Galatasaray TV’de yayınlanan Ay’ın Tarihi programında ilginç bir konu da gündeme geldi. Spor tarihçileri Ahmet Çakır, Mehmet Yüce’nin katıldığı, Bülent Tuncay’ın moderatörlüğündeki Ay’ın Tarihi’nde Galatasaray’ın ilk renkleri gündeme geldi.

1905’te Kırmızı- Beyaz olarak kurulan, daha sonra Sarı-Siyah olarak değişen kulübün renklerinin 15 Kasım 1908’de İngilizlerin HMS Barham takımı karşısında giyilen Sarı-Kırmızı forma ile bugünkü renklerine kavuştuğu belirtildi.

Programda Beşiktaş’ın kuruluş tarihi hakkındaki soru işaretleri de masaya yatırıldı. Ahmet Çakır, Beşiktaş’ın ezeli rekabete 1924’te katıldığını çünkü Osmanlı döneminde Beşiktaş’ın cuma ligine dahil edilmediğini söyledi. Çakır, Beşiktaş’ta futbol şubesinin 1909’da kurulduğunu ve 1911’ten itibaren de bireysel sporlardan takım sporlarına ilginin yönelmesi ile futbol takımının bilinen bir takıma dönüştüğünü ileri sürdü.

YÜCE: 1903’TE KURULAN KULÜP BEREKET’TİR

Osmanlı dönemi konusunda Türkiye’nin sayılı spor tarihçilerinden olan Mehmet Yüce ise futbolda Beşiktaş’ın adına en erken 1913 tarihinde rastladığını, Türkiye’nin en eski futbol kulübünün Galatasaray olduğunu söyledi. Yüce, “Galatasaray hala faaliyet gösteren en eski futbol kulübüdür. Fenerbahçe, hatta Vefa bile Beşiktaş’tan daha önce kurulan futbol kulüpleridir. 1903 deniyor ama 1903’te ortada Beşiktaş bile yoktur, Bereket Jimnastik Kulübü vardır. Şeref Bey’in gayreti ile Beşiktaş’ta futbol başlamıştır ama araştırmalarımda 1913’ten öncesine ait futbolla ilgili bir Beşiktaş belgesini de hala bulabilmiş değilim” ifadesini kullandı.

 

Önceki İçerikFatih Terim, Alaçatı’daki restoranı boşalttı, evini de kiraya verdi!
Sonraki İçerikbeIN Sports, 4 ligin daha yayın hakkını satın aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz