Spor basınında uzun yıllar çalışan, bir dönem Fenerbahçe muhabirliği de yapan Sadi Kemal Yaşar, geçmişe yönelik bir itirafta bulundu:

BİR PEMBE YALAN!

Bugün sizlere geride bıraktığım 36 yıllık meslek hayatımdan ilginç bir anıyı anlatmak istiyorum. Buna itiraf da denebilir aslında. Hadi gelin “pembe yalan” da anlaşalım.
Güneş Gazetesi’nde çalıştığım günlerde hem foto muhabirliği yapıyor hem de fırsat buldukça ilginç haberler kovalıyordum.
80’li yıllarda hakemliğe adım atan Sadık Deda mesleğinin son dönemlerini yaşıyordu. Sezon sonunda yaş sınırlaması nedeniyle düdüğü bırakmaya hazırlanan Deda’ya ulaşmayı başardım.
Yaptığım araştırmaya göre Sadık Deda 498 Süper Lig maçı yönetmişti. Hafta sonunda da İstanbul’da görevi vardı. Burdur Bölgesi hakemi olan Deda aynı zamanda Antalya’da İl Spor Müdürü olarak çalışıyordu.
Fenerbahçe-Karşıyaka maçı öncesi aradığım Deda maç sayısını doğrulamıştı.
Cesaretimi topladım ve Türkiye’nin en iyi hakemine içimden geçen haber başlığını söyledim…
– Hocam hafta sonu 500. maça çıkıyorsun doğru mu?
– Hiç farketmez Sadi’ciğim. Ha 499, ha 500.
Bu cevabın üzerine kendisine teşekkür ederek telefonu kapattım.
Ertesi günü gazetenin hatırı sayılır bir bölümünde “Sadık Deda, Fenerbahçe- Karşıyaka randevusunda 500. maçına çıkıyor! “ diye haberi patlattık.
Maç günü geldi çattı. Takımların ardından hakemler sahaya çıkınca ödül töreni yapıldı.
Fenerbahçe Kulüp Müdürü rahmetli Serkan Acar elindeki plaketi Deda’ya uzatarak 500. maçı ölümsüzleştirdi.
Buraya kadar her şey güzeldi. Maç kaç kaç bitti biliyor musunuz?
Fenerbahçe İzmir temsilcisini 7-1 mağlup etti.
Durum sadece bununla kalmadı. Tanju Çolak bu maçta fileleri 6 kez havalandırarak Türk futbol tarihinde bir ilke imza attı. Deda bir kez penaltı noktasını gösterdi. Fenerbahçe’nin diğer golünü de Brezilyalı Gerson kaydetti.
Yıllar sonra Sadık hocayla karşılaştık ve tabii ki bir kez daha o maçı konuştuk. Bu küçük sırrımız da böylece tarihe geçmiş oldu.

Önceki İçerikVoleybolda ligler sonlandırıldı. Sıralama tescil edildi ama şampiyon belirlenmedi. Ligden düşme olmayacak. 1.Ligden 4 takım en üst lige çıkarılacak
Sonraki İçerikVodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’nde 2020 Kış Mevsimi Finali’nde şampiyon 1907 Fenerbahçe Espor oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz