Vodafone Arena’nın hemen dibinde, statta görevli çevik kuvvet polislerine yönelik saldırı her şey gibi futbolun da tadını tuzunu kaçırdı. Bu tür olaylar, bir boş zaman etkinliği, eğlence sektörü diyebileceğimiz sporu direkt vuruyor. Tad tuz kaçıyor. Spor bir yerde anlamsızlaşıyor.

TT Arena da bu atmosferden etkilenmişti. Tribünlerde büyük boşluklar vardı. Ama birlik, beraberlik ve tavır da vardı. Maç öncesi Türkiye’nin en örgütlü sivil toplum hareketi olan futbol taraftarı bir kaya gibi dikildi, teröre tokat gibi cevap verdi. Gaziantepspor taraftarının da katıldığı ‘Vatan, sana, canım, feda’ tezahüratı, iki takım oyuncularının tribünü birlikte selamlamaları, hakemler ve futbolcuların polislerle tokalaşarak onlara karanfil vermesi, yıldırma amaçlı saldırının aslında bizi birbirimize daha yakınlaştırdığını, bütünleştirdiği dosta düşmana gösterdi.
Polisin saha içinde girişte alkışlanması, stada görevli gelen bu ‘futbol emekçilerine’ içten gelen bir ‘yanındayız’ mesajıdaydı aynı zamanda. Taraftarın isteği üzerine Selçuk’un bir polisle tribünleri selamlaması, Yasin’in golünden sonra sevincini polislerle paylaşması da stadyumların cefasını çeken polislerimize hoş birer jestti.
Maç mı? Ülkenin bu ağır gündeminde topluma nefes aldıran 90 dakika mı? Galatasaray açısından çok da verimli değildi. Bildik futbolunu oynadı Galatasaray. Belli oyuncuların yetenekleri ve gayretleri ile ön plana çıktığı, belli oyuncuların da durumu idare ettiği bir Galatasaray. İlk 15 dakika 3 net gol pozisyonu verdi Sarı-Kırmızılılar. Hocası istifa eden ve sahaya antrenör Tahsim Tam ile çıkan Gaziantepspor açık futbolunu puanla ödüllendiremediyse bunu ancak şanssızlık ve Muslera ile izah edebiliriz.
Galatasaray’ın hücum hattı Eren’siz oynamaya da alıştı ama Podolski’ye yeteri kadar pas çıkarmaya alışamadı. Riekerink’in vatandaşı Cruyff’tan kopyalamaya çalıştığı bol pas sistemi bu kez işe yaradı, Yasin’le gollere ulaştı. Bruma yine hareketliydi ve sürati bile izleyenlere keyif verdi. Sneijder’in toparlanma devam etti.
Galatasaray açısından sıkıntı yine savunmaydı. Sağ bekte bu kez Linnes vardı ama öyle kötü bir 45 dakika geçirdi ki, Riekerink onun yerine yaşlı kurt Sabri’yi almak zorunda kaldı. Ama savunma göbeğindeki zaaf Antep’e yan ortadan bir de gol kazandırdı.
Kısacası maç öncesinin maçtan daha önemli olduğu bir 90 dakikada 3 puan alan Galatasaray zirveye bir adım daha yaklaşmış oldu.

BÜLENT TUNCAY- karar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here