Galatasaray, 2022’ye de kötü başladı. Sarı-Kırmızılıların Giresunspor’a sahasında 1-0 yenildiği maçı Bülent Tuncay, Karar için kaleme aldı:

Ben senin gol atabilme ihtimalini sevdim

Yeni kurulan ve takım oluşumunu henüz tam olarak sağlayamayan bir ekip için, ilk 11’de oynatabileceği 10 futbolcunun yokluğu ciddi bir handikaptır. Galatasaray dün bunu yaşadı ve bu anlaşılabilecek bir durumdu. Ancak…
Sarı-Kırmızılılar zaten merkez bölgesinde sıkıntı yaşıyor, golcülerinden bir türlü istediği verimi alamıyordu. Dün sahada tabelayı değiştirecek isimlerin iyice azalması Galatasaray’ı golden iyice uzaklaştırdı. Galatasaray’ın gol atmada durumu taraftara Yılmaz Erdoğan şiirindeki gibi “Ben senin gol atabilme ihtimalini sevdim” dedirtecek düzeydeydi.
Skora sıfır katkısı olan Berkan, bir türlü patlayamayan Rumenler, sadece topu ileride tutup zamana oynamada işe yarayan zamanı geçmiş Babel, kulübede otura otura paslanmaya başlayan Emre Kılınç ve bu kadar yetenekli olup da starlığa geçişin eşiğinde takılıp kalan Halil Dervişoğlu ile gol atmak çok zordu. Buna Giresunspor’un sahaya doğru yayılımı ve inançlı mücadelesi de eklenince, istekli ama iş bilmez Galatasaray tabelayı değiştiremedi, bırakan değiştirmeyi bu ihtimale yaklaşamadı bile.
Giresunspor ise sınırlı kadrosuyla Galatasaray’ın eksiklerini iyi değerlendirip erken bulduğu golün üstüne yatarak zamana oynamaya çalıştı. İlk yarıda nadir atakları vardı ve son çizgiye inip penaltı noktasına çıkarılan klasik bir antrenman çalışması golüyle de büyük bir avantajı yakaladı.
İkinci yarıda Fatih Terim göreceli olarak üstün olduğu maçı skor olarak da önde tamamlamak için hamlelerini yaptı. Berkan- Aytaç ve Emre Kılınç- Oğulcan değişiklikleri ile talebayı değiştirmeyi denedi. Giresunspor ise klasik deplasman takımı oyununu sürdürdü ve Galatasaray hücum hattının girebileceği tüm boşlukları kapadı. Kerem’in birebir adam geçişleri ve Mostafa Mohamed’in hava toplarındaki hakimiyetinden yoksun Sarı-Kırmızılı takım Halil ve Morutan gibi birebirde etkili olabilen iki golcüsünün de suskunluğa girmesi nedeniyle Giresunspor savunma kilidinin bir türlü açamadı.
Fatih Terim, 61. dakikada Halil- Arda Turan değişikliği ile bir hamle daha yaptı. Terim, skoru değiştirebilecek bir “sihirbaz” arıyordu. Ancak Arda futbolculuk hayatının sonbaharına girmişti, hatta maç öncesi bir futbolcu gibi değil de bir yönetici gibi konuşmasına bakılırsa bedenen olduğu kadar fikren de sahanın dışına çıkmıştı.
Giresunspor’un katı savunma yapması Galatasaray’ı rakip ceza alanına daha çok yaklaştırdı ancak beklenen gol bir türlü gelmiyordu. Terim 73. dakikada son tozunu oynadı, Cicaldau’nun yerine Barış Alper Yılmaz’ı sahaya sürdü. Galatasaray büyük bir arzuyla golü ve golleri arıyor ancak Giresunspor’un ördüğü etten duvarı aşamıyordu. Hakan Keleş kapanma yerine hücuma yönelik bir futbolu tercih etse, son yarım saatte gördüğü baskının korkusunu yaşamayabilirdi çünkü karşısında Galatasaray’ın savunmada çıkarabileceği en zayıf isimler vardı.
Sonuç olarak Galatasaray gol sorunu ile yüzleştiği bir maçı daha geride bırakarak 2022’ye kaldığı yerden başladı.

Önceki İçerikGol makinası değil bildiğin tıraş makinası… Fehmi Özgüler, Galatasaray’ı ve Fatih Terim’i yazdı
Sonraki İçerikGalatasaray kaptanı Arda Turan’dan “kilo” açıklaması…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz