Yıldırım’ın Uluç şikayetine takipsizlik

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın Hıncal Uluç için yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı çıktı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca verilen takipsizlik kararında, Yıldırım’ın şikayeti üzerine başlayan soruşturmada Uluç’un da verdiği ifadesinde bir gazetede çıkan haber üzerine yorum yaptığını ve bunun da basın özgürlüğü kapsamında kaldığını belirttiği ifade edildi. Kararda ifade özgürlüğünün Anayasa ile güvence altına alındığı vurgulandı.

Savcı Levent Kandemir, takipsizlik kararını “Basın özgürdür. Bu özgürlük bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir. İnsanlığın bireysel ve kolektif olarak gelişiminin temel dinamiğini düşünce özgürlüğü oluşturmaktadır. Basının görevi toplumu ilgilendiren konularda gerçeğe uygun haber vermek, gerektiğinde olayları, kurumları eleştirmek ve kamuoyu oluşturmaktır. İfade ve basın özgürlüğünün istisnalarının dar ve ikna edici biçimde yorumlanması gerektiği, kamu yararını ilgilendiren bilgi ve fikirlerin açıklanmasının basının görevi olduğu, polemik niteliğindeki değerlendirmelerin asılsız ve kişisel saldırı olarak değerlendirilemeyeceği düşünülmelidir.” ifadelerinin yer aldığı Basın Kanunu’nun üçüncü maddesine dayandırdı.

Soruşturma dosyasında Hıncal Uluç tarafından haber verme ve eleştirme hakkının kullanıldığı belirtildi. Uluç’un hakaret suçunu oluşturan bir söylemde bulunmadığı belirtildi. (sporalemi)

Önceki İçerikPes dedirtecek hata! İtalyanlar Fikret Orman’ı Rebecca Wood yaptılar!
Sonraki İçerikHacıosmanoğlu’na mahkemeden darbe! Yeni üyeler oy kullanamayacak…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz