Beşiktaş’ın golünde kural hatası var mı?

Beşiktaş’ın TT Arena’da Galatasaray’ı 1-0 mağlup ettiği maçta sahaya giren taraftar büyük tartışma konusu oldu. Sahaya giren taraftara rağmen oyunun devam etmesi ve pozisyonun golle sonuçlanması başta Fenerbahçe taraftarları olmak üzere Galatasaraylıların da tepkisini çekti. Eski hakem ve yorumcular yaptıkları değerlendirmelerde hakemin kararının doğru olduğunu söylediler.

Beşiktaş\'ın golünde kural hatası var mı?

MUSTAFA ÇULCU: KURAL HATASI YOK

MHK eski başkanı Mustafa Çulcu, “Kural hatası yok” dedi ve gerekçelerini ayrıntılı biçimde anlattı. 

“Sahaya giren şahsın oyuna müdahalesi varsa, oyunun durdurulması gerekir. Ancak derbide, Beşiktaş hücumdaydı ve seyirci çok ölü bir noktadan içeriye girdi. Tabii ki bu kabul edilemez bir hadise. Dördüncü hakem bunu önlemeliydi. Ama sahaya giriş esnasında şahsın oyuna müdahalesi olmadığı için arkası dönük olan orta hakem oyunu oynattı. Hakemin golü geçerli sayması doğru. Taraftar, topun bulunduğu, oyunun oynandığı bölgeye girmiş olsaydı mutlaka maç durdurulmalıydı. Dolayısıyla MeteKalkavan’ın golü vermesi doğru bir uygulama oldu.”

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-05-08 20:05:54Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com ‰×À

YUSUF NAMOĞLU: KARAR DOĞRU GOL GEÇERLİ

Sosyal medyada tartışılan bu konuyla ilgili olarak MHK eski başkanı Yusuf Namoğlu, ‘hakemin devam kararı doğru’ dedi.

‘Kurallar şöyle der. Sahaya giren 3. bir şahıs olduğu taktirde. Eğer oyuna müdahale etmiyorsa hakem avantaj uygular. Oyun durduğunda sahaya girene müdahale edilir. Benim gördüğüm Beşiktaş’ın hücumu ve akabinde sahaya giren bir şahıs var. Bu durumda hakem oyunu kesmez. Çünkü oyuna ve iki takımın oyuncularına bir engeli yok. Topa teması yok, bu anlamda oyunu oynatması doğaldır. Kural dışı bir şey yaşanmamıştır. Golün geçerli sayılması normaldir. Oyunun devam etmesi gerekirdi doğru bir karar verdi hakem.

16-05/09/untitled-7.jpg

Eğer şöyle olsaydı, bir takım gole giderken sahaya dışarıdan bir kişinin müdahalesiyle pozisyon engellenseydi bu durumda hakemin maçı durdurması gerekirdi. Hakem oyunu durdurduğunda da hakem atışıyla maç kaldığı yerden devam eder.’

DİLMEN: HAKEM GÖRSE OYUNU DURDURUR

Rıdvan Dilmen Beşiktaş’ın attığı golle ilgili, “Şimdi golden başlayalım. Aslında bir kaç gün konuşalacak bu gol. Sağlıklı yorum yapamayız. Lig TV’nin inşallah 3-4 kamerası vardır. Net söylüyorum, daha gol olmadan taraftar sahaya girdi. Bunu hakemin görme ihtimali yüksek. Hakem hatası dersin geçersin. Benim gördüğüm gol olmadan sahaya giriyor. Normal şartlarda hakem görse oyunu durdurur” ifadelerini kullandı.

16-05/09/untitled-6.jpg

TOROĞLU:POZİSYONU ETKİLEMİYOR

Pozisyonu değerlendiren eski hakem Erman Toroğlu, ‘sahaya giren taraftarın oyuna müdahalesi yok. Pozisyonu etkilemiyor’ dedi.

DENİZ ÇOBAN: GOL TEMİZ

Sezon başında yaptığı hata ile hakemliği bıraktığını açıklayan ve artık hakem yorumculuğu yapan Deniz Çoban pozisyonu yorumladı. Eski hakem, “Gol temiz; Gol atıldığı sırada oyun alanında bir üçüncü şahıs varsa,hakem oyuna bir etkisi var mı diye bakar.Yoksa gol kararı verir” ifadelerini kullanarak Beşiktaş’ın attığı golü nizami olarak değerlendirdi.

16-05/09/screen-shot-2016-05-09-at-014938.png

İŞTE KURAL KİTABINDA YAZANLAR

16-05/09/ssscdf.jpg

(alıntı: karar.com)

Önceki İçerikBeşiktaş, Arena’da ilk kez kazandı: 1-0…
Sonraki İçerikBülent Tuncay son derbiyi yazdı: Güneş’in maçıydı. Planını harfiyen uyguladı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz