine değiştirildi. İlk koşulduğu 1978 yılından bu yana 172,800 sporcunun mücadele ettiği yarış Nice’den başlayıp Saint Laurent-du-Var, Cagnes -sur-Mer, Villeneuve-Loubet, Antibes Juan -les~Pins, Vallauris Golfe-Juan güzergahını takip ediyor. Yarışmacıların 6 saatte tamamlamak zorunda olduğu maratonda ayrıca 20 km ve ikişer kişilik takımların 2 çarpı 21 km koşmasına da imkan tanıyor. Ayrıca altı kişilik takımların koşabileceği bayrak yarışları da var.
Rakamlarla Nice-Cannes maratonunu incelersek 14,000’e yakın sporcunun katıldığı maratonda 7 büyük yerleşim merkezinden geçildi. Parkurun yüzde 95’i deniz kenarından geçti. Yarışçılara 2.7 ton muz, 1,1 ton portakal verildi. Sporcular yarış boyunca 50.000 litre su tüketti. 320 kilo elmanın dağıtıldığı yarışta 1200 gönüllü çalıştı.

7 ilkyardım istasyonun kurulduğu parkurda güvenlik için 300 kişi görev aldı. 79 ülkeden gelen yarışmacıların profilini incelediğimizde İngiltere , Belçika, İtalya, Almanya, Norveç, İsveç, İsviçre, Polonya, Hollanda ve ABD ilk on sırada yer aldı.

Maraton turizmde getirisi olan bir branş. İstanbul Maratonu Türkiye İş Bankasının el atmasından sonra ülkemize çok turist çekebilecek manevralar yapabilir. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu nasıl Eurosport’da yayınlanmasından ötürü ülkemizin tanıtımına katkı sağlıyor ise benzer hamleler yapılabilir. İBBSpor’un Genel Müdürü Renay Onur ile Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran profesyonelleriyle birlikte bu koşuyu daha yukarılara taşıyabilir.

Nice-Cannes maratonuna dönersek katılanların yaş ortalaması 43. Erkeklerin oranı yüzde 74. Bu arada dün İstanbul Maratonunda koşacak olan Osman Atakan Tekin ile sohbet ediyordum. Tekin 1979 yılındaki ilk maratondan beri bu maratonda koştuğunu söyledi. Böyle kaç kişi vardır bilemedim belki aralarında eski sanatçı Salim Dündar gibi en fazla beş kişi daha çıkar. Alkışlarımızı dünyanın her yerinde koşan maratonculara gönderiyoruz.

Önceki İçerikErkeklerde Erkan İçsel Kupası’nda Türkiye’nin Genç Basketbol Yıldızı seçilen Galatasaray’ın genç yıldızı Sadık Kabaca’ya ödülü takdim edildi
Sonraki İçerikBu takımdan umut var… Bülent Tuncay’dan Bayern- Galatasaray analizi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz