Conifa 2017 Avrupa Futbol Şampiyonası, Kuzey Kıbrıs’ta başlıyor…

Conifa 2017 Avrupa Futbol Şampiyonası, 4 Haziran 2017 Pazar günü başlıyor.
Politik ve siyasi hiç bir amacı bulunmayan, tamamen tarafsız yaklaşımlarla sadece insanların özgürce futbol oynamalarına hizmet etme hedefini ortaya koyan Conifa, geleneksel hale getirdiği Avrupa Futbol Şampiyonasının 2.sini bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, 8 takımın katılımı ile gerçekleştiriyor.

Bağımsız Futbol Federasyonları Konfederasyonu olan Conifa farklı farklı gerekçelerle özerk Futbol Federasyonlarını kurmuş olmalarına rağmen FIFA üyesi olamayan Federasyonları ortak bir şemsiye altına toplayan küresel bir kuruluş.

FIFA tarafından denetlenen küresel futbolun dışında kalan futbol federasyonlarının yurtdışı temaslarına fırsat yaratmak amacı ile dünya genelinde “futbola özgürlük sloganı” ile düzenlediği organizasyonlarla bu federasyonların futbol oynama arzularını hayata geçirmeye yönelik çalışmalar yürüten Conifa  bu yönü ile oldukça önemli ve anlamı bir amaca da hizmet ediyor..

Toplam 12 maçtan oluşacak ve 4-7 Haziran tarihleri arasında yapılacak grup maçlarında grup birinci ve ikincileri yarı finale yükselecek. Yarı final maçlarının 9 Haziran’da oynanacağı şampiyonanın finali ve üçüncülük maçları ise 10 Haziranda oynanacak. Turnuvada final dahil olmak üzere toplam 18 maç yer alıyor.

4-11 Haziran 2017 tarihleri arasında KKTC’de gerçekleştirilecek ve 8 takımın katılacağı Avrupa Futbol Şampiyonası’nda takımlar daha önce çekilen kuralarla 2 gruba ayrılmış durumda. Buna göre;

A Grubu’nda; Turkish Republic of Northern Cyprus (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti), Abkhazia (Abazya), Karpataja (Karpatalya), South Ossetia (Güney Osetya),

B Grubu’nda ise; Padania (Padanya), Felvidék (Velvidek), Ellan Vannin (Isle of Man / Man Adası), Szekely Land (Sekelistan) takımları yer alıyor.

Grup Maçlarında oynanacak tüm maçlar farklı sahalarda yer alacak ve tüm  maçlar saat 20.00 de başlayacak. 4 Haziran gecesi oynanacak açılış maçından önce saat 19.00 da şampiyona açılış seremonisi düzenlenecek. Açılış seremonisinde Conifa Dünya Başkanı, Per-Anders Blind Conifa Avrupa Başkanı, Alberto Rischio ve KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu’nun birer konuşma yapması bekleniyor. KKTC Kültürünü tanıtan dans gösterilerinin ve müzik gösterilerinin de yer alacağı açılış seremonisinde katılımcı takımlar bir geçit töreni ile seremonideki yerlerini alacaklar.

En son 2006 yılı ELF  kupası ile kendi saha ve seyircisi önünde yurtdışı ve milli takım düzeyinde maç yapma zevkini yaşayan KKTC milli takımı 11 yıl aradan sonra ilk kez kendi ülkesinde ve kendi seyircisi önünde maç yapma olanağı buluyor. Bu yönü ile de oldukça önemli olan turnuvayı önemli sayıda futbol tutkununun izlemesi bekleniyor.Conifa Avrupa Şampiyonası’nda maçlar 4 farklı stadyumda oynanacak. Turnuvaya ev sahipliği yapacak futbol sahaları şunlar; 20 bin seyirci kapasiteli Lefkoşa Atatürk Stadyumu, 1500 seyirci kapasiteli Girne Mete Adanır Stadyumu, 1400 seyirci kapasiteli Güzelyurt Üner Berkalp Stadyumu ve 900 seyirci kapasiteli Gazimağusa Dr.  Fazıl Küçük Stadyumu.

Düzenlenecek Avrupa Futbol şampiyonasında, 1.’lik, 2. lik, ve 3.lük ödüllerinin yanı sıra, her maçta “maçın adamı”, turnuva genelinde ise turnuvanın en değerli oyuncusu, turnuva gol kralı, turnuvanın en değerli kalecisi ve turnuvanın en centilmen takımı gibi ödüller de sahiplerini bulacak.

Conifa Euro 2017’de oynanacak maçlar devlet televizyonu BRT ekranlarında dünyaya duyurulacak. Günde 1 maçın canlı 3 maçın ise banttan yayınlanacağı turnuva için BRT aynı zamanda her akşam “şampiyona özel” isminde bir programı da yayına sokacak. Bu programda günün maç özetleri, röportajlar ve yorumlar yer alacak. Her akşam BRT ekranlarında yayına girecek olan Şampiyona özel maç bitiş saati olan 22.00’de başlayacak ve 23.00’e kadar devam edecek. Adnan TÖNEL- futbolmedya.com)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here