Spor basınının usta ismi Bülent Boğ, işçi ve insan hakları gölgesinde Katar’da başlayacak olan 2022 Dünya Kupası’nı Futbolmedya.com için mercek altına aldı:

Açılışa kadar

Katar’da futbolcular 20 Kasım’dan itibaren sahaya çıkmaya başlayacak ancak 2010 yılında Arap ülkesinin 2022 Dünya Kupası’na evsahibi seçilmesiyle ateşlenen tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Katar, özellikle göçmen işçilerin çalışma şartları, ücretler, LGBT haklarına karşı duruşuyla ağır şekilde eleştiriliyor.

İnsan Hakları Grubu Equidem geçtiğimiz günlerde Katar’daki incelemeleri sonrası bir rapor yayınladı. Raporda, görüşülen işçilerin birçoğunun şiddetli sömürüye maruz kaldığı, “Fiziksel, sözlü ve zihinsel istismar dahil olmak üzere milliyet temelli ayrımcılık ve işyeri şiddeti yoluyla sürdürülen bir korku ve intikam kültürü içinde çalışmaya zorlandıkları” iddia edildi.

Katar 2022 organizasyonu üst komitesi, Equidem raporunun yanlışlıklarla ve yanlış beyanlarla dolu olduğunu ileri sürdü. İşçi ölümleri, mesai ücreti verilmemesi, yetkililer denetlemeye geldiğinde çalışanların şantiye alanından uzaklaştırılması, konuşmak için kimsenin onları bulamamasının sağlanması gibi iddiaların doğruluğu veya yanlışlığını bir kenara bırakalım. Görünen gerçek; 45 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta insanların stat inşaatlarında çalışması. Yine bir iddia ki bu süre sabah 6’dan akşam 6’ya kadar.

Normalde inşaat işçilerinin maaşlarının 1000 ile 3000 dolar arasında seyrettiği Katar’da aldığınız ücret hangi ülkeden olduğunuza göre değişiyor. Asgari ücreti 300 dolar seviyelerinde olduğu Nepal, Bangladeş, Hindistan gibi ülkelerden giden işçiler yukarıda söz ettiğimiz rakamları alamıyor. Hele buna bir de o işi almak ve Katar’a gelebilmek için aracılara ödedikleri rakamlar eklendiğinde ellerinde kalanın ne olduğunu anlamak zor olmaz.

Ülkede geçim şartları da ağır. Tek odalı bir evin kirası 1000-1600 dolar arasında değişiyor. Neticede işçiler hakkındaki iddialar Fransa’da yargı yolunu harekete geçirdi. Fransız inşaat firması Vinci’nin bir yan kuruluşu için, 2022 Dünya Kupası ile bağlantılı Katar’daki şantiyelerdeki kötü çalışma koşulları iddiaları nedeniyle soruşturma başlatıldı. Ama nereye kadar… Katar’ın Dünya Kupası ev sahipliğiyle ilgili iddialar 20 Kasım’a kadar sürecektir. Açılış maçıyla birlikte ağırlıkla futbol konuşulmaya başlanacak. Ancak Katar’da çok farklı şeylerin ve sürpriz çıkışların bizleri beklediğini de düşünüyorum. Bakalım başlama düdüğünden sonra bu konuşulanlar hatırlanacak mı yoksa unutulacak mı?

Danimarka’ya izin yok
Ülke federasyonlarına futbolu, siyaset ve politikanın dışında tutmalarını isteyen bir mektup gönderen FIFA, Danimarka’nın Katar’da ‘Herkes için insan hakları’ yazılı antrenman forması giyme isteğine olumsuz yanıt verdi. İsrail ile siyasi ilişkisi olmayan Katar ise İsrail vatadaşlarının Filistinliler ile birlikte kupa coşkusunu yaşayabilmeleri için Doha ile Tel Aviv arasında uçak seferleri konusunda anlaşma sağladı.

Önceki İçerikTufan Akol, 59 yaşında aramızdan ayrılan Mustafa Özdenak’ı ve bir döneme damgasını vuran ’Özdenak Hanedanı’nı yazdı
Sonraki İçerikTSYD sporcusu Kaan Köse sakatlık sonrası kortlara şampiyonlukla döndü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz