Süper Lig ekiplerinden Beşiktaş’ın başkanı Ahmet Nur Çebi, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) getirdiği yabancı sınırına tepki gösterdi.

Hürriyet’te yer alan habere göte, kulüplerin durumunun ortada olduğunu ve bu yanlış uygulamanın gözden geçirilmesi gerektiğini kaydeden Çebi, şöyle konuştu:

Ne bizim ne başkasının tribüne ya da eve oyuncu transfer edecek lüksü yok. Aceleye getirilmiş, araya sıkıştırılmış gibi. Böyle önemli konu her kesimin görüş birliği ile sisteme oturtulmalı. Sergen Yalçın’ın basın toplantısında söylediği sözlerin arkasındayım.

Takımların kadrosundaki yabancı oyuncuların hepsinin sahada olması gerektiğini kaydeden Çebi, “Bunun dışında kafa karışıklığına gerek yok. Türk futbolcu yetiştirme konusunda rakamlar üzerinden ilerleyemeyiz. Yabancı sınırı yerine kulüplere ekonomik açıdan teşvik verilebilir. Örneğin yerli oyunculardaki vergi oranı düşürülebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Beşiktaş’ın teknik direktörü Sergen Yalçın da geçen hafta gelecek sezon 14 yabancıdan sadece 8’inin kadroya alınması yönündeki kararı beğenmediğini belirterek, şu ifadeleri kullanmıştı:

8 oyuncu içeride olacak, 6 oyuncu kulübede olacak, 3 oyuncu evde oturacak, 2 oyuncu yemekte olacak. Bu iş bana çok acayip geliyor. Bu kuralı düşürmenin oyuncu yetiştirmekle alakası yok.

TFF Yönetim Kurulu, Süper Lig’in yeni sezonunda kulüplerin en fazla 14 yabancı futbolcu ile sözleşme yapabileceğini ancak bu oyuncuların sadece 8’inin aynı anda sahada yer alabileceğini açıklamıştı.

Federasyon ayrıca, yabancı oyuncu sayısının sonraki yıllarda kademeli olarak azaltılacağını duyurmuştu.

Süper Lig’de mevcut kurala göre kulüplerin belirleyeceği 28 kişilik kadrolarda 14 yerli oyuncu bulunması zorunlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here