“Ülkemize bir olimpiyat madalyası getirmek herkesin harcı değil. Sadece maddiyat değil, bizim manevi olarak ta desteğe ihtiyacımız var. Biz futbolcular kadar popüler olmayı da beklemiyoruz. ? Futbolcu adam sadece elini kolun sallaya sallaya kadroda bile yok. Aldığı para ortada… Biz Madalya alıyoruz onlar Ferrari…”

 

Geçtiğimiz günlerde Sancaktepespor’a transfer olan milli tekvandocu Nur Tatar Askari, Güneş gazetesinden Selahattin Ekrekli’ye gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu. Türk basını tarafından yeterli saygıyı görmediklerinin altını çizen Askari, futbolcuların 10’da 1’i kadar değer görmemelerinden yakındı. “Ülkemize bir olimpiyat madalyası getirmek herkesin harcı değil. Sadece maddiyat değil, bizim manevi olarak ta desteğe ihtiyacımız var” diyen milli sporcu sözlerini şöyle sürdürdü:

BİZ DE ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

“Türkiye de spor denilince akla ilk futbol geliyor. Biz futbolcular kadar popüler olmayı beklemiyoruz. Ama gerçekten Türkiye’de olimpik sporcuların daha çok basında, medyada, hem sponsorluk, hem reklam konusunda desteklenmesi lazım… Biz ülkemiz için o kadar çalışıyoruz. O kadar uğraş veriyoruz. Bunu canı gönülden yapıyoruz. Ama karşılığını alamıyoruz. Devletimiz bizim arkamızda. Devletten yana bir sıkıntımız yok. Genel olarak yani sponsoru olmaz mı olimpik bir sporcunun? Ben bu konudan şikayetçiyim. İnsanlar bunu nasıl görmez? Ya da insanlar; iki olimpiyatta tarih yazıp ta madalya kazanmış bir bayanı ne kadar tanıyor? Ya da ne kadar reklamını yapıyor?”

BU SEVİYEYE GELMEK ÇOK ZOR

FUTBOLU Tekvandoyla kıyaslamadığının da altını çizen Nur, “Türkiye de kaç bayan sporcu olimpiyat madalyası kazandırıyor? Bana sadece bunu söylesinler bana başka bir şey istemiyorum. Çünkü bana en son olimpiyatta tek madalya kazanan bayan sporcusuyum. Ben hiçbir ilgi alaka görmüyorum. Sonuçta ben 2 kez olimpiyat madalyası kazanmak gerçekten çok zor. Ben 8 yılımı sadece 2 olimpiyat için harcadım. 20 yılım geçti. O kadar emek vermişim. Bu seviyeye gelmek çok zor öyle elini kolunu sallayarak şampiyon olamıyorsun” dedi.

ALDIKLARI PARA ORTADA

BÜTÜN olimpik sporcuların aynı sıkıntıyı yaşadığını vurgulayan Nur Tatar, “Ben bunu sadece kendim için istemiyorum. Bütün olimpik sporcu arkadaşlarım için istiyorum. Bizim yaptığımız iş gerçekten çok zor. İnsanlar bizim için ‘ringde 3 tene maç yapıyor 2 adam dövüyor bunları kazanıyor’ diyorlar. Böyle bir şey yok. Ben o olimpiyat madalyasını kazanmak için 4 rakibimi yenmek için 4 yıl çalışıyorum. 8 yıl çalışıyorum. 12 yıl çalışıyorum. Ben gece gündüz uyumadan ağrılarla sızılarla kalkıyorum. Ben maçtan sonra 1 hafta ağrı sızı çekiyorum. Kolay mı? Futbolcu adam sadece elini kolun sallaya sallaya kadroda bile yok. Aldığı para; benim yıllarca çalışıp kazanamayacağım para. Biz Madalya alıyoruz onlar Ferrari… Bizim çok bir beklentimiz yok” şeklinde konuştu.

ÖDÜL HAK EDİYORUZ

HAKSIZLIK yaşadıklarını da belirten Nur, “Benim çok alındığım konular var. Her sporcu arkadaşım hakkını alıyor. Herkes başarsın. Herkes yapsın. Ben çok istiyorum. Ama alınan bu başarıların başarının da görülmesi gerekiyor. Kaç tane Türkiye de olimpik sporcu var? Bir de ’tarih yazdın’ diyorlar bana. 2012’de 2016’da tek madalya bende… Ama örneğin bu kadar başarılı olmama rağmen ‘Yılın sporcusu’ başkası oluyor. O zaman bana niye bu kadar emek veriyorum? Benim için o ödülü almak önemli değil. Sadece hak ettiğimi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı manevi babam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman yanlarında olduğunu belirten Nur Tatar, “Ben sadece onun desteğini alıyorum. Benim manevi babam. Benim düğünümde yanımda oldu. Hem de tüm şampiyonluklarım da yanımda oldu. Onun bana desteği zaten yeter” dedi.

SPONSOR DESTEĞİ ŞART

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman destek olduğunu vurgulayan Nur Tatar Askari, “Gerçekten haksızlık var ona inanıyorum. Benim gibi 10 tane 100 tane daha Nur olsa ‘eyvallah’ derim ama yok. Sporun daha da büyümesi ve gelişmesi için sponsor desteği şart. Aynı sıkıntıyı benden sonraki nesiller de yaşayacak. Ben bunu istemiyorum. Kendimde belli bir noktaya geldikten sonra her zaman savunacağım. Yılın sporcusu ödülüne layık görülmüyorum. Ne yapmam gerekiyor? Bana onu söylesinler. Hak etmesem, tamam derim saygı duyarım. Ama hak ettiğimde de buna layık görülmüyorsam ve benden daha az başarılı insanlar buna layık görülüyorsa burada tabii ki ses çıkarırım. İnsanın canı tak ediyorlar. Cumhurbaşkanımız yanımızda… Ben sadece onun desteğini alıyorum. Benim manevi babam. Benim düğünümde yanımda oldu. Hem de tüm şampiyonluklarım da yanımda oldu. Onun bana desteği zaten yeter” dedi.

TEKVANDOYU BİZ DUYURDUK

TATAR şöyle devam etti: “Türkiye’de sadece Nur Tatar’ın sayesinde, Servet Tazegül, sayesinde tekvando duyuldu. Olimpiyatta tek madalya alan benim ama ‘SPONSORUM YOK’ olimpik sporcuyum ama sponsorum yok. Bir olimpiyat sporcusu kolay yetişmiyor. Çok emek verdim ve ben 3. olimpiyatıma hazırlanıyorum. 2 olimpiyat madalyam olmasına rağmen hala sıkıntı yaşıyorum Bizim desteğe ihtiyacımız var. Ama biz bunu göremiyoruz. İnşallah gereken yapılır.”

Madalyalarını bizim için kazanacak

SANCAKTEPE Belediye Başkanı İsmail Erdem, Nur Tatar Askari’yi transfer ettikleri için mutlu olduklarını söyledi. Sancaktepe’nin bundan sonra adının daha fazla duyulacağını da vurgulayan Erdem, “Sporun merkezi olacağız dedik 9. yılımızdayız 19.950 sporcuyla Türkiye 2’ncisiyiz müesseseleşme altyapısında yatırımlarımız oldu.45 kapalı spor salonumuz var. 3 olimpik yüzme havuzumuz var. Onlarca halı sahalar, basket sahaları, tenis kortlarımız var, tesisleşmede iyi bir nokta yakaladık. Her branşta Türk sporu kazanacak. Türkiye kazanacak. İstiklal marşımız okunsun, bayrağımız göklere çekilsin. En son olimpiyatlarda 8 madalyayla döndük. Nur, bundan sonra madalyalarını Sancak tepe spor kulübü için kazanacak. Bir sonraki Nur Tatar 2020 de müsabakalara katılacak. İnşallah hedef 2028” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here