Beşiktaş, 2009-2019 arasına dair bağımsız denetim şirketi KPMG’nin hazırladı raporu KAP’a gönderdi. Buna göre 102.2 milyon Euro’luk sorun bulundu. 

Beşiktaş, son 10 yıla ait kulübün uğratıldığı zararlarla ilgili bağımsız denetim kuruluşunun hazırladığı raporun içeriğini KAP’a bildirdi. KPMG Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Anonim Şirketi tarafından hazırlanan ve 2009-2019 yıllarının incelendiği raporda, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği ve bağlı ortaklıkları için toplamda 102 milyon 200 bin 434 Euro tutarında istisnai durum tespit edildi.  Ön incelemelere göre bu tutarın yaklaşık 74 milyon Euro’luk bölümü Beşiktaş A.Ş.’ye ait.

Futbolcu teknik direktör ve menajerlere ek ödeme

Rapora göre futbolculara, teknik direktörlere, menajerlere ilave para verilmesinden  bonservis bedeli elde etmeden futbolcu satışına kadar bir çok kalem Beşiktaş’ın zarara uğrama nedeni sayıldı.

Sözleşme fesihlerinde Beşiktaş zarar uğradı

Siyah beyazlıların şu işlemlerden zarar gördüğü belirtildi: Haksız sözleşme feshi tazminatı, karşılıklı sözleşme feshi tazminatı, satış komisyonu bedeli, ortalamanın üzerinde temsilcilik bedeli, ifa edilmeyen döneme ilişkin temsilcilik bedeli, borçların zamanında ödenmemesi sebebiyle oluşan ilave maliyet…

İmza parası verilmedi, protokole uyulmadı

Bir futbolcuya sözleşmesinde taahhüt edilen imza parasının verilmediği, bir futbolcuyla imzalanan protokoldeki ödeme vaatlerine uyulmaması nedeniyle de Beşiktaş zarar gördü. Bazı futbolculara sözleşmelerinde taahhüt edilenden daha fazla sayıda uçak bileti sağlandı.

Borçlar ödenmedi, TFF ve UEFA cezaları…

Borçların zamanında ödenmemesi, icra takipleri sebebiyle ilave maliyet oluşurken,  alternatif teklif alınmadan yapılan satan almalar da kulübü zarara soktu. Tedarikçilere ödemelerin zamanında yapılmaması sebebiyle vade farkı maliyetleri oluştu. UEFA ve TFF tarafından Beşiktaş’a kesilen cezalarla da kulüp zarara uğratıldı. Bir spor kulübüne yapılan yatırım sebebiyle ilave maliyetlere katlanılmak zorunda kalındı.

Ultrason cihazı kayboldu

Rapordaki en ilginç detaylardan biri ise ultrason makinesi oldu. Buna göre, futbol takımının kullanımındaki ultrason cihazı kayboldu. Uydu bant kiralaması, kapsamı belirlenemeyen hizmet alımları rapordaki diğer maddeler olurken bilet ve loca faaliyetlerinde aksaklıklar ve istisnai durumlar tespit edildi. 20 Ekim 2019 tarihi itibariyle tahsil edilmemiş ve  gerekçesi belirlenememiş avans bakiyeleri de Beşiktaş’ta kayba neden oldu.

‘Come to Beşiktaş’ ve Çin kampı

Beşiktaş’ın Pepe’yi transfer ettiğinde kullandığı “Come to Beşiktaş” sloganının yarattığı popülariteyle düzenlenen Çin gezisinde de siyah beyazlılar zarara uğratıldı.  2017 yazında Beşiktaş Çin’e giderek Alman takımı Schalke 04 ile karşılaşmış ve maçı 3-2 kaybetmişti. Rapora göre Çin kampı organizasyon maliyetiyle kulüp zarara uğradı.  Dönemin Başkanı Fikret Orman, 15 Ocak 2018’de ‘Come to Beşiktaş’, ismiyle düzenlendiği basın toplantısında özellikle Çin pazarına girmenin globalleşme açısından önemli bir adım olduğunu belirtmişti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here