SporLig dergisinin 7. sayısı çıktı. Derginin yayın kurulunda yer alan Bülent Tuncay, bu ayki sayıda yeterliliği tartışma konusu olan Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu’yu yazdı:

 

Bu Cocu nereden geliyor

Genel yayın yönetmenimiz Selahattin Ekrekli genelde aktif futbol hayatını sonlandıran, artık ‘tarih’ olan kişilikleri yazmamı istiyor. Bu sayı için Phillip Cocu’yu yazmamı istediğinde şaşırdım çünkü aktif bir isim Cocu. Tarih olacağını düşündü demek ki! Hoş, 3 yardımcısı ve 3 futbolcusunun bileti kesilerek şimdilik kaldı ama daha ne kadar devam eder, orası Allah kerim…
Avrupa’nın kuzeyinden gelen hocalar, sistemi ile gelirler. Sistemin oturması ise işten eve geldiğinizde kendinizi koltuğa bırakmanız kadar kolay olmaz, oturmaz. Emek ister, beceri ister, en önemlisi zaman ister. Yani Türkiye’de en zor bulunan şeyleri ister.
Ve tabii güçlü, kararlı, tecrübeli bir yönetim ister.
Zaman yok… Günlük yaşayan memlekette en çok da futbolda yok o şey. Size sistemi oturtmanız için zaman aralığı açacak güçte bir yönetim var mı, onu da zaman gösterir zaten.

Cocu, Hollanda basınına konuşmuş. Röportajdaki şu ifadeler ilginç:
“Nereden bakarsanız bakın, şu an farklı bir dünyada yaşıyorum. Takımın gelişimi düzgün bir şekilde sürüyor. Ben de kulüpte yüreğimi bu işe koymuş durumdayım.
“Empoze edilen sınırlar içerisinde zor bir meydan okuma. Kendim için en kolay yolu seçmedim. Futbolcuyken de böyle yapmamıştım.
Hiçbir şekilde Türkiye ile Hollanda’yı karşılaştıramazsınız. Fenerbahçe’de sonu ne olursa olsun, bu tecrübe benim için zenginleştirici.
Fenerbahçe, Türkiye’de kültürel bir değişime gitmek isteyen ilk kulüp. Başkanımızın günden güne değişmeyen uzun vadeli bir vizyonu var…”
Adam net bir şekilde, “Fenerbahçe, Türkiye’de kültürel bir değişime gitmek isteyen ilk kulüp” diyor. Senaryoyu değiştirmek, kuyruğunu kovalayan kediyi fareyi yakalayan kediye dönüştürmek istediğini, ‘istediklerini’ söylüyor. belli ke kendi kültür şokuna girmiş! Ve yanıldığı iki nokta var.
Birincisi başkanı yanlış anlamış. Başkan ne kadar güçlü olursa olsun Türk futbolunda yarın yoktur. Ali Koç bile olsanız uzun vadeli vizyonunuzu valize koyabilirsiniz.
İkincisi Türk futbolunda kültürel devrimi deneyen ilk kulüp Fenerbahçe değildir. Asbaşkanlar Alp Yalman ve Faruk Süren’in (Ki ikisi de sonra başkan oldu) binbir zorlukla Galatasaray’a getirdiği Jupp Derwall’dir ilk kültür şokumuz! 1984’te geldiğinde Türkiye’de çim antrenman sahası olmadığını görmüş, herşeye sıfırdan başlamış, Başkan Ali Uras o çim tohumlarını kargalar yemesin diye Florya’da tüfekle nöbet bile tutmuştur. Derwall’e rağmen, o zamanki en güçlü futbolcu kadrosu kurulmasına rağmen ilk başarı ancak 3 yıl sonra gelebilmiştir.
Peki Phillip Cocu’dan Derwall çıkmaz mı?

KARİYERİ HOLLANDA’DA
Cocu genç yaşına rağmen önemli bir kariyere sahip. AZ, PSV, FC Barcelona gibi takımlarda oynadı. Hollanda millî futbol takımı ile 101 maça çıkıp 10 gol attı. Futbol kariyerini Birleşik Arap Emirlikleri’nin Al-Jazira Club takımında bitirdi. Hollanda futbolunun efsane isimlerinden biri oldu. Teknik direktörlük kariyerine 2008 yılında PSV Eindhoven’ın yardımcı antrenörlüğü ile başlayan Phillip Cocu, aynı zamanda Hollanda millî takımının da yardımcı antrenörlüğünü üstlendi. 2012 yılına kadar bu iki görevde de bulunan teknik adam 2012-2013 sezonunda PSV Eindhoven’ın altyapı sorumluluğuna getirildi. 2013 yılı haziran ayında PSV Eindhoven ile 4 yıllık anlaşma imzalayarak Dick Advocaat’ın yerine teknik direktörlüğe getirildi. PSV geçen sezon Philipp Cocu önderliğinde Hollanda’da şampiyon oldu. Philip Cocu önderliğinde PSV, son 4 sezonda 3 kere şampiyon olmayı başardı.

Soruyu tekrarlayalım, “Cocu’dan yeni bir Derwall çıkar mı?”
Sadece Hollanda Ligi’nde çalışmış olması tabii ki bir handikap. Uluslararası tecrübesi yok. Bu da bir deneyim eksikliği. Ama yine de proje tutabilir, Cocu kültürel devrimi yapabilir. Tabii arkasında; çim tohumunu korumak için elinde tüfekle nöbet tutan, her şeye sıfırdan başlayacak bir başkan kararlılığı olursa…
Cocu’dan yeni bir Derwall çıkaracak mı göreceğiz ama Türk futbolundaki kokular hiç çıkmayacakmış gibi görünüyor ne yazık ki…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here