Saran Medya, Digiturk’ün ödemelerini yapmadığını gerekçe göstererek platformdan ayrılmıştı. Saran bugün Türk Telekom’la iş birliğine gitti ve spor kanallarını Tivibu’ya taşıdı.

Bu önemli işbirliği imza törenini takip eden Futbolmedya Genel Yayın Yönetmeni Bülent Tuncay izlenimlerini yazdı:

Üç yıllık anlaşmanın imza töreninde Türk Telekom CEO’u Ümit Önal’a TFF’nin Digiturk’e çektiği ihtarname soruldu ve “Yeni bir ihale olursa siz Süper Lig için oluşacak ihaleye girer misiniz?” denildi. Önal, mevcut bir sözleşme olduğu için yorum yapmasının doğru olmayacağını belirtti. Ancak ilk ihaleye kadar giden bir kısa özetle sürece ne kadar hakim olduğunu gösterdi. Digiturk’ün eski CEO’su olduğunu hatırlatarak yayıncılık tecrübesine de gönderme yaptı.
Verdiği politik cevabın içinde ‘Hayır’ yoktu, aksine ustaca gizlenmiş bir ‘Evet’ vardı. Sadettin Saran ise yorum yapmadı, Süper Lig yayın ihalesi ile ilgili sorulara yanıtı Önal’a bıraktı.

Lansman sonrası medya mensupları ile sohbet eden Sadettin Bey, bizim bulunduğumuz masaya da geldi. İhaleye ilgisinin olup olmadığını doğrudan ona sorduk.
Öyle ya, spor kanalları sahibi, ayrıca çok sayıda uluslar arası yayının sahibi olan medya patronu Saran, TFF- Digiturk arasındaki gerilime uzak olamazdı. Ayrıca pek bilinmez ama Saran Medya yıllar boyu Lig TV/ beIN Sports’un maç çekimlerindeki yayın araçlarını temin eden isimdi. 18 kameralı çekimlerin yapıldığı dev yayın araçları, teknik ekip, kameramanlar vs hepsini Saran temin ediyordu, yayıncı kuruluşa kiralıyordu. Yani müthiş bir yayın deneyimi var. Digiturk bugün bıraksa teknik olarak yarın yayına geçebilir.

Bu nedenle Sadettin Saran’ın görüşü önemliydi. Lansmanda sessiz kalan -İkili anlaşma gündemden düşmesin diye- Saran, açık açık “Ben yayına talibim” dedi. “Digiturk yoksa biz varız”ı cümleleştirdi.

Bu çıkış çok önemli çünkü Digiturk, ortada başka talip olmadığından olsa gerek biraz fazla rahat davranıyordu. TFF’nin ikinci ihtarını bile pek umursamışa benzemiyordu. Hatta şu bilgiyi de aktarayım; sürekli indirim talep eden Digiturk, TFF’ye son olarak 208 milyon dolar+ kdv teklif etmiş. Oysa bir zamanlar yıllık 500 milyon dolar-+kdv+TFF payı veriliyordu. Saran’ın çıkışı, Digiturk’ün eskisi kadar rahat top çevirmesine artık izin vermeyecektir. TFF ve kulüplerle uzlaşmanın yollarını arayacaktır. Tabii Türkiye’den çıkma gibi bir niyetleri yoksa…


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here